Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Kuchař na horách

24.05.2018 djcharlie

Práce ve ski resortu je lákavá pro mnoho lidí nejen na Novém Zélandu, i proto je na všechny pozice velký přetlak, zájem o práci několikanásobně převyšuje nabídku volných míst.

 

Lokalita

Cardrona je na jižním ostrově 3. největší ski resort co se délky sjezdovek týká, ale asi největší co do počtu zaměstnanců a úrovně poskytovaných služeb. Celkový počet zaměstnanců je přes 500, z nichž přes 300 se nabírá vždy na zimní sezonu. Dostupných pozic je mnoho, ale právě v gastro je podle mého názoru pro zkušené i nezkušené největší šance na úspěch.

 

Jak získat práci

Cardrona má vlastní systém pro výběr zaměstnanců, žádat je třeba na webových stránkách. Na tomto webu najdete i popis všech pozic, které jsou momentálně dostupné, jako i data otevření přijímání žádostí.

Pokud vaše žádost postoupí do dalšího kola, absolvujete rozhovor po Skypu. Ten testuje nejen jazykové schopnosti, ale i celkový dojem a případně odbornou způsobilost. Já jsem například při pohovoru dostal otázku na recept na konkrétní jídlo, která vypadala jen tak jako mezi řečí, ale byl to test.

Po úspěšném absolvování pohovoru je vám již nabídnuta pozice, 2 týdny před otevřením resortu ve Wanace podepíšete smlouvu, odbudete pár dalších formalit a vyzvednete si uniformu.

Následující týden je věnován školením, která jsou již placená. Školení pokrývají celou oblast vašeho budoucího působení. Některá školení jsou stejná pro všechna oddělení - bezpečnost, první pomoc atd., další jsou pak již zaměřena přesně na vaši pozici.

Součástí práce v Cardroně je i absolvování kurzu zakončeného certifikátem "New Zealand Certificate In Tourism (Level 3)", takže během tréninku a potom i během práce vyplňujete workbook a skládáte praktické testy z lyžování nebo snowboardingu a absolvujete pohovor s nadřízeným. Tento certifikát se vám hodí, pokud byste chtěli zůstávat na Zélandu a pracovat v turistickém ruchu, nicméně povinný je pro všechny zaměstnance Cardrony, absolvujete ho ale v pracovní době, takže nejde o žádnou zátěž.

fotka

Jak vypadá práce v Cardroně

Cardrona leží mezi Wanakou a Queenstownem, hlavní kancelář je ve Wanace a zde se taky soustřeďuje veškerá agenda. Bydlení ve Wanace je tedy povinnost.

Středisko otevírá v 9 hodin ráno, práce začíná v 8, auta odvážející všechny zaměstnance vyrážejí z Wanaky v 7 hodin. Cesta trvá podle počasí 30-45 minut.

V Cardroně je několik restaurací, detaily se tedy liší podle konkrétního umístění, největší restaurace Base byla v provozu od 9 do 16:30. Osobně jsem měl na starosti hlavní jídla, tzv. mountain meals, každý den 3, vždy jedno vegetariánské, jedny zapečené těstoviny a jedno jídlo typu guláš apod.

  • Ráno se nejdřív připravují snídaně - snídaňová burrita, sendviče, masové koláče a muffiny.
  • Potom už jede příprava na obědy - mountain meals, fish&chips, hamburgery atd.
  • Po obědě se dělá příprava na druhý den - polévka, náplně do sendvičů atd.

V gastro se jede systém 4/2, čili 4 dny pracujete a 2 máte volno. To je skvělé řešení, kdy všichni mají odpracováno stejně a mění se jim dny volna. Cardrona vychází vstříc párům. Nezaměstnají vás na stejném pracovišti, ale sjednotí vám volno, a to i v případě, že vaše pracoviště nedrží stejný systém směn.

Práce je závislá na počasí, každou sezonu se objeví několik dní, kdy resort zůstane kvůli nepřízni počasí zavřený. V případě zavřeného dne vám zaplatí 2 hodiny práce.

Zde je několik variant: 

  • Nejlepší je, že dostanete SMS nebo na webu najdete status "Closed" před odchodem na shromaždiště, zůstanete v posteli a dostanete zaplacené 2 hodiny.
  • Horší je, pokud je hora tzv. "On hold", v tom případě nasednete do aut a jedete pod kopec, kde vyčkáváte. Podle vývoje počasí pak odjedete nahoru pracovat nebo domů.
  • Nejhorší varianta začíná většinou stejně, hora je "On hold", ale dojedete až do práce, kde začnete pracovat a za hodinu se rozhodne o zavření hory, takže vše uklidíte a pokud jste nebyli nahoře víc, než 2 hodiny, pořád máte zaplacené jen 2 hodiny (ale jen cesta zabere 1-1,5 hodiny).
  • Pak jsou ještě situace, kdy se počasí zhorší během dne a zavře se dřív, výjimečně se stává, že dojde k uzavření silnice a musíte nahoře počkat, dokud nebude povolen odjezd domů. Nám se to za sezonu stalo jen jednou.

Pracovní tým

Pracovní tým

 

Výhody:

Práce ve Ski resortu je úžasná, Cardrona si dává záležet na namixování jednotlivých pracovišť různými národnostmi, takže potkáte spoustu skvělých lidí. Většina zaměstnanců jsou mladí lidé jako vy, ale téměř bez výjimky jsou všichni absolutně v pohodě. Práce není extra fyzicky náročná a většinou ani příliš stresující. Během pracovní doby si můžete vybrat ride-break a jít si zajezdit (kromě 3 týdnů, kdy jsou prázdniny a hora praská ve švech, ale v tu dobu nemá ani smysl chodit ven), v některých odděleních byly ride-breaky přesně rozepsané a povinné, u nás to bylo dobrovolné a na domluvě, v případě méně práce nebyl problém zmizet na celé odpoledne. Dostanete zdarma Skipas na celou sezonu a 6 denních permanentek za 50% ceny pro Vaše přátele. Máte zdarma kurzy lyžování a snowboardingu, což je jeden z absolutně největších benefitů. Cardrona má kolem 170 instruktorů, z nichž někteří mají odučeno až 60 sezón a od těchhle lidí se naučí i špičkoví lyžaři a snowboarďáci. Během sezony jsou 3 velké firemní párty s jídlem a trochou pití zdarma. Další party jsou organizované jednotlivými odděleními, i když je zakázané jezdit firemními minibusy v době volna, většinou to projde, ale jinak se dá z Wanaky nahoru a dolů dostat stopem nebo přes facebookové skupiny. Budete bydlet ve Wanace, což je podle mne nejhezčí místo k bydlení na celém Zélandu.

 

Nevýhody:

Práce je placená minimální mzdou, ale když sečtete hodnotu benefitů, dostanete se o pár dolarů nad minimálku. Relativně málo hodin - v Cardroně nikdy neuděláte tolik hodin jako na sadu nebo při jiné manuální práci, průměr je okolo 40 hodin týdně. Práce na horách je spojena s pařbami, takže dost lidí hodně utrácí za alkohol. Spojení výše uvedeného ústí v obecně přijímanou informaci, že za sezonu na horách nic neušetříte. To není úplně pravda, my jsme našetřili, ale rozhodně jinde našetříte víc.

Práce v Cardroně není o vydělání spousty peněz. Je to o životním stylu a zážitcích, které se penězi nedají nahradit. Každodenní přístup ke sjezdovkám a nádherné východy slunce na vrcholcích hor. Osobně bych tuhle zkušenost za lépe placenou práci nevyměnil.

V případě jakéhokoliv dotazu mě kdykoliv kontaktujte.

Ve Wanace můžete mít z gauče výhled na jezero obklopené zasněženými horami

Náš tip: Pokud se do Cardrony budete hlásit jako pár a práci dostane jen jeden z vás, nevzdávejte se. Moje přítelkyně taky práci po pohovoru nedostala, ale přišla se mnou k podpisu smlouvy a zeptali jsme se na nějaké volné místo a nakonec dostala lepší místo, než o které žádala.

fotka
Líbil se Vám tento článek?
Jak vybrat bágl a pohory Jak vybrat bágl a pohory Blázinec před odjezdem aneb úřady a jiný srandy Blázinec před odjezdem aneb úřady a jiný srandy

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak