Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Travel Bible - cestuj levně, pohodlně a bezpečně

VisitKiwiCZ Cestovní průvodci

Travel Bible - možná jste o této knize už slyšeli, nebo ji máte už dávno doma. Pokud o cestovní bibli slyšíte teď poprvé, tak rozhodně věnujte pár minut přečtení naší recenze, budete velice rádi, že jste tuhle knížku neminuli.

Travel bible úvodní obrázek

Zdroj: TravelBible.cz


Obal travel bible klade velký důraz právě na slovo bible, čímž zdůrazňuje, že by mělo jít o základní a povinnou výbavu každého cestovatele. Tím si kniha dává opravdu velký závazek, který ovšem (jak se dočtete dále) téměř bez výhrady splní. Podtitul "Praktické rady za milion, jak procestovat svět za pusu" pak naznačuje směr, jakým se obsah celé knihy ubírá. A nakonec kvalitní tisk a takový detail, jako jsou zakulacené rohy, dávají tušit, že se autoři knize věnovali opravdu pečlivě. Splňuje ale obsah očekávání? Pokud jste nejprve sjeli pod recenzi na hodnocení, tak už odpověď znáte.

Obsah

Kniha si dává za cíl provést čtenáře kompletním cyklem delší cesty. Schválně vynechávám slovo zahraniční, protože jak samotní autoři zmiňují, cestovat a provozovat digitální nomádství lze dobře i v ČR. Právě téma digitálního nomádství se obsahem knihy line jako červená nit, ale to neznamená, že by byla kniha určena pouze pro lidi, kteří chtějí na cestách pracovat. Právě naopak, zásadní informace v ní najde úplně každý.

Kniha má 16 hlavních kapitol, které jsou rozděleny na části "Před cestou", "Na cestě" a "Po cestě".  Všechny informace v knize vycházejí z osobních zkušeností autorů, které se nebojím označit za profesionální cestovatele. Matouš tráví velkou část roku v exotických zemích JV Asie, nějakou dobu žil ve více než 10 různých zemích a daleko víc jich navštívil jako turista. Petr pochopitelně také cestuje a nomádí, ale asi nejsilnější je jeho znalost tzv. travelhackingu, což jsou postupy, jak získat nejlevnější letenky a ubytování. Na toto téma také vede vysoce úspěšný kurz na webu naučmese.cz.

Několik stránek z Travel Bible

Před cestou

V úvodní části knihy se autoři snaží čtenáře namotivovat k samotnému uskutečnění cesty. První kapitola se někomu může zdát trochu moc agitující a "sluníčkovská", ale když se nad ní zamyslíte po návratu z vašich cest, těžko najdete tvrzení, s kterým byste nesouhlasili. Pro cestovatelské nováčky je to skvělý nakopávač k odhodlání se vyrazit, zkušenějším cestovatelům možná pomůže se maličko ohlédnout a uvědomit si, co jim vlastně cestování dalo. V dalších kapitolách kniha boří několik rozšířených mýtů. Cestování je drahé, nemám na něj čas, nemůžu cestovat kvůli práci... Poznáváte se? Po pár stránkách četby zjistíte, že jsou to jen výmluvy a vaší cestě ve skutečnosti vlastně nic nebrání.

Tato úvodní pasáž je velmi intenzivní, což je skvělé, na jedné dokáže čtenáře ihned zaujmout, na straně druhé ale nezabírá příliš místa, které by pak chybělo praktickým tipům, o které jde v knize především. Naopak velký prostor (50 stránek) je věnován problematice letenek. Pokud důkladně prostudujete tuto pasáž a vyzkoušíte si praktické příklady v knize uvedené, stane se z vás mistr v hledání nejlevnějších a nejlepších letenek. A to už se hodí nejen nováčkům, ale i zkušenějším cestovatelům.

Protože se kniha pohybuje přirozeně po časové ose, věnuje další stránky tomu, co zařídit před odletem, jak a co si zabalit nebo jak vyřešit přístup k financím. Všechny tyto oblasti popisuje velmi přehledně a podrobně a osobně jsem nenašel žádný bod, který by mi v jednotlivých kapitolách vyloženě chyběl.

Bible foto uzke

Zdroj: TravelBible.cz


Na cestě

Prvních 45 stránek druhé části je věnováno kapitole jak ušetřit na cestách, zaměřené zejména na problematiku ubytování a jídla, což jsou kromě letenek většinou nejvýznamnější položky závěrečného účtu každého cestovatele. I zde je kniha věrná svému podtitulu a přináší mnoho konkrétních rad a tipů. Cestovatelské desatero pak plní nutnou vzdělávací funkci, kapitola věnovaná luxusním zážitkům naopak dovede rozšířit obzory každému, koho ani nenapadlo, že se může poměrně levně třeba proletět soukromým tryskáčem.

Jak už jsem zmínil na začátku, kniha se výrazně věnuje tématu digitálního nomádství. Není divu, vždyť i autoři nedají na tento styl života dopustit a sami tráví část roku mimo kancelář, ať už v exotické cizině, nebo na jižní Moravě. 35 stránek informací vám dá kompletní návod, jak se k tomuto stylu skloubení pracovního života a cestování můžete dopracovat.

Následující kapitola věnovaná jazykové přípravě na mě zapůsobila natolik, že jsem si okamžitě stáhnul do mobilu aplikaci a začal se učit další jazyk. Poslední dvě kapitoly prostřední části jsou věnované dobrovolnické práci a přivýdělku na cestách.

Po cestě

Třetí část knihy se pak věnuje době po návratu z cest a nabízí návod, jak využít materiály, které jste na cestě posbírali - fotky, videa, vzpomínky, a jak je třeba i zpeněžit. Zde je vidět, že autoři mají s tématem velké množství vlastních zkušeností a dozvíte se tak podstatné a konkrétní informace, které vám opravdu hodně pomohou.

Závěr knihy je pak věnován ještě jednou malé motivaci k cestování, nabízí návod na cestu kolem světa za 30 tisíc korun a jako bonus přináší několik zajímavých rozhovorů se zkušenými cestovateli.

Hodnocení

Travel bible je kniha ojedinělého formátu. Je to vlastně univerzální cestovní průvodce - protože rady a tipy obsažené v knize budou na 99% fungovat v jakémkoliv místě, kam přijedete. Zároveň je to ale také kniha podporující růst vaší osobnosti. Díky informacím v knize obsažené a způsobu, jakým vás donutí přehodnotit svůj přístup k cestování, se z vás možná stanou trochu jiní lidé. Po přečtení Travel Bible budete toužit po cestování víc, než kdy předtím a zároveň budete vědět, že nejde o nesplnitelné sny a vyrazit můžete hned zítra, nebo za týden.

Knihu, která má 400 stránek, jsem přečetl za necelý jeden den, což také o něčem svědčí. Většina informací v knize obsažených pro mě nebyla nová, ale co bych za to dal, kdybych takto ucelený soubor znalostí měl k dispozici před 10 lety. Zkušenosti, které jsem dlouze nabíral během svých vlastních cest bych získal za jeden den. :-)

Většinu informací obsažených v knize se dočtete na internetu, ale nikde je nenajdete takto přehledně a stručně sepsané a očištěné od zbytečného balastu. Pro nové cestovatele je Travel Bible knihou, kterou si prostě musí pořídit. Zkušenějším z nás pak nabídne ucelený přehled a zopakování si toho, co už známe a navíc přidá pár tipů, které jsme ještě neobjevili.

Knihu můžete mít za 399,- Kč v našem e-shopu.

Náš verdikt: tohle si nesmíte nechat ujít!

Pokud to s cestováním myslíte vážně, musíte bibli mít. Obrovské množství vysoce kvalitních informací koncentrované na 400 stránkách a inovativní přístup k cestování využívající veškeré vymoženosti moderní společnosti z vás udělají experta na cestování během pár dní a ještě se při čtení pobavíte. Věrna svému podtitulu vám kniha také dokáže ušetřit spoustu peněz, a tak se vám investice do jejího zakoupení velmi rychle vrátí. Kromě tištěné knihy ale dostanete navíc ještě přístup do webové sekce, kde najdete spoustu dalších článků, radů, tipů a triků.


Pořiďte si Travel Bibli hned teď za 399 Kč!

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email