Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Sport na Novém Zélandu

Tomáš Šapovalov

Jak se sami přesvědčíte, Kiwies jsou velmi aktivní lidé. Milují výlety do přírody, běh a cyklistiku, ale v mnoha sportech dosahují skvělých výsledků na světové úrovni.

Ragby

Národním sportem Nového Zélandu je nepochybně ragby, které zde daleko přesahuje hranice sportu. Stává se zároveň součástí kultury země i jedním z národních symbolů.  Tento gentlemanský sport kombinující sílu, rychlost, chytrost a vytrvalost perfektně vystihuje místní naturel a je hráván v každém sebemenším městě, stejně jako u nás fotbal. S šišatým míčem si tu zkrátka rozumí každý malý capart.

Absolutně maximálním kulturním zážitkem je pak účast na utkání národního týmu Nového Zélandu All Blacks, který nese své jméno po typicky černých dresech se symbolem kapradiny, která je rovněž národním znakem. 

V rugby se hraje mezinárodní liga, kde se Kiwies utkávají se sestavami z Austrálie, Jihoafrické Republiky a Argentiny. Jednou za čtyři roky se pak koná mistrovství světa, kde All Blacks vždy platí za největší favority.

Když mluvíme o ragby, nemůžeme vynechat také zmínku o bojovém tanci haka, vycházejícího z tradičního maorského válečného tance, který je týmem All Blacks předváděn na začátku každého utkání.

Zajímavost: Jestli jste někdy ragby viděli nebo hráli, tak víte, že to není žádný sport pro ořezávátka. I to je jeden z důvodů, proč jej místní tolik milují a dávají tak na odiv svou odolnost. Malé děti nadšeně trénující v studené zimní smršti jsou krásným příkladem novozélandské odolnosti. Ani na zranění se moc nehledí - vyražený zub se může vyřešit po tréninku. Ikonický a světově známý je případ jednoho z reprezentantů, který se v zápase zranil tak, že si roztrhl své rozmnožovací ústrojí. Nechal se za postranní čarou rychle zašít a běžel dohrát zbytek zápasu, aby svému týmu pomohl k důležitému vítězství. Zkrátka tento sport se tu bere smrtelně vážně, tak to berte na vědomí. 

Můžeme spekulovat o důvodech popularity tohoto sportu. Za nás je to především kombinace všech vlastností, na které jsou Kiwies tolik pyšní. Maoři přinesli sílu, agresivitu, bojovnost a hrdost. Britové pak taktické myšlení, vynalézavost a gentlemanství. To vše spojuje týmový duch, díky kterému jdou v touze po společném cíli stranou i historické půtky.
fotka

Další sporty

Národní hrdost vysoce pulzuje i v jiných sportech.

  • Sportovní jachting

Když v roce 2017 porazil v jachtařském závodě America´s Cup novozélandský národní tým papírově jasného favorita Spojené státy, znamenalo to prakticky zastavení času v celé zemi a nenašli byste člověka, kterého by toto vítězství zanechalo chladným.

Přestože se s ragby či jachtingem vůbec nemůžou měřit, mezi další populární sporty na Novém Zélandu patří např.:

  • Cricket - Národní letní sport, který slaví svoji popularitu zejména při sledování mezinárodních utkání.
  • Netball - Nejoblíbenější ženský sport na Novém Zélandu.
  • Fotbal - Hraje se spíše ve větších městech. Národní tým se nazývá All Whites.
  • Basketbal - Po ragby a cricketu nejoblíbenější sport. 

 

 

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email