Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Velikonoce na Novém Zélandu

Velikonoce patří mezi jeden z neoslavovanějších svátků Nového Zélandu.

Pro většinu ateistů jsou nejdůležitějšími svátečními dny zejména ty volné, které mohou využít k odpočinku, cestování a tradičním velikonočním aktivitám. Mezi ty se řadí nejen Velikonoční pondělí, ale také pátek před ním. Stejně jako je tomu u nás. Tento rok vycházejí velikonoční oslavy na:

 • 19. dubna - GOOD FRIDAY = VELKÝ PÁTEK
 • 22. dubna - EASTER MONDEY = VELIKONOČNÍ PONDĚLÍ

V rámci křesťasntví je ale nejvýznamnějším dnem celého liturgického roku neděle 21. dubna, která je vyvrcholením Svatého týdne. Pro katolíky, a také pro některé protestanty, jsou Velikonoce také koncem tzv. postního období, při kterém je nutno omezit určité potraviny a činnosti, jako obětní připomínku Svatým. 

fotka

Zdroj: timeanddate.com

Kultura a náboženství na Novém Zélandu

Nový  Zéland to je směsice kultur a náboženských tradic tvořící populaci o celkovém počtu 4,5 milionu obyvatel. Za svou domovinu ho považují jak Evropané a Maorové, tak i Asiaté a další národnosti.

Za křesťana se tu při sčítání lidu v roce 2013 označilo 50% obyvatelstva. Třetina celkové populace jsou ateisté. Mezi výčtem dalších náboženství se pak můžete setkat například s katolíky, anglikány, presbyteriány, muslimy, hinduisty, buddhisty i stoupenci judaismu.

 V 19. století při velké imigrační vlně a integraci kultur se stali Velikonoce oblíbenou oslavou nejen pro věřící, ale také pro nekřesťany. Pro mnohé se zkrátka jedná o prázdninový čas strávený s rodinou, jehož symboly jsou čokoládová vajíčka a zajíčci.

Nicméně, celých 50%  zbylého obyvatelstva tento svátek stále ctí jako náboženskou tradici, při níž navštěvují kostely, kázání a tématické četby, účastní se motliteb a zpěvů a dalších křesťanských zvyků.

Období Velikonoc

Jelikož novozélandské ostrovy leží na Jižní polokouli, setkáváme se tu s obráceným ročním obdobím. I přesto že jsou tu Velikonoce vlastně podzimním svátkem v období opadání stromů a krátkých dnů, novozélanďané si zasílají velikonoční přání plné jara, zelené trávy, rozkvetlých květin a nového života v podobě jehňátek a jiných novorozených zvířátek. Stejně bizarní situace pak nastává o Vánocích, kdy se tu uprostřed léta setkáte s výzdobou plnou sněhuláků, sněhových vloček a jiné zimní tématiky.

Velikonoční aktivity

Jakým způsobe tráví novozélanďané tradiční velikonoční svátky?

 • Nákup čokoládových vajíček a bonbónů ve velkém
 • Socializace s přáteli a rodinou a pořádání speciálních večeří
 • Podnikání dovolených a výletů 
 • Pečení (nákup) a konzumace mazanců tzv. Hot Cross bun
 • Výroba a lov velikonočních vajec
 • Navštěva velikonočních her, které jsou inzerovány v místních novinách

Jak upéct vlastní Hot Cross buns

Velikonoční události

 • The Cromwell Great Easter Bunny Hunt

Stovky plně vyzbrojených lovců se každoročně scházejí na jižních kopcích Nového Zélandu za jediným účelem, a tím je lov králíků. Desítky týmů zde soutěží o pohádkové prize money v podobě tisíce dolarů. I přesto, že se může zdát na první pohled tato událost zvrhlým způsobem oslav, lov zvěře je na Novém Zélandu celkově velice populárním sportem. Událost navíc zbavuje oblast škůdců, přináší peníze na charitativní akce a poskytuje příležitost k zajímavé rekreaci. 

 • Whittaker’s Big Egg Hunt

Obrovská umělecká a designová vajíčka velikosti dospělé osoby jsou ukrývána ve velkých městech jako Auckland, Wellington a Christchurch, aby je o Velikonočním pondělí mohly hledat děti.

 • The Streets Easter Show:

Tato pouliční velikonoční přehlídka zahrnující karnevalovou promenádu, cirkusová vystoupení, živou hudbu a mnoho dalších zábavných aktivit, si drží svoji tradici již po více jak 160 let a přístupná široké veřejnosti zdarma. Probíhá několik dní a v jejím rámci se pořádají také různé zemědělské soutěže jako např. soutěž o nejlepší hospodářská zvířata aj. 

 • Warbirds Over Wanaka

Město Wanaka o Velikonocích tradičně hostí největší airshow historických válečných letadel na Jižní polokouli. Ačkoliv letecká show sama o sobě nemá nic společného s Velikonocemi, stala se pro mnoho místních skutečnou tradicí těchto svátků.

 • The Hastings Highland Games

S poněkud skotským vzhledem Velikonoc se můžete setkat každý rok v Hastings, kde se můžete těšit na vystoupení dudáckých kapel, tradiční tance i méně známé skotské aktivity jako je házení caber, hurling a haggis.

 • Další akce na Novém Zélandu

Velikonoční oslavy se těší velké popularity, proto najdete jistě i vy zajímavou akci ve vašem okolí. Vybírat můžete třeba z nabídky na eventfinda.co.nz 

Počasí

Líbil se Vám tento článek?
Krev, pot a That´s a box! Krev, pot a That´s a box! Nejkrásnější pláž Nového Zélandu Nejkrásnější pláž Nového Zélandu

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Nejnovější články

Christchurch
Christchurch

Město umělců a kreativního myšlení.

31.07.2019 VisitKiwiCZ
Te Puke a Tauranga
Te Puke a Tauranga

Pokus o práci na Kiwi a následné setkání s českými kamarády u jedné z nejoblíbenějších pláží Nového Zélandu.

27.07.2019 Duckie_on_the_way
New Plymouth
New Plymouth

Co na vás čeká při návštěvě města New Plymouth.

20.07.2019 VisitKiwiCZ
Napier
Napier

Kde se nachází novozélandské město Napier a co zajímavého můžete viět v jeho okolí.

01.07.2019 VisitKiwiCZ
Tauranga
Tauranga

Kde se nechází město Tauranga a jaké zajímavosti můžeme navštívit v jeho okolí.

21.06.2019 VisitKiwiCZ