Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Sport

VisitKiwiCZ

Jak se asi rychle přesvědčíte, Kiwies jsou většinou velmi aktivní lidé. Nejen že milují výlety do přírody, běh a cyklistiku, ale zasahují také do světových úrovní nejednoho sportovního odvětví. 

Ragby

Národním sportem číslo jedna je zde nepochybně novozélandské ragby, které zde daleko přesahuje hranice sportu. Stává se zároveň součástí kultury země i jedním z národních symbolů.  Tento gentlemanský sport kombinující sílu, rychlost, chytrost a vytrvalost perfektně vystihuje místní naturel a je hráván v každém sebemenším městě, stejně jako u nás fotbal. S šišatým míčem si tu zkrátka rozumí každý malý capart.

Absolutně maximálním kulturním zážitkem je pak účast na utkání národní týmu All Blacks, který nese své jméno po svých typicky černých dresech se symbolem kapradiny, která je rovněž národním znakem. 

Hraje se zde mezinárodní liga, kde se Kiwies utkávají se sestavami z Austrálie, Jihoafrické Republiky a Argentiny. Jednou za čtyři roky pak následuje mistrovství světa, které All Blacks v obou dvou posledních případech vyhráli.

Když mluvíme o ragby, nemůžeme vynechat také zmínku o bojovém tanci haka, vycházejícího z tradičního maorského válečného tance, který je týmem All Blacks předváděn na začátku každého utkání.

Zajímavost: Jestli jste někdy ragby viděli nebo hráli, tak víte, že to není žádný sport pro ořezávátka. I to je jeden z důvodů, proč jej místní tolik milují a dávají tak na odiv svou odolnost. Malé děti nadšeně trénující v studené zimní smršti budiž běžným příkladem. Ani na zranění se moc nehledí - vyražený zub se může vyřešit po tréningu. Ikonický a světově známý je případ jednoho z reprezentantů, který se v zápase zranil tak, že si roztrhl své rozmnožovací ústrojí. Nechal se za postranní čarou rychle zašít a běžel dohrát zbytek zápasu, aby svému týmu pomohl k důležitému vítězství. Zkrátka tento sport se tu bere smrtelně vážně, tak to berte na vědomí. 

Můžeme spekulovat o důvodech popularity tohoto sportu. Za nás je to především kombinace všech vlastností, na které jsou Kiwies tolik pyšní. Maoři přinesli sílu, agresivitu, bojovnost a hrdost. Britové pak taktické myšlení, vynalézavost a gentlemanství. To vše spojuje týmový duch, díky kterému jdou v touze po společném cíli stranou i historické půtky.
fotka

Další sporty

Národní hrdost vysoce pulzuje i v jiných sportech.

  • Sportovní jachting

Když v roce 2017 porazil v jachtařském závodě America´s Cup novozélandský národní tým papírově jasného favorita Spojené státy, znamenalo to prakticky zastavení času v celé zemi a nenašli byste člověka, kterého by toto vítězství zanechalo chladným.

My v Evropě jsme zvyklí být kulturou a historií všude obklopeni, až si jí často vůbec nevšímáme. Na vysoce izolovaném Novém Zélandu je to často úplně jinak a Kiwies si těchto věcí velice váží. Možná nám právě poznání této země pomůže, znovu se naučit si těchto věcí vážit a více se z nich těšit.

 

Přestože se s ragby či jachtingem vůbec nemůžou měřit, mezi další populární sporty patří např.:

  • Cricket - Národní letní sport, který slaví svoji popularitu zejména při sledování mezinárodních utkání.
  • Netball - Nejoblíbenější ženský sport na Novém Zélandu.
  • Fotbal - Hraje se spíše ve větších městech. Národní tým se nazývá All Whites.
  • Basketbal - Po ragby a cricketu nejoblíbenější sport. 

 

 

Líbil se Vám tento článek?
Svátky Nového Zélandu Svátky Nového Zélandu Zdravotnictví Zdravotnictví

Diskuze

Nový Zéland Working Holiday 2019
Přidat se ke skupině

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Booking.com

Novinky na Váš email