Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Pravidla setkání s přírodou

19.12.2018 VisitKiwiCZ

Ať už cestujete do odlehlých koutů novozélandské přírody nebo se jen procházíte po městské pláži, na místní faunu můžete narazit na každém kroku. Jak se správně chovat, abyste svou přítomností nezpůsobili žádné komplikace sobě ani zvířatům? Respektujte přírodu a chovejte se v tzv. Kiwi Way, tedy tak, jak by se zachovali místní. Jak na to? Přečtěte si pár jednoduchých pravidel:​

1. Nechoďte příliš blízko

Novozélandské druhy zvířat jsou jedinečné, vzácné a fascinující. Proto je jistě lákavé pokusit se dostat co neblíže. Držete si však vždy dostatečný odstup, tak abyste zvířata nevystavovali stresu, nenarušovali jejich harmonii nebo nepoškozovali jejich teritorium. 

Mezi mítními druhy se můžete setkat jak s velkými živočichy jako jsou delfíni a velryby; ptáky kiwi, whio nebo pukeko, či bezobratlími raky, wētā nebo obřími slimáky. Zástupy místní přírody jsou rozmanité a každý druh má pro svůj život určité požadavky. Například pokud jste příliš blízko velrybě, pak jste v nebezpečí jak vy, tak zvíře, protože při případném leknutí nebo strachu o mladé mohou zaútočit. Na druhou stranu třeba ptáci kiwi jsou velmi citliví a nezbraní a pouhá snaha zvednout je ze země by mohla způsobit zranění nebo dokonce smrt.

fotka

fotka

2. Nekrmte zvířata

I přesto, že se na svých cestách strvujete relativně zdravě a disponujete svačinkami jako jsou ořechy, ovoce, müsli, krekery nebo chléb. Nic z toho byste neměli sdílet s místními živočichy, a to dokonce ani ořechy. Dokonce ani krmení ptáků místními rostlinami není povoleno, protože je učí, aby si od vás vzali jídlo, což snižuje jejich přirozené podezření, které je zásadní pro zachování divokosti druhu.

3. Nikdy nevěřte papouškům Kea

Tento jediný druh horských papoušků na světě je notoricky slavný tím, že bere a jí věci, které mu nepatří. To jim může způsobit velké problémy v případě, že ukradnou jídlo nebo vybavení, které by je mohlo otrávit, udusit nebo uškrtit.

Nikdy proto v jejich dosahu nenechávejte pokušení jako je volně odložené oblečení a boty, tašky s věcmi, jídlo nebo jasně barevné předměty, zvláště pak vaše klíče od auta!

Na svůj vůz si dávejte pozor i v případě, opouštíte-li parkoviště. Mohlo by se vám přihodit, že až se vrátíte, budete mít ozobané těsnění u okének aj.

fotka

Zdroj: Kerry Weston, Crown Copyright

4. Pořizujte selfie opatrně

Při pořizování úchvatných fotek, kterými oslníte své publikum vždy myslete na bezpečnost, a to nejen svoji, ale zejména tu zvířecí. Respektujte vždy jejich teritorium a chovajte se jako na návštěvě, kde jste hostem nikoli pánem.

Na Novém Zélandu existující speciální týmy ochránců přírody, kteří kontrolují sociální média veřejnosti a dále reportují nevhodné fotky ohrožující dané živočišné druhy. Na takovém seznamu jmen, byste se jistě ocitnout nechtěli, že ano.​

Každý druh má určenou svou vhodnou vzdálenost odstupu, obecně ale platí pravidlo odstupu nejméně 20 metrů. Pokud jste ve vodě (v lodi, na kajaku nebo paddleboardu) poblíž mořského savce, pak jsou zde velmi specifické vzdálenosti a rychlosti, které byste měli dodržovat.

5. Hlídejte si své psi a děti

Toto se většiny backpackerů netýká, i přesto je nutné toto pravidlo zmínit, protože na Nový Zéland vyrážejí i rodiny s dětmi. Rodiče jsou vždy zodpovědní za chování a bezpečnost svých dětí. 

Nekontrolované děti, stejně jako nekontrolovaní psi mohou způsobit vážnou škodu nebo narušení volně žijících živočichů, kteří by mohli utrpět nejen zranění či dokonce zemřít, ale také by mohli případnou obranou ohrozit vaše blízké.

6. Dodržujte pravidla

Na mnoha místech, kde se pravidelně vyskytují určité druhy zvířat můžete nalézt informační cedule, které vám dají přesné informace o tom, jak se v jejich přítomnosti chovat. Tato pravidla prosím dodržujte. V případě, že byste měli zájem o jakoukoliv inerakci s místními druhy, musíte nejprve získat oprávnění DOC, a to jedná-li se například o:

  • Lov nebo zacházení s volně žijícími zvířaty
  • Držení živé divoké zvěř v zajetí nebo držení jakékoliv části mrtvé divoké zvěře
  • Export živých / mrtvých volně žijících živočichů
  • Vypuštění zvířecích druhů do divoké přírody
  • Narušení, poškození nebo zabití volně žijících zvířat nebo jejich vajec

7. Informujte o nemocných, zraněných nebo mrtvých zvířatech

Pokud se setkáte se zraněným nebo jinak ohroženým zvířetem, prosím informujte o tom DOC.

Ať už se jedná o nemocné, zraněné nebo mrtvé zvíře; uvíznutí delfínů nebo velryb či jakoukoliv jinou situaci, volejte na DOC emergency hotline 0800 DOC HOT (0800 362 468). 

Můžete tím zachránit životy ohrožených druhů či předejít šíření nemocí.

 

Děkujeme, že respektujete místní přírodu i pravidla a napomáháte k jejímu rozvoji.

 

Líbil se Vám tento článek?
Boxing day Boxing day Vánoce na Novém Zélandu Vánoce na Novém Zélandu

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak