Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Práce na sadu

VisitKiwiCZ Druhy práce

Nový Zéland je proslulý nejen ovečkami, ale také pěstováním všemožných druhů ovoce a zeleniny. Pojďme si o tom říct něco více.

Ovoce se pěstuje na sadech (tzv. orchardech) a rozhodně se nejedná jen o sklizeň samotnou, ale také o všechny možné fáze péče o rostliny a stromy, které probíhají takřka po celý rok. Pro zvýšení pravděpodobnosti, že si rychle najdete zaměstnání je dobré sledovat proces růstu a sklizně jednotlivých rostlin a podle něho si plánovat svou další cestu. Abychom vám získání práce co možná nejvíce ulehčili, připravili jsme pro vás Kalendář sezonních prací, který vám poskytne nejen rychlý a stručný přehled růstu plodin v jednotlivých regionech, ale také vás blíže seznámí s mítními méně známými plodinami, s tím jak rostou i jaké mají pro tělo zdravotní benefity. Vybrat si tak můžete podle libosti a chuti místo a plodinu, dle vašeho zájmu.

Nejčastěji se pěstuje kiwi, víno, třešně či jablka, ale škála ovoce i zeleniny je jinak skoro nekonečná. Nebojíte-li se trochu umazat a pracovat venku nehledě na počasí, pak je to práce přímo pro vás. Navíc vás často i dostane do velmi slušné kondice.

Další možností jsou balicí a zpracovatelské fáze probíhající paralelně vedle sklizně v tzv. packhousech

Na mnoha místech se budou práce venku i vevnitř kombinovat podle počasí, což může být v proměnlivém letním počasí často výhoda stálého přísunu práce. 

Práce v zemědělství je velké téma, zaměstnavatelů mnoho. Určitě je stále pravdou, že peníze zde vydělat jdou, ale nikdy to není zadarmo. Buďte připraveni na tvrdou a náročnou práci a velkou konkurenci.  Zejména v hlavní sezóně se na Zéland kromě turistů valí i „terminátoři“ z přilehlých ostrovů v Pacifiku, jejichž pracovnímu tempu se jen těžko konkuruje.

Vždy je lepší sehnat práci přímo a mít se na pozoru před kontraktory (zprostředkovateli práce). Ideálně se jim obloukem vyhněte. Často totiž slibují práci každý den, ale tím, že si většinou nasmlouvají lidí více, pro vás pak tolik práce nemusí mít, slibují hory doly a vymlouvají se na počasí. A vy tak čekáte, necestujete, platíte nájem… A to nemluvíme o tom, že je mezi nimi mnoho šikulů, kteří si za toto zprostředkování berou provizi, případně si berou část mzdy a vás budou držet na minimu. Určitě nejsou všichni stejní, ale raději buďte obezřetní.

Rizikem práce v zemědělství je vždy počasí, kdy můžete i několik dní v kuse čekat na jeho umoudření, plat vám nepoběží, ale třeba náklady za ubytování ano. A že si někteří „farmáři“ umí udělat z ubytovávání turistů velice slušnou živnost. Na druhou stranu výhodou je, že pokud natrefíte na dobrou farmu, můžete pracovat hodně hodin, a tím tak za krátkou dobu vydělat celkem dobré peníze. Počítejte ale s tím, že je to dřina.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email