Základní informace
Souostroví Samoa, tvořeno dvěma hlavními ostrovy Upolu a Savai’i a dalšími osmi menšími ostrůvky (pouze dva obydlené), se rozkládá uprostřed Pacifiku a Polynésie zhruba čtyři tisíce kilometrů na severovýchod od Sydney. V současnosti se dělí na Samou (dříve Západní Samoa) a Americkou Samou.
Souostroví je vulkanického původu a nejvyšší horu Mount Silisili vysokou 1858 m naleznete na ostrově Savai’i.
Hlavním městem, do kterého budete přilétat je se svými 34 tisíci obyvateli město Apia ležící na východnějším z hlavních ostrovů- Upolu. Celková zalidněnost ostrovů činí asi 250 000 obyvatel a skládá se zejména z místních Samoánců, kteří se živí zejména zemědělstvím a rybolovem. V posledních letech ale stoupá také význam turistického ruchu, který tvoří až 25% hrubého národního produktu.
Těšit se můžete na teplé tropické podnebí s teplotami okolo 25 - 27°C.
Místním platidlem je měna Tala.
Mapa atrakcí na Samoe
Proč vyrazit na Samou
Samoa je tropický ostrov, který nabízí relativně klasickou paletu zážitků - nádhernou panenskou přírodu, luxusní koupání, šnorcholování a potápění, bohatou historii a zajímavá setkání s domorodci. Z Nového Zélandu je to jedno z nejdostupnějších míst, proto je to velmi častý cíl pro okořenění pobytu a odpočinek po namáhavé práci na Working Holiday.
Doprava
Jelikož se jedná o ostrovní stát hluboko v Tichém oceánu, jinou než leteckou dopravu nedoporučujeme.
LETENKY
Na letenky se vyplatí počkat a dlouhodoběji sledovat nabídku, protože ceny se během celkého roku velmi mění. Cena se pohybuje mezi 300 - 400 NZD. S nabídkou pod 300 rozhodně neváhejte, nákup nad 400 je naopak z dražších.
- Auckland/ Nový Zéland - Apie/ Samoa 4h
- Wellington/ Nový Zéland - Apie/ Samoa 6,5 h
- Christchurch/ Nový Zéland - Apie/ Samoa 7 h
Po příletu se na vás sesypou řidiči taxíků, ignorujte je a vydejte se před budovu hledat autobus. Zeptejte se místních, který autobus jedo do Apie (pravděpodobně všechny).
DOPRAVA PO OSTROVĚ
Na místě je nejjednodušší si půjčit na pobyt auto, což ale leze do peněz. Na Savai´i je možné si půjčit skůtry, ale jsou pro 2 stejně drahé jako auto, pro 4 už 2x dražší.
Nejlevnější způsob cestování, při kterém také poznáte místní lidi zblízka, je využít místních autobusů.
Stopem je možné dopravovat se po hlavních silnicích, nicméně počítejte s tím, že provoz je velmi malý. Například z Lalomanu se stopem prakticky nedostanete, my jsme museli dojít pěšky až do FaoFao, odkud už jezdí autobus, ale chytli jsme tu pak stopa.
Autobus a stopování dávají smysl hlavně na Upolu, kde se takhle dostanete mezi hlavními atrakcemi. Na Savai´i jsou mnohé atrakce vzdálené od hlavní silnice a stopování a autobusy tak jsou poměrně nepraktické.
Jak jezdit autobusem?
Jako v dalších tropických oblastech, autobusy zde namjí zastávky. Vždy jen počáteční a konečnou stanici, mezi tím staví kdykoliv na znamení. Pokud chcete nastoupit, mávnete na přijíždějící autobus. Pokud chcete vystoupit, tak zatáhnete za signalizační lanko, pokud v autobuse není, zaklepete mincí o sklo.
Každý autobus má vždycky na přední straně nápis s koncovou vesnicí, do které jede. Je tedy dobré předem vědět, jakým směrem jedete. Zejména z Apie na západ jezdí mnoho autobusů a jakmile se jeden blíží, tak než najdete na mapě, jestli je to ten váš, už je pryč. Nám se osvědčilo tedy držet se hlavní silnice - nastoupit do autobusu a jet, dokud nezabočil z hlavní silnice. Pak jsme hned vystoupili, došli zpět na hlavní a chytli další autobus.
Na informacích v Apie si můžete vyzvednout jízdní řád s uvedenými cenami. Ideální je vědět, kolik budete platit a řidiči dát rovnou přesnou částku. Nestává se to často, ale pokud nevíte kolik platit, řidič vás může natáhnout. Nám se stalo 2x, že jsme platili víc, 1x míň a jednou jsme jeli zdarma.

Zdroj: Wikimedia Commons
Jak jsme cestovali my
Nejdříve jsme Upolu projeli autobusem a stopem. Poté jsme se přesunuli na Savai´i, zde jsme si půjčili auto a za jeden den objeli ostrov kolem dokola po všech hlavních atrakcích. Mezi dvěma místy, ve kterých jsme bydleli, jsme se přesouvali autobusem. Po návratu na Upolu jsme si půjčili na další den auto a objeli jsme místa, která jsme bez auta nestihli.
Pojištění
Většina cestovních pojištění, které máte uzavřené pro cestu na Nový Zéland nebo do Austrálie, vám pokryjí i vše potřebné pro cestu na Samou. Pokud se rozhodnete si cestou na Samou prodloužit pobyt na Novém Zélandu nad 12 měsíců, využijte možnost uzavření pojištění ze zahraničí u TrueTraveller.
Obyvatelé a bezpečnost
Samoánci jsou hluboce věřící, nemají proto rádi přílišné odhalování. Pokud se koupete v bikinách, zahalujte se do ručníku nebo šátku, jakmile opouštíte pláž. Zároveň není dobré provokovat místní muže vyzývavým oblečením. Jako další domorodé národy mají i Samoánci problém s alkoholem a násilným chováním po jeho konzumaci. Není to nic, čeho byste se měli bát, pokud se budete řídit zdravým rozumem. Zejména pokud jste ženy a cestujete bez doprovodu mužů, dávejte pozor.
Spousta lidí řeší, co s cennostmi. Fale nejdou zamknout (ani nemají stěny), když se koupete, necháváte věci na pláži. Situace je taková, že kriminalita na Samoe není nijak vysoká. Samoánci stále dodržují kmenové dělení, každá vesnice je víceméně jedna rodina a má svého náčelníka. Pokud dojde ke konfliktu se zákonem, policie nejde přímo za provinilcem, ale nejdříve jde za náčelníkem. Provinilce pak čeká dvojitý trest, jeden od policie a druhý od své vesnice.
Pokud jste někde ubytovaní, jste pod ochranou místních, kteří mají zájem na tom, abyste byli spokojeni a doporučili je dál. Nicméně, i tak dodržujte zásady bezpečnosti a neriskujte. Cennosti a pas mějte vždy u sebe, na pláži se od věcí příliš nevzdalujte.
Stravování
Jak už bylo zmíněno výše, při ubytováni ve falách je součástí ubytování i snídaně a večeře. Přes den ale můžete trochu trpět. Podle naší zkušenosti si rozumné jídlo koupíte jen v největších supermarketech. Po obou ostrovech jsou rozesety malé obchůdky, kde ale většinu sortimentu tvoří čínské nudle, sušenky a chipsy. My jsme se většinou spokojili s obědem ve formě konzervy tuňáka s chipsy. Ve všech těchto obchodech ale koupíte vodu, kterou budete určitě potřebovat. Vždycky mějte nějakou v zásobě.
Velmi levně se můžete najíst ve stáncích s BBQ, ty jsou rozesety nepravidelně po obou ostrovech a nabízí vždy nějaké kuře nebo klobásu, kterou zaženete hlad. K pití lze taky na většině míst sehnat čerstvé kokosy, jejichž voda nejen zažene žízeň, ale doplní i důležité elektrolity.
Praktické info na cestu
- Na Samou nepotřebujete vízum, při pobytu do 60 dnů
- Váš pas musí být platný nejméně 6 měsíců od doby vstupu
- Peníze můžete vybírat z bankomatů, nejvíc se vyplatí přivézt NZD a na letišti je vyměnit za tala
- 1 tala počítejte zhruba jako 0,5NZD nebo 10,-Kč
- Důležitá telefonní čísla: 996 (záchranka), 995 (policie), 994 (hasiči)
- Mobilní operátoři Digicel a Bluesky - kartu koupíte rovnou na letišti
- Informační centrum naleznete v Apie
Pravidla chování
- Nechoďte skrz vesnice v době večerní modlitby (mezi 6 a 7 hodinou večer). Tato doba slouží ke shromáždění rodin, je oznamována troubením na velké mušle. V ulicích jsou v tu dobu pouze starší z vesnice, kteří dohlížejí na to, aby venku nikdo nebyl. Pokud potřebujete projít skrz vesnici, počkejte na konec této doby, který je oznámen třetím zatroubením.
- Neděle je den odpočinku, i když většina atrakcí zůstává otevřena, chovejte se v neděli velmi klidně a tiše. Pokud jedeta autem, přes vesnice jeďte velmi pomalu. V neděli také nemusíte dostat v ubytování snídani a večeři, naopak často dostanete tradiční oběd.
- Ve vesnicích je zakázané krátké oblečení. Pokud se budete oblékat nevhodně, může za vás ubytovatel dostat pokutu. Ideální je, pokud si dívky na trhu koupí šátek, je to i praktické.
- Opalování a koupání nahoře bez je zakázané, stejně jako pohyb v plavkách po vesnici.
- Pokud se rozhodnete navštívit v neděli kostel, ženy musí mít šaty nebo blůzu a sukni, muži pak kalhoty a triko.
- Do fale vždy vstupujte naboso.
- Pokud ve fale sedí starší, neměli byste stát.
- Pokud sedíte ve společnosti ostatních, nemějte nohy namířené něčím směrem. Sedněte si do tureckého sedu, ohněte je pod sebe, nebo přes ně přehoďte ručník.
- Vždy se zeptejte, zda můžete fotit, pokud chcete fotit ve vesnici či cizím domě.
- Pokud máte pochybnosti, zeptejte se svého hostitele, jak se zachovat.
Ubytování
Typické ubytování je v místních falách, což jsou jednoduché "jednopokojové" stavby na pláži, bez stěn, jen se zástěnami z listů, většinou vybaveny pouze žárovkou u stropu.
Součástí ubytování je vždy polopenze, ráno jednoduchá snídaně, kde nechybí tropické ovoce, večer potom bohatá večeře s výběrem z místních specialit, masa, ryb a různých příloh.

Zdroj: flickr.com
Ubytování na ostrově Upolu
APIA - TATIANA MOTEL FUGALEI
Tento motel je oblíbený zejména kvůli ceně. Jednoduché ubytování, dá se objednat předem, jde domluvit i upgrade na pokoj s vlastním záchodem. Snídaně v ceně extrémně jednoduchá, ale to je většinou všude stejné.
FOA FOA BEACH FALES
Jednoduché, rodinný přístup, v sobotu Fia Fia v podobě takové kombinace tradice a vesnické diskotéky. Malý obchůdek, kde se koupí voda a tak, bar na vyžádání a večer taky něco základního nabídne.
LALOMANU TAUFUA BEACH FALES
Trochu luxusnější resort, maličko dražší. Nám tam stačila jedna noc, jen abysme se podívali na jednu z nejhezčích pláží na světě. Funguje zde bar a restaurace, v neděli mají tradiční bohatý oběd.
SAMOA SURF SECRETS
Ubytování ve falách na pláži. Specialitou je jediná dvoupatrová fala na ostrově, trochu se zdráhali nás v ní ubytovat, protože se jim tam zřítil nějaký opilec ze schodů, ale nakonec jsme to ukecali. :-)
V době naší návštěvy v místě pracoval aktivní průvodce, který nás vytáhl na skrytý vodopád a do podzemních jeskyní s podzemním jezírkem.
Jídlo bylo ucházející, v místě je bar, kde můžete večer vypít pár drinků. Můžete zde také brát surfařské lekce.
Ubytování na ostrově Savai´i
JOALEN BEACH FALES
Luxusní přístup, skvělé jídlo, dostali jsme i malý oběd v podobě zmrzliny s ovocem, nádherné moře, unikátní východy slunce, skvělé stmívání. Banány k dispozici zdarma celý den. V dochozí vzdálenosti obchod.
REGINA BEACH FALES
Opět skvělý přístup, v neděli klasické jídlo vařené na kamenech, vezmou vás se podívat na přípravu. Dá se domluvit, že vás v neděli vezmou do kostela, doporučuju nevynechat. Banány a voda zdarma.
Turistické atrakce
Pro bližší informace o jednotlivých turistických atrakcích včetně orientačních cen a další tipy na výlet navštivte samotstatné články:
Video z naší cesty
Seznam míst zachycených ve videu
V následujícím seznamu naleznete výčet všech zásadních míst ve videu i s přesným určením polohy (proklikem na google mapy).
5:50 Faofao Beach Fales a sobotní představení
10:00 podzemní jeskyně s jezírkem (pozor, poloha je jen velmi přibližná!!! bez průvodce asi nehledat)
11:50 Dive Savai´i (web)
Finance a náklady
Pro zjednodušení počítejte 1NZD jako 2 tala
- Letenky z Nového Zélandu: běžná cena 500-600 NZD, v akci až 200NZD
- Ubytování ve falách od 60 tala/noc - většinou začíná na 70, ale při pobytu na 3 noci lze usmlouvat
- Půjčení auta cca 120-150 tala/den podle auta, benzin 3,5 tala/litr
- Autobusy - od 1,5 tala, za nějakých 10 tala přejedete celý ostrov, ceny najdete v brožuře v infocentru
- Jídlo v levné restauraci cca 10 tala
- Večeře pro 2 cca 80 tala
- Točené pivo 5 tala
Nákupy v supermarketu:
- Voda 1,5l: 1,7 tala
- Ovoce a zelenina 1kg: 1,5 - 3 tala
- Pivo: 4 tala
Naše náklady na cestu:
Na Samoe jsme strávili 16 dní, letenky jsme měli z Queenstownu, 2x jsme si půjčili auto na den, jednou jsme byli na lepší večeři, navštívili jsme cca 25 atrakcí, z toho 16 placených. Nakoupili jsme nějaké suvenýry.
- Náklady pro 2 osoby: 3000 NZD
Nástin rozložení výdajů:
- letenky - 1200NZD
- ubytování - 1700 tala
- atrakce - 300 tala
- půjčovné auta + benzín - 250 tala (jeden den jsme jeli napůl s dalším párem)
- šnorchlování s Dive Savai´i - 120 tala
- večeře v italské restauraci - 100 tala
- jídlo, autobusy, suvenýry atd. - 1100 tala