Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Stewart Island

19.09.2019 VisitKiwiCZ

Ostrov Stewart Island, maorsky také Rakiura, je oficiálně třetím největším ostrovem Nového Zélandu. Rozkládá se 30 km jižně od Jižního ostrova, od něhož ho dělí mořská úžina Foveaux Stait. Regionálně toto území spadá pod Southland, tedy k nejjižnější části Jižního ostrova, jehož největším městem je Invercargill.

Na ostrově trvale žije okolo 400 obyvatel, kteří se rozprostírají v okolí "města" Oban na východním pobřeží v zálivu Halfmoon Bay.

Rozloha ostrova je 1,746 km2 a jeho nejvyšší bod Mount Anglem nacházející se na severu ostrova měří 980 metrů.

Poloha

Stewart Island
Stewart Island  zobrazit na Google

Doprava

Na ostrov se dostanete  trajektem z přístavu v Bluff, nejjižnějšího městečka Jižního ostrova. Možnost dopravy máte asi 2x-4x denně v závislosti na ročním období. Cena cesty vychází na NZ$85 (jednosměrná), NZ$148 (zpáteční). Kompletní přehled odjezdů a cen naleznete na stránkách Stewartisland.co.nz

Další, o poznání dražší, možností  návštěvy ostrova je letecká doprava, kterou z letiště Invercargill nabízí dopravní společnost Steward Island flights. Ta létá taktéž několikrát denně. Cena jednosměrného letu vás vyjde na NZ$130. Za předem rezervovaný zpáteční let pak zaplatíte 2x NZ$110.

Co vidět

  • Mason Bay- pláž
  • Městečko Oban - jediná usedlost široko daleko kolem níž se zdržuje většina ze 4 stovek místních, velmi přátelských a komunikativních obyvatel.
  • Ulva island - ostrovní přírodní rezervace vzdálená 3 km od Steward Islandu
  • Observation Rock - ideální místo na výhled po okolí, romantické chvilky při západu slunce i noční pozorování hvězd či polární záře.
  • Mount Angle - vyškrábejte se na nejvyšší horu ostrova a užijte si výhled na okolní přírodu.
  • Ackers Point Lighthouse - tříhodinová přírodní procházka k majáku. 
  • Rakiura muzeum - muzeum se vstupem zdarma vypráví o prvních osadnících ostrova a jejich životě. Otevřeno každý den 10-13h, v neděli pak 12-14h. Máte-li chuť na procházku, přidejte ještě Rakiura heritage walk.
  • Rakiura track - nejlepší nakonec - vydejte se na třídenní 32 kilometrový track za přírodními i historickými krásami ostrova. Více informací včetně mapy a brožur ke stažení naleznete na Rakiura track.

Co podniknout

Kromě relaxace na místních opuštěných plážích či procházkách přírodou po okolí se můžete kochat také při jízdě na kajaku nebo si zachytat ryby. 

Co takhle podniknout vzrušující výpravu za velkými bílými žraloky, které zde můžete pozorovat z lodi nebo se s nimi dokonce potápět v kleci!

 

text

Je-li pro vás žraločí dobrodružství přiliš velký oříšek, pak vás jistě k návštěvě ostrova přesdědčí fakt, že právě zde máte největší šanci spatřit populárního národního nelétavého ptáka kiwi ve volné přírodě. Nejčastěji je pozorován za tmy nebo brzy ráno. Je velice plachý, proto zústaňte při pozorování v tichosti a temnu. Nebudete-li mít to štěstí spatřit ho v přírodě, pak se vám ještě nabízí příležitost navštívit některou z novozélandských záchraných stanic, kde máte stoprocentní jistotu. Nebo si můžete při pozorování nechat poradit odborníky a vydat se na placenou pozorovací tour.

foto

Kromě kiwiho zde můžete pozorovat i mnoho dalších vzácných endemických druhů ptáků nebo například tučňáky.

 

Foto

Noční obloha

Kromě fauny se tu vyplatí pozorovat také oblohu. Nachází se tu totiž jedna z přírodních rezervací noční oblohy neboli dark sky reservation, která díky vzdálené poloze daleko od měst garantuje minimální světelné znečištění, a tím maximální prožitek z pozorování noční oblohy, která je zde opravdu dechberoucí.

Zároveň se také jedná o jedno z nejlepších míst pro pozorování a focení Aurory Australis neboli (jižní) polární záře. Málokdy budete mít příležitost být blíže Jižnímu pólu.

Foto
Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak