Waitangi day, je novozélandský svátek, oslavující/vzpomínající na 6. února 1840, nejvýznamnější den v historii země, kdy došlo k podepsání tzv. Smlouvy z Waitangi, která je považována za zakládající dokument Nového Zélandu.
Tato smlouva byla podepsána mezi zástupci Maorských kmenů a představiteli britské koruny. Věnována byla zejména těmto tématům:
- Stejná práva Maorům i Britům.
- Uznání maorského vlastnictví pozemků i některých dalších majetků.
- Vláda Nového Zélandu pod vedením britského guvernéra.
Ačkoliv se tento den stal významnou součástí novozélandské historie a jednoty mezi Brity a Maory, nebyl připomínán až do roku 1934. Celkově je podpis této smlouvy velice kontroverzní téma, na jehož popud proběhlo během let mnoho protestů a stávek, které se týkaly zejména utlačování Maorských kmenů, nespravidlivého pojetí smlouvy a komplikací vyplývající ze soužití evropských a maorských obyvatel. Ačkoliv tento den stále vyvolává mnoho vzpomínek a povyku, stal se v roce 1954 oficiální státní slavností a Národním dnem.
Na tyto státní svátky se ve Waitangi konají oficiální události, které rekonstruují den podpisu smlouvy a dávají politikům a Maorům prostor k debatě a diskuzi na téma vlivu této historické události na dnešní dny.
Zúčastněte se oficiálních oslav dne Waitangi a zažijte jedinečnou kulturní atmosféru - ZDARMA.
Na některých místech v okolí Nového Zélandu jsou pak prováděny další podobné rekonstrukce jako forma vzdělávání pro mladé. Den si můžete užít ale také uvolněnějšími aktivitami jako je například návštěva nějakého z festivalů či koncertů nebo strávit den volna na rozpáleném písku místních pláží.
Navštívit můžete např.:
Oslavy se šíří i na druhou stranu světa, kde Novozélandská společnost (skupina expatriátů žijících ve Spojeném království) pořádá v Londýně tzv. Waitangi Day Charity Ball, na kterém se podává novozélandské víno a tématická večeře. Někteří novozélanďané pak zakončují den tancem haka na náměstí parlamentu.
Přejeme vám hezký kulturně prožitý den.