Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Protinožci

02.07.2018 Magdaléna
Předtím, než si začnete zpívat „Hello from the other side,“ je tady pár věcí, které byste měli o zemi na konci světa vědět a eventuálně se na ně připravit. Nový Zéland se totiž zdaleka neliší jen polohou. Pojďme tedy zmínit některé skutečnosti, které by vás možná ani nenapadly ale i banality, které je lepší připomenout!

Všichni jsme slyšeli o krásách této země za devatero horami, řekami a pár oceány, proto sem koneckonců jedeme. Některé věci vás ale mohou zaskočit a možná budete rádi, že vám o nich někdo řekl dopředu.


KEEP LEFT

Řízení vlevo je jedna z věcí, o kterých všichni víme, ale je lepší je připomenout. Navíc volant je napravo, a tak vám chvilku potrvá, než si přestanete sedat jako spolujezdec místo jako řidič a pouštět stěrače místo blinkrů, ale do toho se dostanete. Hlavně se nezapomeňte držet vlevo při jízdě!

SOUTHERN SEASONS

Zmínit musím také obracená roční období. Jelikož jsme na jižní polokouli, zima je v létě a léto je v zimě. Na Vánoce si tedy místo pletených ponožek obujete žabky a oslavíte svátky u grilu s vychlazeným pivem v ruce. Na druhou stranu v červenci a srpnu to bude naopak.

KIWENGLISH

Myslíte si, že umíte skvěle anglicky a nic vás v tomhle ohledu nerozhodí? Tak si moc nefanděte. Dáte mi za pravdu, až uslyšíte mluvit dva místní farmáře mezi sebou. „Anglicky.“

SANDFLIES

Pokud patříte mezi ty šťastné, kteří jsou každé léto pojídáni komáry a muškami zaživa, tak vás rozhodně nepotěším. Zélandské sandflies jsou noční můra úplně každého. Tito prakticky neviditelní tvorečci vám dokáží přeměnit i ten nejlepší den v hotové peklo a dlouhé rukávy nebo vysoké ponožky je nezastaví!

MONEY, MONEY, MONEY

Říkáte si „proč musím mít $4200 na účtu jen proto, abych mohl vstoupit do země?“ Věřte mi, že to je nakonec pro vaše vlastní dobro, protože na Zélandu se sice rychle vydělává, ale ještě rychleji se vaše dolary dokážou rozkutálet. Tankování, jídlo, mobilní data, alkohol, poplatky, a tak dále, a tak dále, a tak dále…

ČEKÁM NA SIGNÁL, TEN Z NEBE NEPŘICHÁZÍ, A TAK ČEKÁM DÁL

Velký rozdíl oproti Evropě a celému civilizovanému světu je fakt, že být týden bez signálu není na Zélandu nic neobvyklého. S malou hustotou zalidnění jde ruku v ruce i malá hustota pokrytí. Proto se vždy ujistěte, že někdo ví, kde jste. Nemusíte se vždy dovolat! Doporučila bych také stáhnout offline mapy – ze stejného důvodu.

HERE COMES THE SUN

Jestli téhle zemi něco chybí, tak je to ozonová vrstva. Doslova tady cítíte, jak se vám spaluje kůže a to po celý rok. Slunce je tu tak silné, že dokáže i ze zimního dne udělat den letní, nikdy se mu ale nevystavujte bez ochrany. Rakovina kůže je tu bohužel na denním pořádku a při sezónních pracích vám spousta zaměstnavatelů poskytuje opalovací krém zadarmo. Tak to neberte na lehkou váhu. Cena za krásné opálení je moc vysoká!

#OUTFITOFTHEDAY

Půlhodinové ranní rozmýšlení o tom, co si vezmu na sebe všichni, hlavně dámy, známe. Vůbec se s tím ale na Zélandu neobtěžujte. Neříkám to jen proto, že tady jsme backpackeři, ne trandsetteři, ale proto, že počasí se vám tu doslova vysmívá do obličeje. Co jinde nezažijete je to, že se za jeden den vystřídají čtyři roční období. Bez nadsázky. Ráno se probudíte zmrzlí pod kopcem, kde přes noc nasněžilo, než dožvýkáte snídani, začne pršet, ale nezoufejte, protože do hodiny máte oblečení suché od silného větru a odpoledne se půjdete s chutí svlažit do jezera, protože umíráte horkem. To není sci-fi, to je běžný lednový den na Jižním ostrově Nového Zélandu. 

HUMANITY

Nový Zéland je země s neuvěřitelně pozitivními vibracemi. Úsměvy, důvěra, nápomoc a good vibes only. Zatímco v zamračené Evropě se bojíte navázat oční kontakt s kýmkoli koho potkáte na ulici, tady se vás každá prodavačka v obchodě zeptá jaký byl váš den a všichni se zajímají o vaše příběhy a i když občas máte „den blbec,“ nikdy to dlouho nevydrží. Pro negativitu na zélandských ostrovech zkrátka není místo, to je rozhodně jedna z věcí, kterou si zamilujete nejvíc. Jiný kraj, jiný mrav. Co víc k tomu dodat.

TAKE IT EASY

Jak jsem řekla, málokdy tu narazíte na vystresované a uspěchané lidi. Nikdo si s ničím neláme hlavu, místním stačí jejich farma, auto s korbičkou a pár ovcí. A ačkoli věřím, že jsou šťastnější než většina z nás, my jsme pořád vychovaní Evropou, takže si jdeme vždy pevně za svým a plníme si sny. To se o kiwácích moc říct nedá. Samozřejmě nemůžeme házet všechny do jednoho pytle, ale moc vysoké ambice většinou opravdu neukazují. Ruku v ruce s tímto přístupem jdou také drogy a kouření „trávy“ není nic, nad čím by se tu někdo pozastavoval.

DOBRÉ RÁNO, DOBROU NOC

Tahle věta je často dost zavádějící, jelikož časový posun na druhé straně zeměkoule je buďto 10, 11, nebo 12 hodin – záleží na období. Každopádně až se budete domlouvat na ranní/večerní skypování s rodinou, nezapomeňte také určit které ráno nebo večer máte na mysli!

Rozdíly a zajímavosti Nového Zélandu je doslova nevyčerpatelné téma. Vše důležité snad ale bylo zmíněno a na zbytek si počkejte až na místě, nezkazím vám přece překvapení!
A z čeho bych nakonec měla největší strach?
Z návratu domů!

Chceš mít svůj blog na VisitKiwi.cz?

Jednoduše se zaregistruj a začni psát!

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

Northland pokračování
Northland pokračování

Zase sama, vstříc novým dobrodružstvím a krásám východní strany Northlandu.

24.01.2020 Duckie_on_the_way
AKO SI SPRÍJEMNIŤ POBYT V TURISTICKOM QUEENSTOWNE
AKO SI SPRÍJEMNIŤ POBYT V TURISTICKOM QUEENSTOWNE

Aj vy sa vyhýbate väčším mestám? Ak áno, tu máme pár tipov na spríjemnenie si preplneného Queenstownu!

28.04.2019 @madein_czechoslovakia_
Tongariro Alpine Crossing
Tongariro Alpine Crossing

Vysněný hike za sopečnými jezírky vysoko v horách se konečně stává skutečností.

05.04.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Blue Mountains
Austrálie - Blue Mountains

Dost bylo pláže. Hurá za vodopády a zelenými vrcholky hor - jen kousek od Sydney.

17.12.2018 Duckie_on_the_way
Queen Charlotte track
Queen Charlotte track

Vyrážíme na třídenní 70 km dlouhý track po severních fjordech Jižního ostrova.

07.11.2018 Duckie_on_the_way
Z Motueky do Pictonu
Z Motueky do Pictonu

Končím v práci na sadu a odjíždím směrem do Pictnu. Mrkněte na tipy, kde se cestou zastavit.

30.10.2018 Duckie_on_the_way
Farewell spit
Farewell spit

Výlet do okolí nejsevernější části Jižního ostrova- slaná voda, lachtani i zelené kopce.

22.10.2018 Duckie_on_the_way
Arthur's Pass
Arthur's Pass

Nádherné výhledy i setkání s papouškem Kea na vrcholku Avalanche Peak.

20.09.2018 Duckie_on_the_way
Hokitika
Hokitika

Z ledovců do městečka Hokitika přes krásná místa v okolí.

12.09.2018 Duckie_on_the_way
Te Anau - Fiordland
Te Anau - Fiordland

Jak jsem se vydala i s celou zélandskou rodinou na průzkum Fiordlandu, krásného Národního parku ležícího na jihozápadě Jižního ostrova. V tomto článku se dozvíte o první části mého výletu do Fiordlandu -...

14.06.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak