Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Zdravotnictví na Novém Zélandu

Tomáš Šapovalov Nový Zéland

Zdravotnictví na Novém Zélandu je na velmi slušné úrovni. V čem se liší od toho, které známe z Čech, jsou především odlišná pravidla poskytování péče a také jeho dostupnost.

Státní zdravotní péče je poskytována veřejně většinou prostřednictvím District Health Boards a mají na ní zdarma nárok všichni občané Nového Zélandu, či lidé, kteří  zde žijí a pracují déle než dva roky. 

Pokud se vyskytujete na Novém Zélandu, ale nespadáte do výše uvedené skupiny, jste kryti tzv. ACC (Accident Compensation Corporation). ACC je však pouze úrazové pojištění, nevztahuje se na nemoc a často je u ošetření požadována určitá spoluúčast či poplatek. Navíc ACC nezahrnuje případnou repatriaci, takže pokud budete potřebovat převoz zpět domů, budete si ho muset zaplatit ze svého. Proto si před cestou sjednejte dlouhodobé cestovní pojištění, které vám všechny lékařské úkony plně pokryje.

Jak se připravit před odjezdem

 • Navštivte své lékaře i zubaře a vyřešte si všechny případné komplikace.
 • Nechte si napsat prášky na předpis + cestujte s potvrzením od doktora, že prášky skutečně náleží vám.
 • Na Nový Zéland můžete dovážet léky až na 3 měsíce osobní potřeby, pokud potřebujete více, nechte si opět sepsat speciální potvrzení od doktora a nezapomeňte převoz léků deklarovat v příletové kartě, kterou odevzdáváte letištní kontrole.
 • Nastudujte si pravidla chování a bezpečnosti v přírodě i pravidla silničního provozu, která vám pomohou předcházet zbytečným incidentům.
 • Zabalte si a noste s sebou cestovní lékárničku.
 • Zvažte případná očkování.
 • Pro případ potřeby ošetření na území Nového Zélandu si již před cestou nezapomeňte zřídit vhodné dlouhodobé cestovní pojištění, které bude pokrývat veškeré vaše plánované aktivity.

TIP: Nevyhazujte peníze za předražené pojistky a využijte nejlevnější nabídky na trhu od České Podnikatelské Pojišťovny nebo zvolte ověřenou kvalitu mezinárodního poskytovatele pojištění pro backpackery True Traveller.

Nevýhody

Stinnou stránkou celého novozélandského zdravotnictví je ovšem jeho horší dostupnost. Jednak se často jedná o velké vzdálenosti - nemáte to na nejbližší kliniku a za každým specialistou pět minut cesty jako u nás a často se kvůli vyšetření létá přes celý ostrov. Na Novém Zélandu jsou také dlouhé čekací lhůty. Ty jsou v podstatě vládou nařízeny a pohybují se okolo 4 - 6 měsíců. Zkrácení prakticky není možné, obnáší opakované posudky praktického lékaře a další potvrzení.

Na Novém Zélandu existuje rovněž soukromá zdravotní péče, která se však vyznačuje opravdu vysokými náklady a zdaleka tak není dostupná pro každého.

Výše poplatků

 • Zranění

Jak již bylo zmíněno, v rámci ošetření úrazu jste kryti novozélandským systémem ACC, který platí pro všechny návštěvníky země nehledě na typ jejich víz. Nezáleží při  jaké příležitosti se vám úraz stane - ať už spadnete ze židle, uklouznete na chodníku, nebo se zraníte při hiku v přírodě, bude vám poskytnuta bezplatná pomoc, a to i v případě, že onen incident sami zaviníte.

Z tohoto pojištění by mělo být kryto základní ošetření, léky a rehabilitace. Mohou se zde ale vyskytnout také další náklady na ošetření. Ty jsou pak dále hrazeny z vašeho cestovního pojištění. I rádoby malé ošetření, které by nespadalo do krytí v rámci ACC, by vás tak v případě neplatného pojištění mohlo vyjít velmi draho. Proto buďte vždy kryti vlastním spolehlivým dlouhodobým cestovním pojištěním.

 • Nemoc

V případě nevolností, angíny či jakékoliv dalších komplikací nesouvisejících s úrazem, budete nuceni navštívit praktického lékaře či jiného odborníka, který není hrazen systémem ACC.

Návštěva doktora se pohybuje okolo NZ$80 a je placena většinou na konci daného ošetření. Tímto obnosem proto musíte disponovat i v případě, že jeho náklady plánujete dále reportovat své pojišťovně, která vám v případě odpovídajícího krytí služeb vše zpětně proplatí. Proto si nezapomeňte vždy vyžádat lékařskou zprávu a účet o zaplacení. (Cena se může lišit dle formy vyšetření - např. za pouhou kontrolu či předepsání předpisu může být cena nižší.)

 • Medikamenty

Léky se vyplatí pořizovat na předpis, jsou totiž většinou hrazeny místním zdravotním systémem. V případě platného předpisu stačí tedy zajít do lékárny, uhradit poplatek NZ$5 za vyzvednutí a léky máte v kapse. V takovém případě ale počítejte s dalšími poplatky u lékaře, který vám musí daný předpis vydat. Pokud se bude jednat o léky vyloučené ze státního krytí nebo je budete pořizovat na vlastní triko, pak bude jejich cena samozřejmě mnohonásobně vyšší

 • Zranění v práci

Pokud se zraníte při výkonu práce, vždy neprodleně nahlaste incident svému zaměstnavateli, aby ho uvedl do protokolu ACC. V případě pracovní neschopnosti pak můžete mít nárok na proplacení případných ztrát zisku.

 • Zubní a oční vyšetření

Tyto služby jsou na Novém Zélandu poskytovány soukromníky, proto buďte připraveni vysypat tu své peněženky. Náklady na ošetření jsou opravdu vysoké, proto je dobré se na tuto položku zaměřit při sjednávání vašeho cestovního pojištění - i ta ale většinou kryjí pouze akutní ošetření, a to vždy jen do stanovené výše a nikoliv pak další péči týkající se kosmetických vad apod.

Foto

Zdroj: flickr.com

Těhotenství

Jelikož spousta cestovatelů vyráží na Nový Zéland v páru, je dobré se zmínit také o těhotenství, které je jistě šťastnou událostí, ale může mít trochu vliv na vaše další cestovatelské plány.  Určitě ale není důvod vzít hned do zaječích a letět domů.  Jen počítejte s tím, že zdravotní péče o budoucí matky zde má několik odlišností.

Jak postupovat 

Navštivte některého z GP (General Practicioner - něco jako praktický lékař). Ten vám nechá udělat krevní rozbory, pošle vás na utlrazvuk a doporučí vás k midwife, která vám dále poradí s veškerým průběhem.

Midwife je jakási porodní asistentky, která zde doprovází maminku vždy od počátku těhotenství až k porodu. Je to poměrně častá varianta v anglicky mluvících zemích, aby nastávající maminky nebyly neustále obklopeny bílými plášti a plnými čekárnami tak jako u nás. Často mají několik vlastních dětí a bohaté zkušenosti. Z těhotenství se tu žádná věda nedělá a ženy běžně fyzicky pracují i v posledním trimestru. 

Místní Kiwi ženy vás vždy rády uchlácholí, že těhotenství není nemoc. Zdravotní pojišťovny se na něj ale paradoxně budou dívat trochu podobně, a tak počítejte s tím, že tuto péči si opět budete muset zaplatit a to včetně midwife.

Hlavu vzhůru, budou před vámi větší úkoly :-)

Foto

Zdroj: pixnio.com

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email