Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Working Holiday obecně

27.08.2018 Kateřina Reehová Working Holiday víza

Working Holiday, to je vaše životní příležitost zažít nezapomenutelné prázdniny v jedné z nejvzdálenějších zemí světa!

Hoďte starosti i obavy za hlavu a vydejte se v rámci Working Holiday programu poznat nejkrásnější místa Nového Zélandu. Postavte se na vlastní nohy a poznejte, jaké to je žít v zemi protinožců, daleko od všech zvyků i stereotypů.

Objevujte nová místa, vyzkoušejte nové druhy práce, poznejte nové lidi a zažijte neopakovatelnou cestu napříč novozélandskými ostrovy.

Je jen na vás, kde začnete... Je jen na vás, jak svůj rok prožijete...

O co se jedná?

New Zealand Working Holiday je  program umožňující mladým lidem z různých koutů světa pracovat, cestovat a studovat na Novém Zélandu.

Každá země, má ovšem své specifické podmínky, které se liší množstvím udělení víz pro daný rok, věkovou hranicí žadatelů, délkou pobytu a finančními nároky při vstupu do země. Pro Českou republiku je ročně otevírána brána Nového Zélandu pro 1200 nejrychlejších žadatelů, kteří musí zároveň splňovat pár základních podmínek, jako je věk do 35 let, čistý trestní rejstřík a dobrý zdravotní stav. Bližší informace o podmínkách naleznete v našem článku Working Holiday víza.

Proč vycestovat?

V rámci Working Holiday programu se mladí Češi a Slováci vydávají na Nový Zéland z mnoha důvodů, jako je například:

 • Poznat nové kouty světa
 • Pobýt v krásné unikátní přírodě
 • Oprostit se od stereotypního stylu života
 • Zažít cestovatelskou volnost
 • Poznat nové lidi
 • Nabrat nové životní zkušenosti
 • Postavit se na vlastní nohy
 • Zlepšit si angličtinu
 • Vyzkoušet novou práci nebo získat zahraniční praxi v kvalifikovaném oboru
 • Vydělat si peníze
 • Zažít nová životní dobrodružství a mnoho dalších...

 

Důvod vycestovat na vlastní pěst na druhou stranu světa s sebou nese jistou míru odvahy a odhodlání a udělat první krok není snadné. Vězte ale, že každý na své cestě za snem musí překovávat překážky. Nenechte se proto odradit prvními neúspěchy, pracovními povinnostmi či dalšími závazky a jděte si za svými cíly.

Žijete jen jednou :-)

fotka

Proč zrovna na Nový Zéland?

Matka příroda si tu zkrátka nebrala servítky a nadělila této zemi do vínku od každého jen to nej.

Aotearoa, neboli země dlouhého bílého oblaku, jak je Nový Zéland nazýván původními maorskými obyvateli, je vyspělá země rozprostírající se uprostřed Tichého oceánu asi 2000 km jihozápadně od Austrálie. Díky své jedinečné poloze, daleko od okolní pevniny, se zde můžete těšit na poznání mnoha jedinečných míst či flory a fauny, kterou nikde jinde na světě nespatříte.

Na Novém Zélandu najdete víc, než jen sídlo Pána Prstenů, které je hlavním turistickým lákadlem neznalých cestovatelů. Na dvou hlavních ostrovech o celkové rozloze 268 680 km², která odpovídá zhruba větší Velké Británii, se pyšní jedněmi z nejkrásnějších přírodních scenérií. Můžete tu  vyšplhat na aktivní vulkány, projít se po ledovcích či špičkách hor nebo smočit nohy v neskutečně čirých modravých jezerech. Ať už máte rádi pohodu na pláži nebo akční dovolenou, je-li vám příroda blízká, přijdete si tady na své.

fotka

Jak to celé funguje?

Nejčastěji se zde setkáte s tzv. Backpackerským způsobem života, tedy tzv. batůžkařením. Žádné luxusní hotely, žádné večeře v 4 hvězdičkových restauracích. Často se tu cestuje i žije ve speciálně upravených dodávkách, které disponují v zadní části vozu lůžky na spaní, případně i mobilní kuchyňkou a dalšími vychytávkami, což vám umožňuje kempovat na krásných místech blízko přírodě a ještě ušetřit peníze za drahé ubytování. Tato auta si tu cestovatelé navzájem prodávají. Můžete si je ale pořídit i z půjčovny. Nejte-li příznivcem řízení, pak můžete vyzkoušet i variantu stopování, ta je však o poznání časově náročnější.

Mladí cestovatelé přijíždí z celého světa prožít si tuto exkluzivní zkušenost, při které k životu nepotřebují mnoho. Často je tak právě jejich vůz stává zároveň i jejich domovem, a to na několik měsíců, mnohdy i na celou dobu pobytu. 

Projíždí svobodně oběma ostrovy, poznávají nová místa a neuvěřitelné přírodní úkazy, a při svém putování si hledají příležitostné práce nejčastěji v zemědělství, stavebnictví nebo službách, které jim pomáhají slušně si přivydělat na další cesty. Více informací o zaměstnání naleznete v naší sekci článků Práce.

Samozřejmě bydlení v dodávce není jediný možný způsob života. Záleží jen na vaší preferenci, zájmech a cílech. Stejně jako v autě, tu můžete bydlet i v hostelech, hotelech či vlastních pronajatých bytech. Záleží jen na finančních možnostech a sympatiích. Více informací nejčastějších způsobech bydlení naleznete v článcích Ubytování a Kempy.

fotka

Vydejte se na cestu

Pro ty z vás, kteří se rozhodli na Nový Zéland v rámci programu Working Holiday vydat, jsme připravili speciální časovou osu, která vám ulehčí veškeré přípravy před cestou a pomůže vám získat veškeré informace, které se vám budou během cestování hodit.

Prostudujte se důkladně jednotlivé kroky a vzhůru za dobrodružstvím.

Půl roku před odletem

 • Oznámit plánované ukončení zaměstnání, bydlení
 • Očkování

3 měsíce před odletem

2 měsíce před odletem

 • Návštěva lékařů, zajištění léků na předpis​

1 měsíc před odletem

14 dní před odletem

 • Ukončit živnost
 • Plná moc (Není nutné)
 • Předzaložení bankovního účtu online (není nutné, ale ušetří čas na místě)
 • Cestovní lékárničku

7 dní před odletem

1 den před odletem

Začátek pobytu

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email