
Cesta do Fiordlandu
Po mým kratičkým výletu do Bluffu, městečka na jihu Jižního ostrova následují zábavnější pracovní dny, vlastně jsem si během nich ani moc nevšimla, že pracuju.
Děti mají prázdniny, takže s celou rodinou (pracovně) vyrážím na čtyř denní návštěvu za jejich rodiči do Te Anau. Cesta nám zabrala okolo dvou hodin a krajina se během ní postupně měnila. Z nížinného jihu postupně začali v dálce vykukovat první vrcholky zasněžených hor. Přijížděli jsme do oblasti Fiordlandu, jednoho ze zélandských Národních parků, kde o krásné výhledy nebyla nouze.

Te Anau
U rodičů jsem bydlela v jejich karavanu, ale bohužel vzhledem ke kapacitě domu a velikosti návštěvy jsem tu neměla příliš soukromí. Musela jsem se o něj dělit s nejstarší holčičkou a další dny ještě s Juliiným bratrem a jeho přítelkyní.
Hned první den bylo fakt krásný počasí, a tak jsme se šli všichni společně projít k jezeru a nakrmit kachny.

Glowworm caves
Druhý den pobytu v Te Anau jsem trávila s dětma a odpoledne jsme jeli společně s rodinou na výlet do Glowworm caves. Jedná se o jeskyně, ve kterých žijí larvy hmyzu (něco jako komár), které světélkují (díky chemickým reakcím probíhajícím v jejich zadečku). Abyste se do jeskyní dostali, musíte absolvovat nejdříve asi půlhodinovou jízdu lodí, která je v ceně (83 dolarů).
Po výstupu z lodi následovalo krátké povídání průvodce, a pak procházka k jeskyni, nakonec plavba lodičkou. Abyste viděli larvy opravdu dobře světélkovat, bylo zapotřebí naprostého ticha a naprosté tmy. Pokud se totiž červíci cítí ohroženi, intenzita jejich svícení se sníží.
Bohužel kvůli tomu bylo v jeskyních zakázáno fotit a natáčet, což mě osobně hodně zklamalo, protože na webu to vypadalo, jako že si kromě zážitku budeme moct odnést i super fotky. Samozřejmě jsem se nechtěla nechat zastavit zákazem a tajně jsem pronesla do jeskyně gopro. Improvizovala jsem a rychle mu zakryla červené blikající světélko šálou, aby mě neprozradilo. Bohužel z mých tajných záběrů z pod bundy nakonec stejně nic nebylo. Na kameru byla příliš velká tma. Byl to fakt unikátní zážitek, kterej jen tak někde na světe nezažijete. Člověk se cítí jako pod širým nebem, kde má hvězdy na dosah ruky. Krásný byly i jakýsi pavučinový řětízky, což tuším byla nakladená vajíčka. Smutný na životě těhlech červíků je fakt, že i když jako larvy žijí 9 měsíců, po narození mají maximálně 4 dny života.
Tady tedy alespoň ilustrační fotka z webu + video od National Geografic, která nabízí třistašedesátkový výhled při plavbě lodičkou.

Plavba loďkou v jeskyních s výhledem na svítící červy
Zdroj: www.realjourneys.co.nz
Výlet pěkný, zážitek ojedinělej, ale za hodně peněz málo muziky. Cenu zřejmě zvyšuje nutnost dostat se lodí přes jezero. I tak to za to stojí vidět, když už člověk cestuje přes celej svět. Jinde než na Zélandu nebo v Austrálii se totiž tahle rarita vidět nedá. Pohybujete-li se na Severním ostrově, můžete navštívit větší a známější Waitomo caves, kde jsou glowworms také k vidění, navíc tam máte šanci vidět krápníkové jeskyně, vyzkoušet si slaňování nebo si sjet přírodní tobgán. Ani tam se ale rozhodně nejedná o levnou zálěžitost.
TIP pro vás: Glowworms nebo svítící červy můžete najít i v jiných částech Nového Zélandu. Nacházejí se při cestách lesních tracků nebo ve volně přístupných jeskyních. Stačí se pídit po informacích a můžete tyhle svítící potvůrky vidět i zadarmo a bez přímotnosti dalších turistů.