text
Nový Zéland je situován v tzv. "ohnivém prstenci", geografickém pásu podél Tichého oceánu, který obsahuje téměř 90% všech sopek na Zemi.
V oblasti Nového Zélandu se nacházejí tři typy sopek:
- Kuželové sopky - Mounts Ruapehu, Taranaki
- Vulkanická pole - Auckland
- Kaldery - Lake Taupo
Tyto sopky mají obvykle krátké aktivní období, které se střídá s delší periodou odpočinku. To s sebou čas od času přináší nebezpečí erupce, které může nejen zničit vše v blízkém okolí, ale také ohrozit lidské životy i na kilometry daleko.
Největší ohrožení při výbuchu:
- Popáleniny
- Velmi rychle se pohybující směsy horkých plynů
- Sesuvy sopečné horniny
- Masivní lahary (směs velkého množství vody, úlomků popela a ztuhlé lávy)
Za ochranu veřejné bezpečnosti je zodpovědná organizace GNS Science, která monitoruje vulkanickou aktivitu. V případě hrozby život ohrožujícího výbuchu, bude státeními složkami vyhlášena mimořádná krizová situace a ohrožené oblasti evakuovány.

Ohnivý kruh - sopečné oblasti
Zdroj: Wikipedia
Před sopečnou erupcí
Pokud se hodláte usadit na delší dobu v nějaké z vulkanických oblastí, je dobré se informovat na lokální bázi, jaké jsou místní evakuační pokyny. Jako turistovi vám v případě ohrožení doporučíme zejména následující:
- Posloucejte lokální rádio, kde se dozvíte nejaktuálnější informace a další bezpečnostní pokyny.
- Zaparkujte své auto na krytém parkoviště nebo ho přikrejte pod plachtu a opatřete veškerá elektronická zařízení igelity, abyste je ochránili od vulkanického prachu.
- Pomozte lidem, kteří potřebují vaši asistenci.

Zdroj: wikimedia.org
Při sopečné erupci
- Poslouchejte lokální rádio a následujte bezpečnostní pokyny.
- Pokud jste během erupce venku, navlékněte se plynovou masku nebo si přiložte přes nos a ústa kapesník či kus textilu, který zabrání vniknutí sopečného prachu do dýchacího ústrojí a vyhledejte úkryt v autě či budově, kde zůstaňte až do ukončení poplachu.
- Pokud jste během erupce uvnitř, zavřete všechna okna a dveře a zacpěte je ručníky či jiným textilem, abyste zabránili sopečnému prachu vniknutí do interiéru budovy.
- Netelefonujte, pokud to není nezbytné, ať neblokujete linku pro tísňová volání.
- Pokud musíte jít ven, oblékněte se a noste maximum dostupných ochraných prostředků (plynová maska, brýle, dlouhé oblečení). Kontaktní čočky nahraďte dioptrickými brýlemi.
- Odpojte odtokové žlaby na dešťovou vody, abyste zabránili jejich ucpání.
- Zdržujte se mimo ohroženou zónu.

Po sopečné erupci
- Zůstaňte informováni - poslouchejte rádio nebo sledujte lokální spravodajství.
- Zůstaňte uvnitř budovy a co nejdále od lokalit znečištěných vulkanickým prachem.
- Po vyhlášení bezpečného pohybu běžte ven a vyčistěte svůj dům a okolí od vulkanického prachu (zejména střechu, která by se pod jeho tíhou mohla propadnout)
- Nepoužívejte myčku a pračku - vulkanický prach ve vodě by mohl zařízení znehodnotit.
- Při venkovním úklidu používejte masku, ochranu očí a ochranné oblečení.
- Pomožte zvířatům, očistit od prachu a poskytněte jim čistou pitnou vodu.
- Zaznamenejte veškeré poškození pro pojišťovnu.
Vulkanické oblasti
Sopky na Novém Zélandu budí respekt, ale také obdiv a stávají se tak velkými turistickými atrakcemi, které stojí za to vidět a na vlastní kůži zařít. Navštívit tak můžete například oblast kolem města Rotorua plnou bublajících bahenních jezírek či gejzírů, protáhnout se na jednodenním tracku Tongariro crossing kolem aktivní sopky nebo navštívit vulkanický ostrov White Island. Věřte, že návštěva těchto míst pro vá bude nezapomenutelným zážitkem.