Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Samoa - co vidět na Savai´i

30.09.2019 VisitKiwiCZ

Tipy na výlety

V tomto článku najdete tipy na výlety po ostrově Savai´i včetně přibližných cen a krátkého úvodu. Tak jdeme na to:

Alofaaga Blowholes

Vstupné: 10 tala

Mořská voda stříkající z úzkých kanálů do obrovské výšky. Kolem samotných "kráterů" je namalovaná zóna, za kterou se nemá vstupovat, ale nikdo na vás křičet nebude, když to porušíte. Můžete si připlatit za "coconut show", ale na to se vykašlete. Samoánec vezme slupky od kokosů a těsně před výstřikem gejzíru je hodí do díry, takže ty vyletí desítky metrů do vzduchu. Tahle "show" je dražší, než samotný vstup. Když budete mít štěstí, natrefíte na turisty, kteří si to zaplatí a vy pak můžete po očku sledovat. Nekoukejte moc okatě, jinak se vám může stát, že po vás budou chtít taky zaplatit, i když jste si nic neobjednali. A i když budete v právu, dohadovat se s domorodci o peníze není nikdy příjemné. 

Ukázat na mapě

Pe'ape'a Cave

Vstupné: ??

Krátká asi 10 minutová procházka lávovým tunelem s doprovodem průvodce. Cestou uvidíte hnízda bílých zpěvavých Salanganů. Přineste si vlastní baterku.

Zobrazit na mapě
 

Falealupo Canopy Walk

Vstupné: 20 tala (platí i pro Moso´s Footprint a House of Rock)

Stezka v korunách stromů není vyloženě stezkou, jde o jeden most sestavený z hliníkových žebříků. Na konci vylezete na "domek na stromě", odkud je nádherný výhled. Plošina je umístěna na majestátním 230 let starém banánovníku. Toto vstupné nám přišlo trochu předražené, ale pokud ho využijete i na další 2 atrakce, je to v pohodě.

Zobrazit na mapě

Moso's Footprint

Vstupné: 5 nebo 10 tala

Otisk ve skále o rozměrech 1x3 metry je přisuzován Mosovi, který na Samou šlápl při své cestě z Fiji. Na této atrakci jsme neshledali nic zvláštního, platit za ni vstupné se podle mě nevyplatí. Nicméně pokud nejprve navštívíte Falealupo Canopy Walk, pak Vám vstupenka z této atrakce platí i na zde a pro House of rock.

Zobrazit na mapě

fotka

House of Rock

Vstupné: 5 tala

Podle vyprávění je tato atrakce tvořená částečně propadlým lávovým tunelem výsledkem stavební soutěže mezi muži a ženami z Falealupa. Tuto soutěž vyhrály ženy a toto je symbol motivace Samoánských žen. Tuto atrakci jsme nanavštívili, ale údajně je obohacena zajímavým vyprávěním. I zde Vám platí vstupenka z Falealupo Canopy Walk.

Zobrazit na mapě

Falealupo ruins

Vstupné: ??

Vesnice Falealupo byla kompletně zničena orkánem Ofa v letech 1990 a 1991. V místě najdete hlavní dominantu, kterou je působivá ruina katolického kostela.

Ukázat na mapě (přibližná poloha)
 

Afu Aau Falls

Vstupné: 10 tala

Nádherné jezírko s čistou vodou a krásným vodopádem. Ideální místo pro vykoupání se během horkého dne. V říčce je možné pozorovat ryby a raky.

Zobrazit na mapě
 

foto

Dwarf´s cave

Vstupné: ??

Další z lávových tunelů. Tento je extrémnější, proto si přineste vlastní baterku a buďte připraveni, že budete muset plavat a vrátíte se pořádně zamazaní od bláta. Tento tunel je tak hluboký, že se říká, že kromě trpaslíků, kteří zde žijí, ještě nikdo nedošel na konec. Váš průvodce (jeden z místních hochů) Vás povede tunelem, který křižují podzemní řeky stále hlouběji, dokud mu neřeknete, že se chcete vrátit.
K tunelu Vás dovede nápis u hlavní silnice, ve vesnici Paia hledejte vybledlý nápis po pravé straně a počkejte u modré fale, někdo se Vás ujme, aby Vás provedl.

Ukázat na mapě
 

Mt Matavanu Crater

Vstupné: 20 tala

Pokud máte k dispozici auto s náhonem 4x4 a pořádné boty, je výprava ke kráteru tohoto vulkánu jasným cílem. Tato sopka před sto lety sničila sever ostrova Savai ´i. Z Paia village Vás navede nápis na track na sopku. Cesta je hodně hrbolatá. Až dojedete k fale, ve který bydlí "Craterman", podívejte se, jestli je doma. Pokud ne, pokračujte nahoru a určitě ho potkáte. Od fale vede asi 2km dlouhá cesta na parkoviště, tady to bude ještě víc skákat. :-)Z parkoviště vede stezka na okraj kráteru, zde buďte opatrní, ať někam nezahučíte.

Ukázat na mapě
 

Mu Pagoa waterfalls

Vstupné: 5 tala

Řeka Lata se zde vlévá přímo do oceánu širokým vodopádem. Zaparkujete u silnice a projdete přes pozemek rodiny, která žije u vodopádů. Těm také zaplatíte vstup.

Ukázat na mapě
 

Foto

Sale'aula Lava Fields

Vstupné: ??

Toto místo je připomínkou výbuchu sopky Matavanu. Nejsilnějším zážitkem je prohlídka kostela, který byl zaplaven lávou až do výšky 2 metrů. Tento obrázek se často objevuje na pohlednicích.

Ukázat na mapě
 

Lover´s leap

Vstupné: ??

Legenda praví, že slepá žena Funea a její dcera Salofa byly přesvědčeny, že je jejich rodina opustila, aby zemřely hladem. Skočili tedy společně z útesu a jakmile dopadly do vody, proměnily se ve žraloka a želvu. Ve vodě pod útesem je skutečně možné spatřit želvy a žraloky, my viděli želvu, takže poloviční úspěch. :-)

Ukázat na mapě
 

Foto

Zdroj: xdaisiny.com

Fia Fia v Jet Over Hotel

Vstupné: dobrovolné

Nejefektnější Fia Fia, jakou jsme na ostrově viděli. Velký důraz na písně, tance a tanec s ohněm. V době naší návštěvy v souboru vystupoval několikanásobný mistr právě v oboru tance s ohněm.
V tomto hotelu si také můžete půjčit auto na cestu kolem ostrova.

Ukázat na mapě

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak