Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Self-Contained

VisitKiwiCZ Auto

Znáte ty obrázky z časopisů, jak backpackeři svobodně kempují ve své oprýskané dodávce u moře, v pozadí majestátní hory s bílými čepičkami. To se samozřejmě musí líbit každému a takzvaný freedom camping proto doznal na Novém Zélandu v posledních letech mnoha změn.

Bohužel, jak už to bývá, nezanedbatelná část turistů nebyla v minulosti příliš ukázněná. Ať už se jedná o místa přespávání, hluk či nepořádek, to všechno donutilo Nový Zéland do nepříjemné situace zasáhnout. Především se dnes oficiálně může kempovat - čili přespávat v autě většinou pouze v místech či zónách tomu vyhrazených.

Vaše možnosti se dále budou výrazně odvíjet od toho, jak máte auto pro takové aktivity uzpůsobeno. Rozhodujícím kritériem posuzování bude to, jestli má vaše vozidlo standard Self-Contained či ne. Pokud ne, počítejte s tím, že míst ke kempování naleznete méně a zejména během sezony mohou být i mnohem více obsazeny. Zejména pak ty bezplatné. Splňuje-li vaše vozidlo zmíněný standard, je situace podstatně jednodušší. Doporučujeme pročíst také náš článek Kempy a rovněž neuškodí prohlídnout si mapu kempů v některé z aplikací v našem článku

 

CO SELF-CONTAINMENT VLASTNĚ ZNAMENÁ?

V podstatě je to soubor předpokladů, které naznačují, že jste ve vašem vozidle nezávislí a nebudete mít důvod zatěžovat okolní prostředí. Jedná se o dostatečnou zásobu pitné vody, o dřez s tekoucí vodou včetně sifonu a řešení pro odtok a skladování znečištěné vody, chemickou toaletu a také nádobu na skladování odpadu. Podrobné požadavky naleznete na externím webu.

 

JAK SI OPATŘIT CERTIFIKACI?

Jste-li ve fázi kupování auta, rozhodně doporučujeme samozřejmě v závislosti na vašich cestovních ambicích variantu vozu s certifikátem zvážit. I když jsou tato auta zpravidla dražší, může vám to v budoucnu ušetřit dost peněz a naježděných kilometrů při hledání open kempů. 

Máte-li šikovné ruce a ducha kutila, je jednou z možností také koupit si klasickou dodávku a na Self-Contained si ji přestavět a pokusit se získat certifikát. Může to být zábava a ještě auto výrazně zhodnotíte. Pro takový záměr ale v každém případě potřebujete dostatečně velký van, aby se vše bez problémů vešlo. Standard se neustále zpřísňuje a řada menší vanů už je z možnosti získat certifkát zcela vyjmuta. Před koupí vozidla s plánem přestavby vám určitě doporučujeme pročíst si kompletní seznam vozidel, která již není možné od 21.února 2018 certifikovat. Nyní tak můžete na novozélandských silnicích potkat menší auta s certifikací, jíž nebude po její expiraci již možné z důvodu zpřísňování podmínek prodloužit. Kompromisní řešení nejsou moc tolerována. Pokud tedy budete špatně měřit a počítat, může se snadno stát, že vaše náklady související s přestavbou přijdou vniveč. Přestavba také stojí nějaký čas. A vy ho na Zélandu nemáte nekonečně, tak to také vezměte v potaz. 

Pokud se přesto hodláte do přestavby pustit, doporučujeme vám dopředu si najít některého ze zkušebních komisařů New Zealand Motor Caravan Association, která má standard na starost. Zavolejte mu a pobavte se s ním o tom, jaké vozidlo zamýšlíte zakoupit. Pokud už ho máte, tak se za ním s autem zastavte a pobavte se, jak předpoklady standardu nejlépe naplníte. Až budete mít auto připraveno, zajedete si za ním znovu pro posouzení. Pokud vám dá zelenou, budete potřebovat nezávislé posouzení ještě od jednoho dalšího komisaře. Pokud získáte i to, můžete si oficálně zažádat u asociace o certifikát. 

 

Na závěr bychom ještě rádi podotkli, že výklad standardu je v každém regionu trochu jiný. V některých počítejte, že se kempování ve vyhrazených kempech bez certifikátu kontroluje a tvrdě pokutuje. V jiných je to naopak volnější a chováte-li se slušně a s respektem vůči okolí, nebudete mít žádný problém. 

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email