Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Sociální a zdravotní pojištění

VisitKiwiCZ Pojištění

Dříve, než opustíte rodnou půdu, je třeba nezapomenout na trochu té byrokratické a administrativní zábavy před odletem. Chvilka strávená organizací věcí před odjezdem vám tak může ušetřit pěkné peníze, které budete moci na cestách využít zábavnějším způsobem nebo alespoň užitečněji.

Sociální pojištění

Sociální pojištění je v ČR nepovinné. Proto si s ním nemusíte dělat výrazné starosti. Při pracovním poměru ho za vás odvádí zaměstnavatel a s odchodem z práce vám ho jednoduše hradit přestane. Pokud jste živnostník a nechcete zbytečně každý měsíc platit poplatky za sociální pojištění, pozastavte si živnost. To se dá zařídit jednou návštěvou živnostenského úřadu, a je to zdarma. Pokud máte potřebu si sociální pojištění platit, můžete, je to dobrovolné a je jen na vás, kolik peněz si tak přispíváte na budoucnost.

foto

Zdroj: PxHere

Zdravotní pojištění

  • ODHLÁŠENÍ PŘED ODJEZDEM

Na rozdíl od sociálního, zdravotní pojištění povinné je. Při zaměstnaneckém poměru ho za vás platí zaměstnavatel, při živnosti si ho platíte sami, pokud zrovna nemáte práci, platí ho za vás pracovní úřad a pokud nejste přihlášeni na pracovním úřadě, jste také povinni platit si ho sami. V každém případě musí být vždy hrazeno. Pokud se chystáte na cestu do zahraničí kratší, než 6 měsíců, budete bohužel muset pojištění v ČR platit i na vašich cestách. Pokud ale plánujete odjet na minimální dobu 6 měsíců, je možné se ze zdravotní pojišťovny před odjezdem odhlásit. K tomu vám stačí návštěva na pobočce vaší pojišťovny, kde vyplníte příslušný formulář, prokážete se dokladem totožnosti, doložíte, že máte po celou dobu pobytu hrazené cestovní pojištění a odevzdáte kartičku pojišťovny. Nemusíte to odkládat na poslední chvíli. Odhlášení můžete udělat s předstihem. Kartu sice budete muset odevzdat, ale úřednice vám vypíše dočasný doklad, kterým se můžete prokázat v jakémkoliv zdravotním zařízení, a plně nahrazuje onu plastovou kartičku. Pojistné se v ČR platí za celé měsíce, tzn. že pokud odlétáte např. 12.8., tak za srpen už pojištění platit nemusíte. Pozor ale na to, že musíte mít stále zaplacené pojištění za předchozí měsíc nejpozději do desátého dne v nadcházejícím měsíci (tedy do 10.8.). Před návštěvou pobočky si zkontrolujte, že máte v pořádku všechny platby. V případě jakýchkoliv nedoplatků nebude možné vás odhlásit, dokud dluhy nezaplatíte, což by vám mohlo zkomplikovat celý proces v případě, že necháte úřady na poslední chvíli.

Odhlášení z pojišťovny nepodceňte, může vám ušetřit minimálně patnáct stovek měsíčně a nejde zařídit zpětně ani na dálku. Pokud se zapomenete odhlásit, budete muset odvádět poplatky každý měsíc, jinak vás při návratu bude čekat nepříjemný nedoplatek navýšený o penále. V případě, že jste živnostník, opět platí, že pro odhlášení z pojišťovny je nejdříve potřeba pozastavit živnost.

TIP: Více informací o cestovním pojištění naleznete v článku Jak vybrat pojištění.​

Foto

Zdroj: PxHere

Zdravotní pojištění

  • PŘIHLÁŠENÍ PO NÁVRATU

Při návratu do ČR byste měli co nejdříve navštívit pobočku vaší pojišťovny a zdravotní pojištění si opět obnovit. K tomu budete potřebovat opět doklad totožnosti a potvrzení, že jste byli po celou dobu pobytu v zahraničí pojištěni. Pokud by vám chyběl byť jen jeden den pojištění k doložení, musíte doplatit celý měsíc (dávejte si pozor např. při prodlužování pobytu, aby vám na sebe pojištění navazovalo).

TIP: Více informací o prodloužení pobytu na Novém Zélandu naleznete v článku Jak si prodloužit pobyt.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email