Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Treky

VisitKiwiCZ Turistické cíle

Příležitostí projít se po novozélandské přírodě je tu nepočítaně. Najde se tu i náročnost pro každou věkovou kategorii. Pokud nejste zrovna sportovní typy, můžou vám uniknout výhledy z vrcholků hor, stále vás ale čekají stovky krásných míst blízko silnice. Podle délky trasy dělí DOC (Department of conversation) treky do několika základních kategorií.

Dělení treků

  • SHORT WALKS

Krátké několikaminutové několikahodinové procházky po okolní přírodě se snadným přístupem po vybudovaných cestách vhodné pro všechny věkové kategorie a ideální pro rodinný výlet zvládne opravdu každý.

  • DAY HIKES

Tyto jednodenní hiky už nabízejí delší 3 až mnohahodinové výšlapy na vrcholky hor se spektakulárními výhledy, přechody sopek, treky skrze buš či rozlehlé zelené pastviny.  Obtížnosti a vzdálenosti jednotlivých tras se mohou výrazně lišit, proto si vždy předem prostudujte, kam se vydáváte, jaké bude počasí a jak dlouhá a náročná bude cesta (abyste vyrazili včas a stihli se vrátit před setměním). Přizpůsobte své vybavení doporučením. Vždy nezapomínejte na pokrývku hlavy, sluneční krém a brýle, nepromokavou bundu a dostatečné množství vody.

Mezi nejpopulárnější day walky patří například Te Whara Track, Tongariro Alpine crossing na Severním ostrově nebo Hooker valley či Roys Peak track na Jižním ostrově. Nenechte se ale zdaleka omezovat pouze nejnavštěvovanějšími tracky. Ty jsou pro svojí oblíbenost většinou přelidněné turisty. Na dalších stezkách objevíte nespočet srovnatelně krásných výhledů, které si budete moci užít v soukromí. Jenom vy a příroda.

  • TRAMPING

Zde už se jedná o výlety, při kterých trávíte noc na cestě. Na této cestě si jako správný tramp musíte nést všechno vybavení na několik dní sami na zádech. Výlet už vyžaduje trochu toho plánování a rezervace míst na spaní (hutů nebo kempovišť) dopředu. Odměnou za náročný pochod vám budou nádherná opuštěná místa v přírodě, daleko od ruchu civilizace s úžasnými výhledy a nádherným tmavým nebem plným zářivých hvězd jižní oblohy.

TIP: Mrkněte na článek Backcountry huts od cestovatele Rádese a zjistěte více o možnostech přespávání ve volně přístupných chatkách uprostřed přírody.

Great walks

Nejpopulárnější více 2 až 6denní trampingové trasy krásami Nového Zélandu. Zejména v hlavní (letní sezóně) se můžete setkat s naprostou obsazeností, proto doporučujeme rezervovat klidně i měsíce, ty nejznámější dokonce i rok dopředu. Od roku 2018 je v platnosti nový online rezervační systém, přes který si můžete své rezervace sami spravovat. Více informací o otevírání rezervací pro následují sezonu i popis postupu, jak se do systému zaregistrovat naleznete v našich aktualitách DOC spouští rezervační systém na Great Walks.

Tyto cesty vyžadují základní zkušenosti s chozením po přírodě, proto doporučujeme nejdřív absolvovat několik kratších tracků stejné fitness náročnosti, abyste si udělali představu o tom, jak bude cesta probíhat a jestli ji zvládnete.  Nový Zéland nabízí 9 Great Walků:

 

Co s sebou

Nepodceňte přípravu na cestu. Základem je pohodlná krosna. Do té si nezapomeňte zabalit funkční telefon, foťák, prádlo, nepromokavé oblečení, kvalitní boty, teplou bundu, zimní čepici, rukavice, šátek, kšiltovku nebo klobouk, sluneční krém s faktorem 50, sluneční brýle, ručník, kartáček, zubní pastu a osobní léky. Jelikož budete na cestě několik dní, určitě by měla být nedílnou součástí vašeho vybavení také lékárnička. Dále budete potřebovat spacák, vařič, ešus, příbor a v případě kempování také karimatku a stan. Nezapomeňte také na zalapovač, zápalky či škrtadlo, a pokud jste kuřáci také na kapesní popelníček. Důležité je mít také dostatek jídla na celou cestu a vody minimálně 2, spíše 3 litry na každý den. Předem si zjistěte, jestli jsou po cestě nějaké vodní zdroje a myslete na to, že vodu budete možná potřebovat i na přípravu jídel.

Bezpečnost

Při balení nikdy nepodceňujte počasí, které se na Novém Zélandu může měnit extrémně rychle. Takže můžete vycházet za krásného slunného dne a o několik hodin později kráčet v zimní bundě nebo se setkat s rozvodněnými řekami. Buďte na vaši cestu kvalitně vybaveni a choďte ideálně minimálně v páru. Až na trecích potkáte místní a budete se smát, jak velké krosny vlečou na zádech, vězte, že to není zpovykaností. Spíš mají hodně rezervní vody, jídla a vybavení pro případ nouze. Ani vy přírodu raději příliš nepodceňujte. Zvykněte si vždy někomu nahlásit odkud a kam vyrážíte a předpokládaný časový plán. V hutech jsou knihy, do kterých své další plány rovněž nezapomeňte zanášet. 

Přejeme vám příjemnou a nezapomenutelnou cestu, ať už vaše kroky povedou kamkoliv.

TIP: Dále čtěte: Skutečné příběhy cestovatelů, kteří se na cestách dostali do úzkých:

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email