Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Setkání s novozélandským ambasadorem v Praze

19.06.2018 VisitKiwiCZ Aktuality

Setkání s ambasadorem

Na půdě Anglo-americké univerzity pod Pražským hradem proběhlo ve čtvrtek 14. 6. setkání s velvyslancem Nového Zélandu, který má ve svém geografickém portfoliu rovněž vztahy s Českou republikou. Rupert Holborow hovořil především o ekonomické dimenzi vzájemných vztahů a postavení NZ v mezinárodním obchodě.

Ve svém úvodu Holborow shnul postupné budování vztahů se svými sousedy a zdůraznil význam dohod volného obchodu (FTA). Tím se dostal k důležité otázce takové dohody s Evropskou unií. Oficiální zahájení konkrétních rozhovorů o FTA mezi EU a Austrálií a NZ schválila v květnu Rada Evropské unie. Jak Holborow uvedl, u České republiky nachází velkou podporu pro úspěch těchto jednání. "Export z Nového Zélandu nikdy nemůže být pro Evropu hrozbou. Importujeme do třetích zemí více evropských produktů, než kolik námi vyrobených importujeme do Evropy," vysvětlil. První testy ze soukromých stanic proběhly v květnu minulého roku.

Poté následoval prostor pro dotazy posluchačů. V naváznosti na jednu z otázek Holborow zmínil, že cílem Nového Zélandu není stát se největším zemědělským exportérem, ale zemí s nejlepším farmářským systémem na světě. Předmětem diskuze se rovněž stala otázka postavení Zélandu jako ideální lokality pro vypouštění malých jednorázových raket pro přenos satelitů a dalších zařízení.

Akci uspořádala nezisková networkingová organizace Australasian Business in the Czech Republic ve spolupráci s CANZA, česko-australsko-zélandskou asociací. Zhruba čtyřicet přítomných hostů mělo možnost navázat nové kontakty po skončení debaty během neformálního networkingu a nechyběla ani ochutnávka zélandských vín z regionu Marlborough.

za VisitKiwi.cz Lucie Semanská

Nový Zéland Working Holiday 2019
Přidat se ke skupině

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Booking.com

Novinky na Váš email