Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Turistické aktivity

VisitKiwiCZ Turistické cíle

Turistický ruch tvoří nejvýznamnější část celé novozélandské ekonomiky. Není tedy divu, že o atrakce pro cestovatele je tu postaráno téměř na každém kroku. My vám nabízíme výčet těch nejčastějších.

fotka

VZDUŠNÉ AKTIVITY

ZIPLINE

Zábavná forma přemostění na sedáku, kterou znáte z českých lanových parků na Zélandu nabírá větších rozměrů. Prudší srázy, delší vzdálenosti, více zábavy.

Populárním místem pro zipline je např. Queenstown, který nabízí hned několik zipline za sebou nebo Rotorua, která se pyšní 400 metrů dlouhou ziplinou.

SKYDIVING

Místní úžasná krajina je ideálním místem pro skok s padákem. Nejen, že zažijete neuvěřitelný adrenalin z volného pádu, ale uvidíte např. jezero Wanaka či jiná úžasná místa Zélandu z ptačí perspektivy.

BUNGEE JUMPING

Tato země je kolébkou bungee jumpingu a tak kde jinde lépe rozpumpovat v žilách adrenalin a následně si schladit hlavu v průzračně čistých řekách? Bungee jumping se tu pyšní mnohými specialitami jako například nočním skokem s výhledem na světla města. Ty nejlepší skoky můžete najít například v Queenstownu, Aucklandu, Taupu nebo Rotoruře, ale i na mnoha dalších místech.

PARAGLIDING A ROGALO

Pokud se necítíte na volný pád, ale přesto byste rádi viděli krásu zdejší přírody z ptačí perspektivy, paragliding v tandemu či let na rogalu pro vás může být ideální variantou. Vyzkoušet ho můžete například v Queenstownu, městě adrenalinu.

PARASAILING

Pocit letu s jistotou, že vás vítr nikam neodfoukne, při kterém si užijete zábavu s lehkou porcí adrenalinu, vám nabízí parasailing. Let na padáku taženém za lodí. Tuhle aktivitu můžete absolvovat i ve více lidech a podělit se tak o pocity se svými přáteli či drahou polovičkou. Tuto aktivitu nabízí města pyšnící se velkými jezery jako například Wanaka, Taupo či města v zálivech jako třeba Paihia.

VYHLÍDKOVÉ LETY

Další možností, jak se podívat na krásy země z výšky jsou vyhlídkové lety letadlem či vrtulníkem, které vám občas nabízí jedinou příležitost, jak se dostat na jinak nepřístupná místa jako například na ledovec Franz Josef či na sopečný ostrov White island. Tato zábava je ale samozřejmě pro zámožnější. Neztrácejte ale naději a zkuste prozkoumat slevové portály, o kterých se dočtete v našem článku jak ušetřit. Třeba budete mít štěstí.

VODNÍ AKTIVITY

RAFTING

Sjet Vltavu na raftu není zrovna velké dobrodružství, to na novozélandských řekách mít čas na lahváče nebudete. Divoké dobrodružství na místních křišťálově čistých rozbouřených řekách nabízí skvělou skupinovou aktivitu pro partu přátel či jednotlivce toužící po akci. Vyražte se smočit třeba na řeky Mohaka, Kaituna, Tongariro, Ngaruroro, Shotover, Wairoa či další.

JETBOAT

Zažijte adrenalin při superrychlé jízdě závodním člunem, která vás proveze zákrutami řek, kde budete téměř škrtat břehy v zatáčkách. Nemějte strach, řidiči jsou zkušení a vše mají dobře spočítané, tak aby vám vpustili do žil trochu adrenalinu bezpečně a pod kontrolou. Tuto jedinečnou zkušenost můžete vyzkoušet opět nedaleko Queenstownu či v Glenorchi, Taupu, Akaroa aj. Novinkou pak jsou speciální jetboaty, které se umí i krátce potopit a vyskočit z vody. Zkusit je můžete třeba opět v Queenstownu.

VYJÍŽDKY LODÍ

Na výlety lodí se skvěle nabízejí např. Milford Sounds ve Fiordlandu na jižním ostrově. Loď vás proveze krásnými fjordy s výhledy na vodopády, kterým budete chvíli i tak blízko, že se vám bude hodit pláštěnka. Po cestě můžete také pozorovat menší kolonii tuleňů.

CANYONING

Vydejte se na jedinečné dobrodružství korytem řeky, kdy za pomoci přírodních kamenných klouzaček a skoků do tůní poznáváte tajemství kaňonu. Připravte se na skoky z výšek či slaňování vodopády. Z téhle aktivity rozhodně nebudete odcházet suší. Vyzkoušet si ji můžete např. ve Wanace, Queenstownu, Auclandu, Nelsonu, Raglanu či jinde.

PLACHTĚNÍ

Je více než jisté, že tito ostrované, vzdáleni daleko od další pevniny musí být skvělými námořníky. Vyzkoušejte si, jaké to je ocitnout se na otevřeném moři a získejte nový úhel pohledu na útesy či fjordy z nové perspektivy třeba v Bay of Islands, Aucklandu nebo Abel Tasmanu. V oblasti Akaroa budete mít navíc možnost setkat se na své plavbě se světově nejmenším druhem delfína jménem Hektorův. Na jezeře Taupo zase můžete během plavby pozorovat úžasné maorské rytiny ve skále. Ať už vás vítr na plachetnici zavane kamkoliv, nabídne vám úžasný pohodový zážitek.

KAJAKY

Jízda na kajaku poskytuje možnost, jak se nezávisle na ostatních dostat na vodní hladinu a užívat si krásné výhledy na pevninu. Navíc se vám tak nabízí skvělá šance setkat se s místní faunou v podobě delfínů, tuleňů či plachých tučňáků. Pokud si nevěříte na výlet na kajaku na vlastní pěst, objednejte si skupinovou vyjížďku s průvodcem.

ŠNORCHLOVÁNÍ A POTÁPĚNÍ

Šnorchlování se nabízí jako celkem levná aktivita nabízející spoustu krásy, to ovšem pokud se vydáte šnorchlovat na vlastní triko. Doporučit vám můžeme například Goat Island, Poor Knights Islands Marine Reserve, Taputeranga Marine Reserve nebo Cathedral Cove. Nechcete-li pořizovat vlastní vybavení nebo se zajímáte o další informace o podmořském světě, můžete si zakoupit šnorchlování pro turisty. Stejné je to i s potápěním. Pokud byste se chtěli potopit do větších hlubin novozélandských vod, pak vám můžeme doporučit např. White Island, Poor Knights Island, Fiordland National Park, Tui Wrack, Kapiti island, Kaikouru a mnoho dalších.

POZEMNÍ AKTIVITY

HIKING A TRAMPING

Nový Zéland nabízí nespočet cestiček, treků a výletů ať už kousek od silnice nebo do hluboké divoké přírody. Ať už se rozhodnete vyrazit kamkoliv, čeká na vás úchvatná dechberoucí příroda s nezapomenutelnými výhledy. Více o výletech do přírody se dozvíte v našem článku treky.

NÁVŠTĚVY JESKYNÍ

Zahrát si na speleologa si můžete pod vedením zkušených průvodců třeba ve Waimoto caves. Ti vám nabízí nejen klasickou prohlídku jeskynními chodbičkami s pozorováním úžasných stalagmitových a stalaktitových a stalagnátových útvarů, ale nabídnou vám i příležitost slaňování či přírodního tobogánu uvnitř jeskyní. Tyto jeskyně společně s jeskyněmi v Te Anau navíc nabízejí jedinečnou prohlídku glowworms, což jsou v podstatě fosforeskující larvy endemického komára. Při plavbě pod nimi se budete cítit jako pod hvězdnou oblohou. Je to opravdu nezapomenutelný zážitek, který se vám nabízí pouze na několika místech světa. Nenechte se ale zmýlit, glowworms můžete najít i zdarma při procházce tmou na některých trecích nebo ve volně přístupných jeskyních, např. v Abbey caves. Další prohlídky jeskyň můžete absolvovat např. v Ngarua caves, Aranui cave, na  Rawhiti cave tracku a dalších. 

HORSKÁ KOLA

Ať už si libujete ve šlapání po cestách, cestování na kole nebo dáváte přednost sjezdu, tady si určitě přijdete na své. Tahle krajina přímo vyzývá k cyklo výletům a je plná i downhillových tratí. Ty najdete například v okolí Rotorui, Christchurch, Wanaky a samozřejmě také městě adrenalinových sportů Queenstownu. Podrobnější přehled o bikových tratích můžete nalézt také na novozélandských stránkách hakatours.

AKTIVITY SE ZVÍŘATY

PLAVÁNÍ S DELFÍNY

Plavat s delfíny můžete vyrazit okolo Kaikouri, Marlborough Sounds, Bay of Islands nebo Bay of Plenty. Nový Zéland a jeho okolí je jediným místem na světě, kde se vyskytuje nejmenší delfín na světě - Hektorův, který se zároveň řadí mezi jedny z nejhravějších a nepřátelštějších druhů. Samozřejmě, jsou to stále divoká zvířata a každý den není posvícení. Agentury vám většinou garantují vrácení peněz nebo další den zážitku zdarma v případě neúspěchu. Šance, že je uvidíte hned napoprvé, je ale velká. Zkuste svoje štěstí.

PLAVÁNÍ S LACHTANY

Na mnoha místech Nového Zélandu se nacházejí lachtaní kolonie, kde můžete tato divoká zvířata pozorovat z bezprostřední blízkosti. V Kaikouře se vám navíc nabízí možnost, dostat se k nim blíže i v jejich přirozeném prostředí. Jak se budete cítit s divokými zvířaty ve vodě, kde jsou jejich schopnosti nespočetně lepší, než ty vaše? Užijte si jedinečný zážitek při šnorchlování a plavání s lachtany. Vstupovat do vody s těmito divokými zvířaty mimo vedení zkušeného instruktora nedoporučujeme. Mohou být silně teritoriální a nebezpeční.

POZOROVÁNÍ VELRYB

Na výlety za velrybami se také mimo jiné vyjíždí z Kaikoury, mestečka na východním pobřeží jižního ostrova, kde můžete při výletu na širý oceán pozorovat jedny z největších a dokonce samotného největší savce světa plejtváky obrovské. Další možnost pozorování máte v např. v Bay of Islands, Aucklandu, Bay of Plenty nebo Malborough Sounds. Pokud by vás lákalo, dostat se k těmto obřím stvořením ještě blíže, nepropásněte možnost šnorchlování s keporkaky při jejich migraci od července do října okolo ostrova Tonga nedaleko od Fiji.

POTÁPĚNÍ S VELKÝM BÍLÝM ŽRALOKEM

Pokud máte dostatek odvahy a chcete zažít něco opravdu neobyčejného, co můžete zažít jen na pár místech světa, zajeďte si do nejjižnějšího městečka Nového Zélandu Bluff, kde se můžete octnout neuvěřitelně blízko lidožrouta, velkého bílého žraloka, z bezpečí potápěčské klece. Sezona zde trvá od prosince do června. Máte odvahu? Tak do toho! Pokud je pro vás potápění příliš velký šálek kávy, můžete se zúčastnit alespoň pozorování z lodi. I tak to bude jistě silný zážitek.

NÁVŠTĚVA KIWI ZÁCHRANÉ STANICE

Pokud chcete chcete jít štěstí torchu naproti a mít jistotu, že během svého pobytu spatříte legendárního nelétavého ptáka kiwi, pak doporučujeme nenechat nic náhodě a navštívit jednu ze záchraných stanic či zoo, kde budete mít tohoto malého podivného tvorečka jako na dlani. Seznam míst, kde můžete kiwiho spatřit naleznete na externích webových stránkách.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email