Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Žádost o WHS obecně

24.03.2018 Kateřina Reehová Working Holiday víza

Obecné informace

Working holiday vízum je povolení vtupu do země umožňující mladým Čechům a Slovákům do 35let pracovat, cestovat a studovat na Novém Zélandu po dobu jednoho roku. 

Jedná se o unikátní příležitost pro cestovatele, kteří si díky tomuto ročnímu pracovnímu povolení mají šanci na své cesty po ostrovech vydělat. Jsou také určitým mezistupněm možnosti získání víz pracovních.

A protože je tohle vízum tak skvělé, je o něj samozřejmě veliký zájem.​ Počet míst na každý rok je ale omezen. Každá země má udělenou maximální roční kvótu, která je pro Českou republiku stanovena na počet 1200 osob, pro Slovensko je to bohužel pouze 100 osob.

  • České občanství / Slovenské občanství
  • Věk 18-35 let
  • Nesmíte s sebou vézt dítě
  • Neměli jste nikdy v minulosti schválená Working holiday víza na NZ
  • Dobrý zdravotní stav 
  • Čistý trestní rejstřík
Foto

Zdroj: PxHere

Podmínky pobytu na Novém Zélandu

Výhodou Workign Holiday víz je oproti klasickému turistickému vízu možnost přivýdělku či dlouhodobější práce. Co kontrkétně můžete s těmito vízy v zemi podnikat a jak dlouho?

  • Práce - Během pobytu na Working Holiday víza mohou Češi vykonávat jakoukoliv práci, jakkoliv dlouho, nesmí se ovšem jednat o trvalý pracovní poměr. Slováci jsou navíc omezeni prací maximálně 6 měsíců u stejného zaměstnavatele.
  • Studium - Během pobytu můžete maximálně 6 měsíců studovat.
  • Cestování - Cestovat s Working Holiday vízy můžete neomezeně po celou dobu jejich platnosti. Pracovat ani studovat v rámci jejich držení není povinností. Navíc je možné před skončením platnosti Working Holiday víz zažádat o navazující turistická a prodloužit si tak svůj pobyt o další tři měsíce. V tomto období už ale samozřejmě není možné pracovat.

Průběh žádosti o Working Holiday víza

Žádost o Working Holiday vízum jistě nepatří ke spontánním záležitostem. Není ji totiž možné získat kdykoliv během roku, ale pouze v době otevření žádostí. To probíhá pouze jednou ročně, pravidelně začátkem března v Čechách a začátkem května na Slovensku. Vaši cestu je tak nutné dopředu a včas naplánovat. 

Nový Zéland nemá v České republice svoji ambasádu. Veškeré žádosti o víza se tak podávají online na stránkách imigračního úřadu, kde se dozvíte veškeré detailní informace.

Pro vyplnění žádosti je nutné vyčkat otevření roční kvóty (dle jednotlivých států)

  • Česká republika -  aktuálně není kvóta vyčerpaná, při vyčerpání se nová otevírá na začátku března 
  • Slovenská republika -  aktuálně kvóta vyčerpaná, otevírat by se měla na konci dubna

TIP: Jak se vyznat v časových rozdílech? Přečtěte si naši aktualitu Časový posun, kde naleznete přehlednou tabulku s jednotlivými časovými rozdíly během roku.

Ještě před samotnou žádostí je třeba založit si osobní účet. To můžete udělat v klidu, kdykoliv během roku, a být tak včas připraveni - registrace zde. Tento účet vám bude sloužit nejen při registraci, ale i pro další přehled a sledování změny stavu vaší žádosti a případném udělení víz. Dobře si proto zapamatujte své přihlašovací údaje.

V určený den a hodinu se vám po otevření kvóty na nový rok otevře přístup k samotné žádosti. 

Vzhledem k omezené kapacitě víz pro jednotlivé země ČR (1200) SR (100) je limit velmi rychle vyčerpán, a to konkrétně během několika desítek minut. Je proto nutné být přihlášen a připraven opravdu na čas.

foto

Zdroj: PxHere

Jak žádost o Working Holiday víza vypadá a co obsahuje

Při vyplňování samotné žádosti vás čeká několik stránek plných podrobných informací o vás včetně vašich osobních údajů z cestovních a osobních dokladů a prohlašení o vašem zdravotním stavu.

Přelouskat všechen ten text v angličtině a vyplnit veškeré požadované údaje vám může chvíli zabrat. Každá minuta je tu ovšem kvůli velkému zájmu drahá, proto je dobré mít vše potřebné předem připraveno, a ideálně mít také jednotlivé texty dopředu nastudovány. Možné je také nastavení tzv. autofillu, který vám při vyplňování jednotlivých kolonek pomůže text rychleji vyplnit. 

TIP: Podrobné informace k vyplnění formuláře včetně postupu, jak nastavit autofill, naleznete v našem článku Žádost o WHS víza krok za krokem.

Co budete k žádosti o WHS víza potřebovat

Pro samotnou žádost o Working Holiday víza budete potřebovat následující:

  • Cestovní pas - oveřte si jeho platnost, která musí být minimálně 15 měsíců od dobu plánovaného vstupu na území Nového Zélandu (při žádosti o víza zadáváte přibližný plánovaný datum vstupu). Jak, kde a jak dlouho trvá vystavení pasu se dozvíš v naší aktualitě Pas a řidičák nyní snadněji.
  • Druhý osobní doklad - občanský nebo řidičský průkaz (i tady si nezapomeňte zkontrolovat jejich platnost).
  • Platební karta - pro úspěšné dokončení víz je nutné uhradit online platbu $245NZD, k čemuž budete potřebovat platební kartu Visa či MasterCard s aktivovanou možností online plateb.
  • Finance - jak již bylo zmíněno výše, pro dokončení žádosti je nutné uhradit platbu, nejen tedy, že musíte mít platební kartu, ale také dostatek peněz na účtu, tedy necelých 3800,- (dle aktuálního kurzu měny)
  • Notebook, tablet nebo chytrý telefon - jelikož žádost probíhá online, budete potřebovat přístroj, ze kterého se dostanete na internet. Přihlášení můžete zkoušet i z více zařízení najednou a zvýšit tak svoji šanci na úspěch. Nezapomeňte mít také přístup k zásuvce, nebo mít počítač dobře nabitý.
  • Internet - Stabilní internetové připojení je jedna z nejdůležitějších součástí úspěšné žádosti o Working Holiday víza, která vás může zvýhodnit před ostatními. Zvolte proto ideálně kabelové připojení, případně místo s velmi stabilní a silnou wifi. 

Po uzavření kvót

Byl-li přístup k žádostem uzavřen, není již možné o Working Holiday víza pro nadcházející rok žádat.

Pokud se vám podařilo vyplnit žádost do úspěšného konce včetně závěrečného uhrazení poplatku $245NZD, pak pozorně sledujte status ve vašem uživatelském účtu.

Většina žádostí bývá vyřízena 3-5 dní po odeslání. Může se ovšem stát, že budete požádání o doplnění údajů či dodání výpisu zdravotní dokumentace či RTG. Buďte tedy ve střehu, ať nepropásnete svou příležitost.

Foto

Zdroj: www.byata.org.nz

Po schválení / zamítnutí víz

Při procesu schvalování se postupně mění údaje na vašem osobním účtu, kde můžete sledovat, zda byla žádost a platba v pořádku doručena.

Po vyhodnocení vaší žádosti vám bude odeslán email s informací o udělení či zamítnutí vaší žádosti, a v případě úspěchu se ve vašem osobním účtu na stránkách imigračního úřadu zobrazí v tabulce s aktuálním přehledem víz a žádostí, hned za údaji o platbě, možnost nahlédnutí elektornických víz: View E-visa. V tom případě máte vyhráno.

TIP: Další informace o tom, co vás čeká po udělení víz a jak se připravit na cestu vás čekají v našem článku Dostal jsem Working Holiday víza. V případě neúspěšného udělení se můžete inspirovat co a jak dál v článku Nedostal jsem Working Holiday víza.

Držitel Working Holiday víz

Working Holiday víza jsou unikátní příležitostí cestovatelům, která se v případě Nového Zélandu naskytne jen jednou za život. Jakmile je vám toto vízum jednou přiděleno, nelze ho zrušit, o rok posunout, ani přepsat na jinou osobu. Jakmile svou příležitost nevyužijete, Working Holiday víza vám nenávratně propadnou. Nebudou vám ani vráceny peníze, ani poskytnuta další možnost o jejich žádost v budoucnu.

Po udělení víz není třeba nikam spěchat. Máte celý další rok (od data udělení) na to, abyste vstoupili na území Nového Zélandu, a od prvního vstupu, kdy se vám automaticky vaše Working Holiday víza aktivují, další rok na pobyt v zemi. 

Jste-li ovšem v době obdržení WHS víz již na území Nového Zélandu, víza se vám aktivují okamžitě. Pozor si také dejte při žádání o další druhy víz, (kromě Holiday Extension víz, která se automticky spouští po vypršení původních víz) která vám vždy začnou platit ihned v okamžiku schválení, a mohou vám tak případně zkrátit platnost těch stávajících (va vašem případě Working Holiday), což by byla více než škoda.

Ještě před tím, že se na Nový Zéland vydáte, ujistěte se, že splňujete všechny podmínky Working Holiday víz a mějte v příručním zavazadle všechna nutná potvrzení:

  • 4200 dolarů na vašem bankovním účtu jako potvrzení, že máte dostatek finančních zdrojů na pobyt na NZ
  • Cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zemi
  • Cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po plánovaném odletu ze země
  • Vytisknutá platná Working Holiday víza opravňující vstup do země

V případě převozu léků na předpis si pro jistotu nechte od lékaře také vše potvrdit v angličtině.

Možnosti prodloužení víz

Chcete-li na Novém Zélandu zůstat déle, než jeden rok, je vaší povinností zažádat o prodloužení víz. Ta je nutné zvolit dle dalšího budoucího plánu. 

  • Turistická víza - pokud jste nestihli vidět všechny krásy Nového Zélandu, ale na další práci už nepomýšlíte, bude vám stačit zažádat včas (před skončením platnosti Working Holiday víz) o turistická víza, která vám pobyt prodlouží standartně o další 3 měsíce (od doby schválení), víza je ale možné získat až na 9 měsíců.
  • HME (Holiday Maker extension) - speciální možnost prodloužení Working Holiday víz o 3 měsíce se stejnými podmínkami, tedy včetně možnosti pracovat se nabízí těm, kteří během svého pobytu odpracovali alespoň 3 měsíce v zemědělství.
  • Work víza - navázali jste během své cesty vřelé pracovní styky v žádáném oboru, pak je po spolupráci se zaměstnavatelem možné zažádat také o pracovní vízum.

TIP: Konkrétní informace k prodloužení jednotlivých víz, naleznete v našem článku Jak si prodloužit pobyt.

Nejbližší akce

Žádné naplánované akce

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email