Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

V Nelson Lakes zemřel turista

16.07.2018 VisitKiwiCZ Aktuality

Ve středu 11. července vyrazil na singl tramp do oblasti Národního parku Nelson Lakes na Jižním ostrově Nového Zélandu 25 letý malajský turista, který se měl v pátek po dokončení trasy setkat s kamarády.

Na místo ale nedorazil a nebylo možné se s ním spojit.

Mohli jste zaznamenat poplašný post na mezinárodních facebookových stránkách novozélandských backpackerů, který vyzýval ostatní cestovatele k podání jakékoliv zprávy o jeho výskytu. Kontaktována byla samozřejmě i policie, která zahájila v sobotu v noci po nezvěstném pátrání. V neděli ráno byl do akce zapojen také tým helikoptér, který následně objevil mrtvé tělo zapadané v hlubokém sněhu nedaleko Mt Robert ridge route. 

Příčina jeho smrti stále není známá.

fotka

Zdroj: topomap.co.nz

Webový informační deník stuff.co.nz ale již odhalil, že turista svůj výlet jednoznačně nepodcenil. Byl dobře oblečený a s sebou si nesl dostatek kvalitních potravin. Během jeho plánované cesty bylo proměnlivé počasí. Příčinou smrti tak mohlo být více faktorů.

Za posledních 10 let bylo v regionu Tasman evidováno 10 úmrtí. Záznam novozélandské horské Rady bezpečnosti dále uvádí, že 44% z celkových 57 umrtí v posledních deseti letech, se týkalo single trampů, tedy turistů, kteří šli trasu sami, bez doprovodu jiné osoby. 

Proto ať už se rozhodnete vyrazit na delší hike sami nebo ve skupině, nezapomeňte vždy dodržovat základní bezpečnostní opatření:

 • Informujte se o aktuálním stavu trasy
 • Dobře nastudujte mapu trasy
 • Zjistěte si předpověď počasí
 • Vždy někomu sdělte plán vaší trasy, počet lidí výpravy a plánovaný návrat
 • Mějte kvalitní obuv a dostatek teplého a nepromokavého oblečení
 • Chraňte se před sluncem (opalovací krém, brýle a pokrývku hlavy)
 • Zjistěte si, kde jsou zdroje pitné vody a vždy si s sebou neste dostatek
 • Mějte připraven také dostatek potravin na celou cestu
 • Nezapomeňte si plně nabít mobilní telefon, který noste s sebou (na něj se ale nespoléhejte, pravděpodobně budete mimo signál)
 • Vždy s sebou noste lékárničku pro případ nutnosti první pomoci
 • Dle plánu trasy si také nezapomeňte zabalit vařič, teplý spacák a další...

 

Další obecné bezpečnostní pokyny naleznete v našem samostatném článku Bezpečnost.

Ještě jste nevycestovali a zatím jen investujete astronomické částky do vašeho plánování? Letenky, víza, auto, to všechno stojí hodně peněz, šetřit na kvalitním a spolehlivém cestovním pojištění se ale určitě nevyplatí. Proto studujte dobře nejen podmínky jednotlivých z nich, ale také výši krytí.

VisitKiwi doporučuje britské cestovní pojištění TrueTraveler, které patří v porovnání cena, kvalita a spolehlivost mezi nejlepší.  

 

V případě, že se dostanete do úzkých neztrácejte čas a ohlašte svou situaci na telefoním čísle záchrané služby 111. Stejně tak neváhejte ani v případě, že se nemůžete žádným způsobem spojit ani získat žádné informace o kamarádech, kteří se nevrátili z plánovaného výletu v domluvený čas. Může jít o život.

Dalším varováním vám může být třeba příběh našeho krajana Martina, který se vlastní nepřipraveností dostal do životaohrožující situace. Jeho příběh má naštěstí dobrý konec. Vy ale svůj osud nepokoušejte.

Líbil se Vám tento článek?
Princ Harry navštíví Nový Zéland Princ Harry navštíví Nový Zéland Vyšlo to! Vyšlo to!

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak