Milujete adrenalin, pocit svobody a nevšední zážitky? Pak byste při vaší cestě na Nový Zéland rozhodně neměli opomenout surfing. Návykový sport, kterému když jednou propadnete, ovlivní zbytek vašeho života.
Že jste to nikdy nezkoušeli? Nevadí! Všechno je jednou poprvé.
Abychom vám s vaším prvním surfovým zážitkem pomohli, připravili jsme pro vás ve spolupráci se s Adamem Žáčkem, českým surfovým coachem vyučujícím na Novém Zélandu, článek na téma Surfing, ve kterém se dočtete základní informace o nejlepších spotech i návody na správný výběr prkna na míru.
Jdeme na to...

VYBAVENÍ
Kromě plavek budete k surfingu potřebovat samozřejmě surfové prkno, ale také neopren nebo alespoň lycru. Dále určitě nezapomínejte na kvalitní voděodolný krém na ochranu proti slunci.
NEOPREN
Hlavní funkcí neoprenu je samozřejmě udržet tělo v teple. Jeho dalšími benefity je ale také to, že vás chrání před sluncem a poškrábáním od písku, který se snadno zachytí do navoskované části, na které ležíte břichem nebo od skrytých korálů pod vodou aj. Nabízí se celá řada neopranů s různými kombinacemi krátkých a dlouhých rukávů, ale také rozdílnou tloušťkou. Samozřejmě čím tlustší nepren zvolíte, tím tepleji vám ve vodě bude.
Před koupí doporučujeme si neopren vždy vyzkoušet a nedat jen na radu kamaráda, že mu daný neopren vyhovuje. Každá značka má mírně rozdílné střihy a velikosti. Vyberte si takový, který vám opravdu dobře přiléhá na tělo. nikde nevytváří žádné vzduchové bubliny. V neoprenu na suchu musíte být schopni se pohybovat, ale nevadí pokud se těsnější, protože se po pár hodinách ve vodě ještě trochu povolí.
Pro surfing jsou tak ideální neopreny s označením tloušťky 3:2 do vody od 17 stupňů výše, 4:3 od 15-17 stupňů a 5:3 či 5:4 do vody pod 14 (to už se hodí i botičky, rukavice či kukla).
LYCRA
Pokud voda není tak ledová, bude vám na ježdění stačit lycrové tričko. Samozřejmě můžete jezdit i bez něho, ale vaše kůže vám za to rozhodně moc nepoděkuje. Nejen, že se můžete ve vodě hodně rychle spálit, ale také vás bude škrábat vosk, který se nanáší na horní stranu surfu (decku), aby se vám neklouzali nohy. Dámy navíc ocení, že si nebudou muset po každé vlně narovnávat plavky ze zad zpátky tam, kam patří.
JAK VYBRAT SURF PRO ZAČÁTEČNÍKY
Prkno kupujeme kvůli jeho jízdním vlastnostem, né kvůli vzhledu. Výběrem nevhodného prkna si můžete surfing znechutit, a také se můžete naučit zbytečně velké množství chyb, kterých se budete později těžko zbavovat. Pokud jste začátečníci, nehrňte se do koupě surfu pro porkočilé jezdce, který dobře vypadá, když se s ním procházíte na pláži a zvolte raději nákup foamy-boardu (pěnového surfu), který vám pomůže nastartovat váš progres.
PROČ DÁT PŘEDNOST PĚŇÁKU?
- Bezpečnost - Jako začátečník většinou nemáte prkno plně pod kontrolou a může se tak lehce stát, že se vám po pádu do vody vymrští a narazí do vás nebo do kolegy surfujícího opodál. Zatím co pěnový surf vás nijak výrazně neohrozí, v případě laminátového byste mohli někomu způsobit nepěkné zranění.
- Stabilita - Pěnová prkna jsou mnohem širší a tlustčí, takže mají větší výtlak (nepotápíte se tolik pod vodu) a jsou stabilnější.
- Chytání vln - Právě z důvodu většího výtlaku a většího objemu je také mnohem jednodušší chytit vlnu nebo dokonce jen pěnu z vlny, která už nemá sílu. Pro začátečníky je ideální na učení take-offu (postavení na surf).
ZÁBAVA I TRÉNINK
Čím více vln chytnete, tím více zábavy si užijete. Každou další vlnou navíc získáváte nové zkušenosti. Rychleji se tak učíte, získáváte lepší stabilitu i kontrolu nad prknem. Desítky a stovky take-offů na pěně, vám tak jednoznačně pomohou k většímu progresu, než jedna sjetá čistá vlna.
FÁZE TRÉNINKU
Po nácviku take-offu na suchu, pádlování, chycení pěny a následného postavení přichází další fáze. Brzy totiž zjistíte, že postavit se na prkno není hlavní problém. To se dá s dobrými instrukcemi naučit celkem rychle. Složitější je ale naučit se, kterou vlnu chytat, a právě v tom je další výhoda pěnového surfu, se kterým se dá chytit takřka cokoliv.
Máte-li zvládnutou základní jízdu na pěně, můžete se přesunout do čistých vln. Tady se díky velkému výtlaku "pěňáku" nebudete muset tolik soustředit na chytání vln, které sice nebude úplně zadarmo, bude ale o mnoho jednodušší, než na laminátovém surfu. Budete se tak moci soustředit na trénink samotné jízdy. Cítíte-li už při jízdě jistotu, pak přišel čas na výměnu prkna. V této fázi je ideální přejít na pokročilejší surf.
JAK VYBRAT SURF PRO POKROČILÉ
I přes výše uvedené rady jste se rozhodli že na foamy-board (pěnový surf) jste příliš talentovaní a hned chcete skočit na hardboard? Pak alespoň sáhněte po značkách typu Torque nebo NSP, které vyrábějí mimo jiné surfy ve tvaru vajíčka tzv. egg shape. Jsou to téměř nerozbytná prkna s velkým výtlakem.
Prioritou na začátku je jednoduše chytat co nejvíce vln. Delší prkno znamená lepší stabilitu a snadnější chytání vln. Kratší se zase lépe ovládá. Samotná volba se pak samozřejmě může lišit dle typu a velikosti vaší postavy.
UNIVERZÁLNÍ MĚŘENÍ
Velikost prken se uvádí převážně ve stopách (feets = ft).
- Střední postava - začínejte na velikosti 8'0 ft.
- Vyšší nebo težší postava - pokud jste hodně vysocí nebo vážíte více kilo, pak můžete zvolit klidně 9'0.
- Menší vzrůst a muší váha - klidně sáhněte po 7'0, ale určitě nikomu nedoporučujeme volbu pod 7'0.
Převážně platí pravidlo, že když ze 7ft foami boardu přecházíte na hardboard, měli byste zvolit větší rozměr- třeba 7'8 - 8'2. Je to opět hodně individuální, ale ze začátku určitě sáhněte po surfu větších rozměrů.
POŠKOZENÍ
Samozřejmě je vždy lepší volit nepoškozené prkno, které nejeví větší známky opotřebovanosti. Sháníte-li ale něco na low-budget, pak se snažte držet alespoň základních rad.
Vždy si prkno před nákupem osobně prohlédněte a osahejte. Pořádně si prohlédněte stav prkna. U prken pro pokročilejší jezdce se nejčastěji setkáváme s různými dírami, škrábanci apod. Pokud jsou dobře opravená (do surfu nesmí téct voda), pak není problém, když je na prkně opravován kousek tailu (zadní části). Určitě ale doporučujeme vyhnout se opravovaným kompletně přelomeným prknům nebo hodně ulomené špičce.
Problém je samozřejmě s tím, jak rozpoznat, že je prkno opravdu kvalitně opravené. Pokud je původně bílé prkno na hodně místech žluté, vyhněte se mu. Je vysoce pravděpodobné, že je celé nasáklé vodou, kterou už nijak nedostanete ven. Takové prkno bude také neobvykle těžké.
Ujistěte se, že kupujete komplet se vším všudy - finy (ploutvičky), leash (provázek na připnutí k noze). Zejména sháňka po pasujících finách by vás mohla dost potrápit.
Pokud byste chtěli poradit s výběrem prkna, které se vám třeba zdá fajn, ale nejste si jisti, ozvěte se našemu kamarádovi Adamovi Žáčkovi přes messenger na jeho stránce Czechsurfcoach. Rád se vám pokusí s vašimi dotazy poradit.
KDE SURFOVAT
Místa dobrá na surfování se nazývají spoty. Takových spotů můžete po celém Novém Zélandu najít nepočítaně. My si pro vás připravil pár těch nejznámějších:
SEVERNÍ OSTROV
- Východni pobřeží - oblast okolo Gisborne a dále na jih
- Poloostrov Coromandel
- Západní pobřeží - tady se nacházejí jedny z nejznámějších spotů, mezi které patří Raglan s nejdelší levačkou na Novém Zélandu a nejspíš i na světě a Piha, asi druhé nejpopulárnější místo na surfing na Zélandu.
- Northland
JIŽNÍ OSTROV
- Westport
- Oblast okolo Christchurch
- Taylors mistake
- St. Clare v Dunedinu
- Kaikoura - Kahutara (Point break)
Máte-li doporučení na další spoty, o které byste se rádi podělili, budeme rádi za jejich sdílení do komentářů pod článek, zprávy na facebooku nebo emailu.
Doporučení od Adama a pár tipů z toho co si sám vyzkoušel a kde učil:
- Nejlepší spot pro začátečníky: Whangamata na poloostrově Coromandel.
- Obtížnější surfing: Piha, převážně z důvodu silných proudů a velkého množství lidí.
- Pro pokročilé: Určitě jeďte vyzkoušet Raglan, Pihu nebo The Bar ve Whangamata. Jen si buďte jisti v surfové etiketě, které přizpůsobujte své ježdění. Lokalismus je tu značný a nedodržením základních pravidel si koledujete o slušné problémy, které mohou končit i fyzickou potyčkou, ke kterým bohužel při boji o dobrou vlnu sem tam dochází.
Ať už jedete surfovat kamkoliv, před tím, než skočíte do vody se snažte číst vodu a odhalit tak nebezpečné vodní proudy. Nemáte-li na zhodnocení situace dostatek zkušeností, informujte se od místních nebo dalších jezdců. Chcete-li zjistit více informací o této problematice, přečtěte si článek věnovaný mořským proudům, který pro zachování vaší bezpečnosti více než doporučujeme.
DOPORUČENÍ NA ZÁVĚR
Před samotnými prvními pokusy si vezměte alespoň jednu lekci od instruktora, který vám popíše základní principy jízdy. Ulehčí vám to učení a vyhnete se fixaci zbytečných chyb, které se později těžko odstraňují.
Pokud vám taková investice přijde příliš drahá, zkuste se poohlédnout na slevových serverech, kde občas narazíte na nabídku lekce za $30. Věřte, že s dobrým instruktorem během první 1,5-2h můžete zvládnout veškeré základy, a pak už pokračovat třeba sami s tím, že budete mít odborné rady a přesné instrukce, jak co dělat.
Máte-li zájem o lekce instruktora v češtině, můžete se obrátit třeba na Adama.
Přejeme vám příjemnou zábavu a mnoho pokořených vln.