Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Ubytování

VisitKiwiCZ Cestování

Bydlení na Zélandu je vedle pohonných hmot a jídla (zejména pak alkoholu a cigaret) jednou z hlavních položek, které vám polezou do peněz. Kolik do něj budete investovat, záleží především na míře pohodlí a luxusu, který si chcete dopřát nebo naopak odepřít.

UBYTOVÁNÍ PO PŘÍLETU
Na prvních pár dnů po příletu je nejčastější volbou hostel, nebo využití AirBNB.

Hostel
výhody - většinou levnější cena za ubytování, dostupné i na poslední chvíli v centru (Auckland)
nevýhody - málo soukromí, nebezpečí krádeží, problémy s hygienou

Ubytování v hostelu je po příletu velmi časté, nicméně ne každý chce se všemi svými věcmi na pokoj s dalšími 6 lidmi. V případě, že si v hostelu vyberete soukromý pokoj, dostanete se cenově násobně výš a pak stojí za zvážení jiné formy ubytování.

AirBNB
výhody - ubytování v soukromí, větší bezpečnost, lepší hygiena, většinou kontakt s místními, kteří poradí
nevýhody - může být vyšší cena, atraktivní ubytování bývá rychle pryč

AirBNB nabízí v Auckladnu a dalších městech poměrně slušnou nabídku ubytování. I v centru se dá bydlet levně (pozor ale na hostely, které jsou také na AirBNB), alternativou je potom vybrat si ubytování dál od centra, ale blízko MHD (ideálně vlak, vcelku dobře ale fungují i autobusy). Ubytování ve vzdálenosti do 5 stanic vlakem se dá stále považovat za centrum.
V soukromém ubytování se nemusíte bát o své věci, místní vám poradí a pomůžou na začátku (čtěte pozorně recenze).

Jak ušetřit s AirBNB?
Pokud ještě nemáte účet u AirBNB, použijte tento odkaz a na své první ubytování získáte slevu 725 Kč.

Jste již na AirBNB registrování? Nevadí, registrujte pomocí odkazu někoho jiného - partnera nebo rodiče a můžete slevu využít znovu. ;-)


UBYTOVÁNÍ PŘI CESTOVÁNÍ

HOTEL

Pokud cestujete z místa na místo a nemáte v plánu se někde déle zdržovat, nabízí se pro vás varianta klasického ubytování, a to od nejdražšího hotelu, jehož výhodou je samozřejmě maximální pohodlí, nevýhodou pak šíleně vysoká pro mnohé až nedosažitelná cena. V hotelovém pokoji si navíc neuvaříte, takže si budete muset zajít do restaurace, což vás vyjde opět několikanásobně dráž. Schůdnější variantou pak může být pronájem pokoje přes Airbnb.com, což je koncept věnující se pronájmu pokojů a domů soukromníků, který může mnohdy nabízet stejný komfort za přijatelnější ceny. Zásadní nevýhodou ubytování na hotelích je pak malá flexibilita a neustálá nutnost hledání dalšího hotelu na vaší trase, rezervace, podmínky příjezdu, odjezdu apod.

HOSTEL

Pokud byste chtěli jít s cenou níže, využijte bydlení v backpackerech neboli hostelech. Za nižší cenu se ovšem budete muset připravit na mnohem menší pohodlí, soukromí i úroveň čistoty. V backpackerech si můžete pronajmout celý vlastní pokoj nebo pokud chcete ještě více ušetřit, můžete se spokojit s bydlením ve sdíleném pokoji, tzv. dorm room. Jedná se většinou o pokoj nacpaný patrovými postelemi, kdy váš osobní prostor je stanoven právě vaší postelí a kousíčkem místa na zavazadlo. Pro všechny je pak k dispozici společenská místnost a kuchyňka. Výhodou tohoto bydlení je samozřejmě mnohonásobně nižší cena, ale ne každý takto zvládne bydlet. Pro jiného to naopak může být skvělá příležitost, jak poznat nové lidi i zvyky a najít si přátele na společný večírek nebo pár dní cestování. Je nutno ale počítat s tím, že ve sdílené místnosti se osobní a cenné věci schovávají velice těžko a hrozí tu možnost krádeže. Dávejte si pozor na svou elektroniku, peněženku a doklady. Navíc i bydlení v hostelu s sebou samozřejmě přináší nutnost hledání volného místa a nutnou rezervací. Jejich hledání si můžete usnadnit v mobilních aplikacích Wikicamps či Travelmate.

TIP: Při bydlení ve sdílených pokojích si dávejte vždy pozor na osobní doklady, peníze a další cennosti, které nikdy nenechávejte na očích. V ideálním případě je vždy dobře zabezpečte. K tomu vám mohou pomoci bezpečnostní zavazadla PacSafe či další doplňky na cestu jako zámečky či ochranné sítě.

KEMP

Pokud toužíte po větší svobodě, možná právě bydlení v kempech bude to pravé pro vás. S cenou se dostanete ještě níže, než u hostelů. Musíte mít ale svoji vlastní střechu nad hlavou (stan, auto, campervan nebo karavan). Kempy většinou (až na vybraná místa či svátky) není třeba rezervovat s předstihem, a tak můžete v klidu cestovat a podle počasí, únavy či momentální nálady se zastavit tam, kde se vám zlíbí. Hledání kempů je navíc díky již zmiňovaným aplikacím Wikicamps a Travelmate super jednoduché. I zde platí, že výše ceny podléhá určitým standardům. Nejdražší variantou jsou komerční Holiday parky. Ty vám přináší maximální zázemí, teplé sprchy, pračky, kuchyňku či dětský koutek. Za cenu jen o trochu nižší, než je levný backpacker se vám tak dostane podobných služeb s větším soukromím. DOC kempy vám pak nabízejí více úrovní kempovišť rozdělených dle poskytováných služeb a cen. Můžete mezi nimi najít i místa na nocleh zcela zdarma. Zde samozřejmě neočekávejte více, než prostor na zaparkování vašeho auta (mnohdy zde není ani možné postavit stan). Bližší informace se dozvíte v našem článku zaměřeném na kemping. Hlavními výhodami kempování jsou tedy, nízká cena a větší flexibilita při cestování. Nevýhodou jsou pak se snižující se cenou zhoršující se podmínky a nutnost vlastnit auto na spaní nebo stan.

AUTO / CAMPERVAN

Bydlení v autě představuje samozřejmě největší míru svobody a také nejlevnější variantu noclehu. Můžete si jet kamkoliv a kdykoliv se vám zlíbí. Nemusíte nic balit ani přesouvat. Všechno máte stále při sobě. Pokud máte Self contained auto, o němž se více dočtete v samostatném článku, pak máte úplně vyhráno. Nejen, že máte svobodu v podobě domu na kolech, ale navíc jste zvýhodněni i tím, že můžete spát „kde se vám zlíbí“. Tedy ne, tak docela. Můžete spát všude, kde to není zakázané. Takových míst bohužel stále ubývá, i tak máte ale možnost mnohem větší volby, než majitelé non-self contained automobilů. Kolikrát tak máte šanci spát na opravdu krásných místech blízko přírodě. Nejednou se vám poštěstí, že se budete probouzet nedaleko pláže a za východu slunce si užívat šálek oblíbené kávy či skvělou snídani nebo večeřet při pozorování slunce zapadajícího za vrcholky hor. Nezoufejte ani, pokud jste majitelem klasického auta, které má jen vestavěnou postel. I vaše dobrodružství bude stát za to. Budete se ovšem muset spokojit s bydlením v kempech, které jsou pro vás určeny. Těch je mnoho. Jen pokud budete chtít bydlet úplně zdarma ve freedom kempech, budete mít výběr menší. Bydlení v autě s sebou samozřejmě přináší i svá úskalí a také není pro každého.  Stísněný prostor se tak může stát problémem zejména v deštivých dnech, kdy nebudete mít kde vařit či sušit mokré oblečení. Vždycky máte ale možnost zastavit se v dražším kempu, který disponuje kuchyňkou či si zaplatit na pár nocí bydlení v backpackeru.

UBYTOVÁNÍ PŘI PRÁCI

Pokud se hodláte usadit déle na jednom místě a nějakou dobu pracovat, bude pro vás možná bydlení v autě trochu na obtíž, a pokud nebudete mít štěstí na příhodný kemp, ve kterém budete přebývat, možná vám nezbyde nic jiného, než se poohlédnout po něčem pohodlnějším. Při práci nebo dlouhodobějším pobytu na jednom místě se pak nabízí tyto typy ubytování:

HOTEL / HOSTEL

Stejně jako při cestování i při práci můžete stále bydlet v hotelu (pokud si to můžete dovolit) nebo hostelu. Ty vám mohou při zájmu o dlouhodobější ubytování poskytnout i slevu. Někteří zaměstnavatelé, zejména v zemědělství, občas nabízí i bydlení v jejich soukromých ubytovnách či smluvních hostelech v blízkosti nebo vás nechají bydlet v autě přímo na sadu. Pokud nemáte vlastní bydlení, nebojte se jich na možnost bydlení zeptat.

SDÍLENÉ UBYTOVÁNÍ

Pokud bydlení v hostelu není pro vás nebo jste z jeho věčného ruchu a hluku už unavení, můžete se poohlédnout po bydlení v bytě s dalšími cestovateli či sezonními pracovníky. Takové inzeráty můžete najít například na nástěnkách v obchodech či infocentrech nebo na facebookových skupinách. Může vám také pomoci najít si něco na chvíli, jít první den do práce a poptat se na ubytování mezi lidmi, kteří tam pracují. Protože zaměstnanci se zejména v sezonních pracích hodně mění, může se stát, že někdo z nich právě hledá spolubydlící nebo alespoň ví o někom v okolí, kdo by vám mohl pomoci. Zde opět platí pravidlo, nebát se mluvit a ptát se. Sdílené ubytování je většinou v domě či bytě, kde si pronajímáte buď celý pokoj, nebo jeho část, kterou sdílíte s někým dalším. To se pak samozřejmě odráží na konečné ceně.

PRONÁJEM POKOJE

Ceny nájmů jsou tu opravdu vysoké, a tak tu není ničím neobvyklým, že přímo majitelé domu, samotní Kiwies, pronajímají pokoje pro cestovatele nebo pracovníky a sdílí tak svůj soukromý život s cizími lidmi.  Vy si asi nedokážete představit, že by váš rodinný život narušoval někdo cizí, na Novém Zélandu je to ale celkem běžné, ať už se jedná o podnájem nebo nějakou formu woofingu.

PRONÁJEM DOMU

Největší soukromí vám pak nabízí pronájem celého samostatného domu. Ten můžete hledat přes realitní kanceláře, internet nebo facebookové stránky. Jejich nabídka není ale zdaleka tak vysoká a během sezony se po dobrých domech často rychle zapráší. Nevýhodou vlastnictví takového domu je samozřejmě vyšší míra zodpovědnosti a starostí s tím spojená a také vyšší cena. Většinou si na sebe musíte sami přihlásit elektřinu, plyn a internet a za jeho výlohy platit. To vám zejména v zimních měsících vzhledem ke kvalitě těsnění a zateplení místních domů může vlézt celkem dost do peněz. Dobrým pomocníkem při zařizování všeho potřebného, vám může být společnost Fastconnect, která vám zdarma zařídí připojení elektřiny, dovoz plynu a hlavně umí uzavřít smlouvu na internet na dobu neurčitou. Odměnou za náročné zařizování a starosti vám bude maximální soukromí a možnost volby, koho si v případě zájmu v domě ubytujete. V případě podnájemníků se nakonec můžete dostat na stejnou cenu, jaké byste dosáhli při placení jiné formy ubytování. Dejte si ale pozor, koho si do domu stěhujete, pokud je totiž smlouva na dům psaná na vás, jste za něj zodpovědní a případné škody tak půjdou na vaši hlavu.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email