Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Tauranga

21.06.2019 VisitKiwiCZ

Město Tauranga leží na středu severního pobřeží Severního ostrova, které je díky ostrovu Matakana chráněno před divokým oceánem. Poskytuje tak ideální zázemí místnímu přístavu, který je dokonce největším sezonním exportním přistavem Nového Zélandu.

Vyváží se odtud mimo jiné také plodiny, které se v regionu pěstují. V regionu Bay of Plenty, jehož je Tauraga největším městem najdete skvělé uplatnění při hledání sezonních prací jako například sběru kiwi nebo avokáda.

Tauranga ovšem zdaleka není městem pouze zemědělců ba naopak. Stalo se jedním z hlavních novozélandských busyness center v oblasti mezinárodního obchodu, kultury, módy a zahradnické vědy, díky čemuž se obrovskou rychlostí rozvíjí i jeho populace. 

Doprava

Vzdálenosti měst v okolí, autem:

 • Tauranga - Auckland: 2:45h
 • Tauranga - Hamilton: 1:20h
 • Tauranga - Rotorua: 1h
 • Tauranga - Wellington: 6,5h

Nachází se zde také malé letiště, které spojuje Taurangu zejména s velkými městy jako je Auckland, Wellington nebo Christchurch. S místní společností Sunair se navíc z Taurangy dostanete také do Gisborne, Claris, Whitangy, ostrov Motiti a North Shore.

Poloha

Co vidět

Tauranga je v letní sezoně velmi oblíbenou turistickou oblastí zejména díky svým krásným písečným plážím. Turismu je toto město velice nakloněno, a tak je tu k mání také spousta barů a restaurací.

Kromě koupání v oceánu, opalování nebo hrátkám na pláži tu můžete také využít příznivých vln k surfingu nebo vyrazit na krátký výšlap na nejvyšší kopec v okolí, spící sopku Mount Maunganui, která nabízí skvělý výhled na město.

Můžete si tady vyzkoušet také trochu té vzdušné zábavy v podobě paraglidingu nebo dát raději přednost poklidné procházce kolem přístavu, odkud je krásný výhled na zapadající slunce. Cestou z hory směrem k přístavu také můžete potkat krásné grafitti v maorském stylu připomínající první obyvate zdejší oblasti.

Při troše štěstí se vám může naskytnout i krásný pohled na velryby nebo delfíny proplouvající okolo města.

Kde jsou turisté, tam jsou i obchody. Největší místní nákupní středisko je Bayfair v Mount Maunganui. Většina dalších obchodních domů se nachází na předměstí. Patří mezi ně např. Fraser Cove, Tauranga Crossing, Bethlehem Town Centre, Palm Beach Plaza, Fashion Island, Bayfair Shopping Centre, Bay Central nebo Greerton Village.

Co vidět v okolí

 • Sport - díky zlatavým písečným plážím v okolí a mnoha ostrůvkům a korálům je tu bohatý vodní život, který láká všechny dobrodruhy k aktivitám jako rybaření, potápění, šnorchlování, plavání či jízda na kajaku. Ideální jsou tu také podmínky pro surfing nebo kitesurfing.
fotka

Zdroj: commons.wikimedia.org

Co vidět v okolí

 • Coromandel -  atraktivní lokalita nabízející v letním období krásné pláže a teplou vodu láká každé léto nejen nespočet turistů. Na dovolenou sem často jezdí i sami novozélanďané, kteří si sem jezdí odpočinout do tepla. Kromě mnoha dalších tu najdete také jednu pláž s překvapením, Hot water beach. Její specialita spočívá v tom, že když se po ní procházíte v určité části začnete cítit teplo od nohou, tam začněte hloubit díru dokud se nedostanete ke spodní vodě, která začne do písku vtékat. Vytvoříte si tak přírodní soukromý bazének s horkou termální vodou. Pozor ale, tato místa najdete pouze při odlivu a také se připravte, že tu rozhodně nebudete sami. Další oblíbenou lokalitou této oblasti je Cathedral cove, záliv zdobený skálou jejíž jeskyní můžete projít z jedné části pláže na druhou.

Pokud máte rádi výšlapy, pak můžete v okolí navštívit také několik majestátních vodopádů, mezi ty nejhezčí patří např.:

 • McLaren Falls - cesta vedoucí lesem pod vodopád vám nabídne možnost pohledu jak odspodu, tak i shora. Pokračuje totiž dále nahoru do kopce, kde vám díky mělké vodě nabízí příležitost dostat se až na samý okraj horní části vodopádu s výhledem na okolní lesy. 
 • Omanawa Falls - nádherný 35 metrů vysoký vodopád naleznete 30 minut jízdy od Taurangy. V současné době je ale tato cesta z důvodu bezpečnosti dlouhodobě uzavřena. 
 • Kaiate Falls - krásný vodopád známý také pod jménem Te Rerekawau Falls je snadno přístupným místem nabízející také možnost koupání.
 • Okolní ostrovy - můžete se také vydat na výlet po okolních ostrůvcích Mayor Island/Tuhua, Motiti Island, Whale Island nebo se vypravit na aktivní sopku na ostrov White Island.
 • Horké prameny - nacházíte se jen pár desítek kilometrů od nejpopulárnějšího vulkanického města Nového Zélandu Rotorua. I tady najdete mnoho aktivních i dřímajících sopek, které vám nabízejí výlety na vyhlídky nebo třeba koupání v horkých pramenech. 
Líbil se Vám tento článek?
Napier Napier Hamilton Hamilton

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak