Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Rybaření

VisitKiwiCZ Sportovní aktivity

Rybáři na Zélandu rozhodně nejsou komunitou tichých bláznů, jak to známe od nás. Zaprvé tu ryby chytá úplně každý. Zadruhé tu rybaření funguje jinak a není o žádném dlouhém vysedávání a čekání.

 

KDY A NA CO?

Na tuto otázku není jednoduchá odpověď, ale obecně vám většina domorodců řekne, že aktivita ryb roste s blížícím se úplňkem a také v době před vrcholem přílivu. Nicméně určitě se vám stane, že na mnoha místech nic nechytíte ani v tuto dobu. Stejně tak nejspíš narazíte na místa, kde ryby jsou a berou prostě pořád. S načasováním rybaření vám mohou pomoci rybářské webové stránky.

Jako nástrahu lze použít všechno možné. Mořské ryby jsou zpravidla všechny dravé, to znamená, že těsto nebo hrášek si můžete schovat do Čech na rybník. Zdejší ryby  nepohrdnou kusem sépie, masem z mušle sebrané na pláži, čerstvou ančovičkou či masem z právě chycené barakudy. Čím čerstvější, tím lepší. Návnadu, nebo-li bait koupíte na každé čerpací stanici. Pokud už začíná hrozit, že vás chce kvůli pachu návnady opustit vaše polovička sdílející s vámi campervan, vězte, že lze koupit i nasolenou sušenou rybu, která není tak „nebezpečná“.

Prut a vybavení koupíte ve Hunting and Fishing (dražší a kvalitní) nebo v obchodech jako Warehouse (levnější a méně kvalitní) nebo starší bazarový na Trademe. Myslíte-li to s rybařením smrtelně vážně, nešetřete příliš, mořské ryby jsou silné a vaše náčiní umí náležitě prověřit.

KAM?

ÚSTÍ ŘEKY

Ideální rybářský flek, kde lze v mísící se vodě chytit mnoho druhů ryb. Stačí kouknout do mapy, a jakmile najdete ústí nějaké řeky, kterých je zde spoustu, máte ideální místo.

Z MOLA

Novozélandská klasika, velmi nenáročný způsob lovu. Prostě najdete molo do moře, většinou obsypané dětmi s malými udičkami (na venkově) či asiaty (ve městech). Chytat jde s čímkoliv a na cokoliv, často nechytnete nic anebo malé ryby, ale viděli jsme už na molech i trofejní snappery.

Z ÚTESU

Útes nad hlubší vodou je vždy místo, kde je hřích nezastavit. Můžete zde chytit všechny možné druhy ryb a také různé velikosti. Obvykle se jedná o technicky náročnější variantu, proudy pod skalou bývají silné, a tak budete přicházet o dost náčiní. Na vyšších útesech také může být kumšt dostat rybu nahoru, někdy si i budete muset počkat na vlnu. Zamyslete se nad otázkou bezpečnosti, moře pod útesem bývá často dost divoké, vlny se stále mění a nejeden rybář byl takto spláchnut do moře zbloudilou vlnou.

Z PLÁŽE

Na Novém Zélandu je velice populární způsob chytání ryb z pláže. Říká se mu  Surfcasting a k jeho provozování budete potřebovat delší prut, se kterým dovedete ideálně nahodit až do hlubší vody za místo, kde se začínají zvedat vlny. I zde se budou hodit zkušenosti a technická zdatnost. Stejně tak nalezení vhodné denní doby, kdy budou vlny nejpříznivější. Chytit rybu ze břehu zkrátka není nic jednoduchého, satisfakce v podobě úspěchu a čerstvé ryby připravené na ohni přímo na pláži vám to ale bohatě vynahradí.

Z LODI

Zde je více možností. Často se setkáte s velice zábavným lovem z mořského kajaku. Obvykle se chytají menší ryby, ale není výjimkou, že vás povozí i přes metr dlouhá barakuda.

Klasikou je pak lov z rybářské lodi. Zejména v kombinaci s echolotem, znalostí domorodců a dobrým místem se může jednat o momenty, kdy opravdu nebude stíhat ryby tahat ven. Z lodi se dá chytit cokoliv a to včetně opravdu velkých dravých ryb, na které je už ale  třeba speciální vybavení, protože vaši udičku z campervanu by vám rozštípaly během mžiku oka. Často se chytá podél útesů a jiných podvodních útvarů, kde se ryby shromažďují, ale jezdí se třeba i na kanice na hloubky až v řádu stovek metrů.

SLADKOVODNÍ LOV

Nejčastěji se jedná o sportovní lov lososovitých ryb v horských bystřinách na vláčenou nástrahu či přímo o muškaření. Jestli si vybavíte titulní stránku některého z rybářských magazínů zobrazujících lov krásných ryb v neuvěřitelném nedotčeném prostředí, tak jste doma. Takhle to tu obvykle na rybách vypadá. Na rozdíl od mořského lovu v tomto případě většinou potřebujete místní povolení.

Ve všech případech platí, že je to hodně o zkušenostech, a tak neváhejte kdekoliv s místními rybáři prohodit pár slov. Až na zmíněné lovce drahého Whitebaitu se s vámi o své know how rádi podělí.

Lezení Lezení

Diskuze

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email