Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Prodej auta

VisitKiwiCZ Auto

Ať už se vaše cestování chýlí ke konci nebo začínáte mít hluboko do kapsy, můžete se dostat do situace, kdy budete potřebovat prodat vašeho přítele na čtyřech kolech. Zkusíme vám poradit, jak toho dosáhnout co nejrychleji a s co nejlepším výsledkem.

Příprava

Budete potřebovat napsat inzerát, připravit auto a udělat fotky, umístit to vše na správných místech, potkat se s potenciálními zájemci a v případě zájmu auto převést na nového majitele.

Inzeráty backpackerů se většinou nesou v podobném duchu. Na konci nejlepší dovolené našeho života jsme se rozhodli prodat našeho miláčka "Candyho", který nás bez jediného škobrtnutí vozil křížem krážem po Novém Zélandu. Auto bylo pravidelně servisováno a bude vám spolehlivě sloužit dalších 500.000km. Následuje detailní soupis přiloženého vybavení od rybářské udice, přes plastové vidličky až 2 zbývající sáčky čaje. Také pár ne moc dobrých fotek, v pozadí moře či hory. 

Můžete vše popsat výše uvedeným způsobem nebo vzít inzerát trochu více fakticky, záleží na vás. My bychom vám doporučili být hlavně korektní, protože to je nejenže správné, ale i efektivní. Bude-li vaše auto odpovídat popisu a vy budete mít potenciální zájemce, bude i šance na prodej při osobním setkání velice vysoká. Naopak, pokud bude váš popis nepřesný či přímo zavádějící, budete se akorát potkávat s mnoha zájemci, ale auto budete prodávat těžko.

TIP: Inspirujte se tvorbou prodejního inzerátu v našem článku Campervan snů na prodej.

Jelikož v dnešní době každý raději kouká na videa, než čte, pokud jsme šikovní na video produkci, můžete zvážit možnost video inzerátu, který jistě zaujme větší publikum. Inspirovat se můžete třeba v následujícím videu.

Jaké je tedy nezbytné minimum, co by měl inzerát obsahovat? Nezbytností je samozřejmě výrobce a typ vozidla, určitě také rok výroby a počet najetých kilometrů. Na Zélandu je zvykem auto prodávat s novou "technickou" (WOF) a proto uveďte informaci, kdy její platnost končí. Spousta backpackerů auto prodává bez nové WOF a kdo má všech pět pohromadě, vždy upřednostní váš inzerát, ze kterého bude evidentní, že je auto v pořádku. Další je REGO, tedy předpacené míle. Je opět zvykem auto prodávat s tím, že kupující může hned jezdit, takže alespoň 3 měsíce. Platnosti WOF a REGO tedy rozhodně nezapomeňte uvést. 

Další důležitou informací je typ převodovky, náhon, další elektronika a vybavení. Co se týká kempingové vybavení, stačí popsat jen to důležité (náhradní kanystr, chemické WC, stany, apod.) a zbytek nějak shrnout do jedné věty, namísto elaborátu, který pak nikdo ani nedočte.

Pokud na autě probíhal nějaký servis, je dobré ho do inzerátu také napsat. Je to korektní a zvýšíte tím důvěryhodnost vašeho inzerátu. Když si občas člověk inzerci čte, má pocit, že je to popis nových aut z testovacích jízd a ne vozidel s 300.000 km na tachometru.

Cena

Poslední věcí je cena. Tady vám neporadíme. Rozptyl cen u cestovatelů má někdy asi ještě větší rozsah než u běžných smrtelníků. Doporučujeme projet si inzeráty ostatních a nastavit cenu dle aktuální nabídky konkurence. Můžete být zpočátku více ambiciozní, ale rozmyslete si také strategii, jakým způsobem jí budete snižovat, pokud se nebude dařit. Vysoká cena se na nějakou rozumnější snižuje poměrně špatně, ta historie za vámi půjde a bude zřejmé, že se vám auto nedaří prodat.

Fotky

K inzerátu jsou potřeba přidat fotky a tady nic nepodceňte. Věřte tomu, že zastavení času a dobré světlo udělají občas medvědí službu a auto může vypadat hůř než ve skutečnosti. Vyleze každý škrábanec, šmouha či nečistota. Fotky dělají inzerát a vám se tak opravdu vyplatí do přípravy investovat trochu času a autokosmetiky. Ukliďte, vyluxujte, vytepujte, vyleštěte, oživte plasty. Nemá cenu přidávat dvacek fotek. Stačí 4 základní fotky exteriéru, 2-3 interiéru, vybavení a máte to.

Kde inzerovat

Máte vše sepsáno, nafoceno, teď kde inzerovat. Jednou z prvních možností je Trademe, ale počítejte s tím, že chcete-li být vidět, je třeba vaši inzerci finančně trochu podpořit. Mnohem lépe a většinou zdarma lze na možné kupce cílit na některých specializovaných webech a skupinách určených přímo pro novozélandské cestovatele či majitele WHS víz. Populárním webem je třeba Backpackerboard. Inzerce vám také rychle ukáže, jestli ve vašem popisu nechybí některé informace, takže svůj text průběžně editujte. Pokud nebudete dostávat žádné reakce nebo jich bude málo, důvodem může být dost možná cena. Uvažujte tedy o jejím snížení na úroveň, kde se vaše konkurenceschopnost zvýší.

Kdy prodávat

S čím počítejte předem je, že budete potřebovat na prodej trochu času a budete se muset také vyskytovat někde, kde se mohou kupci přijít na auto podívat. Inzerovat má smysl začít tak maximálně týden před vaším příjezdem do cílové destinace.

Auto si opravdu na dálku nikdo nekoupí a ani vy ho nebudete chtít nikomu slíbit, protože není nic horšího, než mít pár dní do odletu a zjistit, že si to někdo na poslední chvíli rozmyslel, zatímco vy jste řekli všem ostatním zájemcům, že je prodáno. Obecně by podle nás mělo stačit, když začnete auto inzerovat 3-4 týdny před odletem a do cílové destinace přijedete tak dva týdny před.

Testovací jízdy

Závěrem ještě malé doporučení k testovacím jízdám, které poskytnete kupujícím. Dost možná budete prodávat auto s automatickou převodovkou. Řízení je navíc na právé straně, pravidla provozu trochu odlišná. Bude-li si chtít váš kupující auto projet, je dobré zvážit setkání někde mimo město, přeci jen centrum Aucklandu není ideálním místem pro učení se jinému způsobu řízení.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email