Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Sázení stromů

02.10.2018

Je 4:30 ráno a budík nemilosrdně začíná vyzvánět, pro sebe pronáším cosi o prdeli a odkládám vstávání o 5 minut. Jsme uprostřed zimy, v noci bylo nádherně jasno, což znamená jediné - ráno bude mrazivé a v našem novozélandském bydlení, postrádajícím jakoukoliv izolaci je jen o pár stupňů více, než venku.

Snídaně je základ dne a při plantingu to platí dvojnásob. Během dne člověk spálí neskutečnou porci energie, takže musí být z čeho brát. Průměrná snídaně tak vypadá jako sacharidové orgie, podpořené toastem nebo jogurtem. Pracovní svačina pak připomíná zásobu jídla na několikadenní trip. Nesmí chybět čokolády, mussli bary, energeťáky, pár toustů, jogurtů a hodně ovoce a samozřejmě hodně vody. Vše je připraveno a akorát dopíjím kávu, když přes okno vidím přijíždět kolegu. Je čas makat.

 

Průběh práce

Naše první cesta vede na pilu, kde se potkáváme s ostatními členy našeho sázecího, ryze chlapskýho gangu, nakládáme tisíce a tisíce stromů a pokračujem do hor. Dnes jsme dostali přidělený blok nedaleko. Na místo přijíždíme ještě před východem slunce. Venku stále mrzne, takže zhruba 15 minut, strávíme v autě, odkud pozorujem další z mnoha nádherných východů slunce, tentokrát na pozadí oparu mlhy, která se líně válí v údolí pod námi.

Jakmile je alespoň trochu vidět, neztrácíme čas a jdem se strojit. Přeci jen jsme placení od práce a ne od hodin, takže opouštíme vyhřáté auto a jde se na to. Holiny s železnými hřeby na podrážce, naprosto nezbytné pro tuto práci, jsou ještě vlhké z předchozího dne. Znova pronášim cosi o prdeli a pomalu se do nich soukám. Sázecí bag plním po okraj stromy, údolí je dlouhé a je lepší se nahoru k autu prosázet, než to šlapat na prázdno. Abyste měli představu - stromy, které sázíme jsou v podstatě 25-30 cm dlouhá větev a kořenama, takže do onoho bagu se jich vejde až 400. S touhle zhruba 25-ti kilovou náloží a sázečem, který by mohl být pro jiné klidně činkou, jdem dolů do údolí.

Žádné cesty tady nečekejte. Jsme v horách, takže po cestě dolů člověk musí přelézat nespočet stromů, větví, kamenů, bude se prodírat ostružinama, bodlákama a dalšíma trnostlinama a spadne tolikrát, že ani nemá cenu to počítat. Když padám potřetí, tentrokrát parádně po hlavě právě do ostružin, pronáším opět cosi o prdeli a smířený s tím, že to není poslední pád pokračuji dál. Auta už dávno zmizela za několika horizontama, když se konečně dostanem dolů, kde začínáme sázet.

Jeden cut, druhý cut, zastrčit stromek do díry, trochu načechrat okolní hlínu, aby se neřeklo, pořádně zadupnout, 3 kroky do strany a další. Kdykoliv narazím na někoho ve stejném řádku, následuje výskok o 5 metrů výš, tak pomalu stoupáme, až se nakonec objevíme opět nahoře u auta. Oněch 400 stromů, pevně připnutých k tělu, mi bude dělat společnost ještě minimálně 2,5 hodiny, než se dostanu zpět a po celou dobu nás budou otravovat popadané větve a klády, šutry a skály a další bordel, takže cosi o prdeli během dne zopakuji ještě tolikrát, že to dávno nebude vtipné.

Když konečně dorazím nahoru k autu, mám dost. Ačkoliv se nacházíme v horách, v červenci, uprostřed zimy, já jsem spocený, že bych si na místě mohl vyždímat triko. Oblékám bundu, abych neprochladl a mohutně hltám vodu. Svačinu sním tak rychle, že si ani nestačím odpočinout, posílám tam rychle energeťák a jdu opět plnit bag. Další run slibuje přibližně stejnou dlouhou procházku, beru dalších 400 stromů, odkládám bundu a jdu opět sázet. To celé si zopakuji ještě jednou, než se nakonec dostanu (tou dobou už skoro doplazím) zpět k autu, které mě konečně odveze domů.

Na konci dne je člověk úplně vyždímaný, tělo žádá další porci energie, aby mohlo fungovat, tentokrát je čas na pořádný flák masa. Hovězí maso je na Novém Zélandu prostě jedinečné, když k tomu připočtem docela příznivou cenu, vychází nám hovězí steak k obědu alespoň 2x do týdne :). Výhoda téhle práce je, že spánek se stane potěšením. Do spánku nebo spíše do bezvědomí upadám kolem 9. hodiny, abych se stihl pořádně vyspat a načerpal energii na další náročný den.

 

O planting (sázení stromů) obecně

Planting je rozhodně jedna z nejtěžších prací, která se dá dělat a podle mě nejen na Zélandu. Já sem tu popsal jeden z těch lepších dnů, ale maká se za každého počasí a zkuste si představit, že do toho všeho ještě prší a fouká. Pracovní podmínky jsou extrémní a rozhodně to není práce pro každého (třeba takový záchod - je tak nějak nikde a přitom všude). Během prvních 2 týdnů se dostanete na dno svých fyzických i psychických sil. Budete tu práci nenávidět. Každý den budete mít chuť se na to z fleku vysrat a najít si lehčí práci. Po nějaké době si ale tělo zvykne a postupně i mozek. Budete se zlepšovat v počtu nasázených stromků a tím poroste i výplata. Planting trvá 2,5-3 měsíce a sází se v nejhorším období. Ale je to idealní volba pro našetření peněz na následné cestování a užívání, prostě Working Holiday.

Každopádně držím palce každému, kdo se k tomu rozhodne a pevné nervy a hlavně vydržet. Nevzdát se :)

Líbil se Vám tento článek?
Práce na sadu Práce na sadu West Coast - Pancake rocks West Coast - Pancake rocks

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

Northland pokračování
Northland pokračování

Zase sama, vstříc novým dobrodružstvím a krásám východní strany Northlandu.

24.01.2020 Duckie_on_the_way
AKO SI SPRÍJEMNIŤ POBYT V TURISTICKOM QUEENSTOWNE
AKO SI SPRÍJEMNIŤ POBYT V TURISTICKOM QUEENSTOWNE

Aj vy sa vyhýbate väčším mestám? Ak áno, tu máme pár tipov na spríjemnenie si preplneného Queenstownu!

28.04.2019 @madein_czechoslovakia_
Tongariro Alpine Crossing
Tongariro Alpine Crossing

Vysněný hike za sopečnými jezírky vysoko v horách se konečně stává skutečností.

05.04.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Blue Mountains
Austrálie - Blue Mountains

Dost bylo pláže. Hurá za vodopády a zelenými vrcholky hor - jen kousek od Sydney.

17.12.2018 Duckie_on_the_way
Queen Charlotte track
Queen Charlotte track

Vyrážíme na třídenní 70 km dlouhý track po severních fjordech Jižního ostrova.

07.11.2018 Duckie_on_the_way
Z Motueky do Pictonu
Z Motueky do Pictonu

Končím v práci na sadu a odjíždím směrem do Pictnu. Mrkněte na tipy, kde se cestou zastavit.

30.10.2018 Duckie_on_the_way
Farewell spit
Farewell spit

Výlet do okolí nejsevernější části Jižního ostrova- slaná voda, lachtani i zelené kopce.

22.10.2018 Duckie_on_the_way
Arthur's Pass
Arthur's Pass

Nádherné výhledy i setkání s papouškem Kea na vrcholku Avalanche Peak.

20.09.2018 Duckie_on_the_way
Hokitika
Hokitika

Z ledovců do městečka Hokitika přes krásná místa v okolí.

12.09.2018 Duckie_on_the_way
Te Anau - Fiordland
Te Anau - Fiordland

Jak jsem se vydala i s celou zélandskou rodinou na průzkum Fiordlandu, krásného Národního parku ležícího na jihozápadě Jižního ostrova. V tomto článku se dozvíte o první části mého výletu do Fiordlandu -...

14.06.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak