Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Telefon a internet

08.03.2018 VisitKiwiCZ Práce

Ať už přilétáte na Nový Zéland jen na několikatýdenní dovolenou nebo na celý rok, pořídit si zdejší SIM kartu se vám určitě vyplatí. Telefonování vás dříve nebo později nemine, ať už to bude kvůli rezervaci hotelu, obvolávání pracovních nabídek nebo si jen budete potřebovat dát vědět s kamarádem, kde se vzájemně nacházíte. Volání z novozélandské simky vám tak ušetří mnoho peněz. Navíc bez připojení k internetu jsme v dnešní době jako bez ruky. Cestovní aplikace je sice často možné používat i v offline režimu, sami ale rychle poznáte, že být online se prostě hodí.

 

MOBILNÍ OPERÁTOŘI

Na výběr máte ze čtyř hlavních poskytovatelů: Vodafone, 2degrees a Spark. V síti Sparku pak ještě působí virtuální operátor Skinny, který vám nabídne větší flexibilitu v porovnání s běžnými měsíčními paušály Sparku.

SIM karty všech operátorů si můžete pořídit takřka všude (letiště, čerpací stanice, obchody). Pozor ale - ne všechny mobilní sítě jsou kompatibilní se všemi druhy telefonů. Základem je fungování na systému GMS. Doporučujeme proto, si správnou funkčnost ověřit před jejím pořízením přímo v obchodě operátora nebo na jejich webových stránkách (např. Skinny).

Pokud máte v plánu si na cesty pořizovat nový telefon, posečkejte s tím až na místo. Budete tak mít jistotu, že váš telefonu bude fungovat a třeba obdržíte od daného operátora na telefon i nějakou speciální nabídku.

 

TARIFY

Nabídky a ceny jednotlivých operátorů se mění a neustále přizpůsobují trhu. Jsou ale vzájemně srovnatelné, takže záleží především na vaší preferenci. Prostudujte si je a zvolte takovou, která nejvíce vyhovuje vašim individuálním potřebám. Šikovné je, že se tu většinou nemusíte upisovat na určité období. Stačí koupit SIM kartu a dobít ji zvolenou částkou. Pak zvolíte měsíční či týdenní tarif, který se vám bude automaticky strhávat z dobitého kreditu. Můžete si tak na každý měsíc klidně zvolit jiný, což je velice užitečné.

Každý operátor navíc přináší své další výhody, jimiž se snaží získat si nové klienty. Například Spark poskytuje množství „telefonních budek“ napříč celým Zélandem, v jejichž blízkosti je wifi pro klienty jejich sítě zdarma. To je velice užitečné. Vodafone zase nabízí v rámci klientské mobilní aplikace službu Fantastic Friday Deals on prepay, což znamená, že si jednou týdně (počínaje každým pátkem) můžete zatočit jakýmsi kolem štěstí, které vám vylosuje tři velice výhodné nabídky. Např. 100 min volání do všech sítí nebo třeba volné minuty do zahraničí včetně ČR či výhodná data za nízké ceny. 

 

SIGNÁL

Každý operátor má to své, pokud se nemůžete rozhodnout, kterého zvolit, pomůže vám možná zmapování kvality jejich signálu v jednotlivých oblastech. To je určitě vhodné zejména pokud se plánujete usadit na jednom místě:

S mapováním signálu jednotlivých poskytovatelů vám také skvěle pomůže webová stránka opensignal.com, fungující pro celý svět. Při zadání lokality Nový Zéland vám automaticky vyskočí k výběru všechny dostupné mobilní sítě a po jejich volbě následně mapa jejich pokrytí.

pokrytí

Mobilní pokrytí na území Nového Zélandu

Zdroj: opensignal.com

 

INTERNET

Jedna věc je mobilní signál a druhá internet. Oboje se v různých částech země opravdu hodně různí. Pokrytím kvalitním 4G připojením se dnes asi nejvíce může pyšnit Spark/Skinny. Pokud se tedy nebudete pohybovat příliš odloučeně a budete potřebovat nezávisle pracovat přes internet, určitě bude stát tato volba za zvážení. 

Pokud jste na internetu pracovně či jinak závislí, počítejte s tím, že na veřejné wi-fi sítě v knihovnách apod. není moc spolehnutí, budou často velmi omezené, drahé a těch velmi dobrých je asi stále méně než těch úplně zoufalých. Na Severním ostrově se většinou připojíte k free wifi téměř v každé v knihovně, na tom Jižním je to ovšem o mnoho větší problém. 

 

SPOLEHLIVOST POKRYTÍ

Při cestách po ostrově počítejte s tím, že budete často bez signálu, ať už zvolíte kteréhokoliv poskytovatele. Na trecích v přírodě se vám snadno může stát, že budete mimo síť během celé doby vaší třeba i několikadenní cesty. Na užívání telefonu proto v tomto případě rozhodně nespoléhejte. Z tohoto důvodu je vhodné mít k dispozici i offline mapy, které vás nenechají ve štychu, když ty od Googlu svojí službu vypovědí. O těch se více dozvíte v článku Aplikace a weby, který jsme pro vás rovněž připravili.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email