Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu
VisitKiwiCZ Auto

Na rozdíl od České republiky, na Novém Zélandu není „povinné ručení“ povinné. Riskovat ale platbu astronomických částek po případné nehodě se určitě nevyplácí. Na low cost cestování a zároveň klid v duši je nejrozumnější pojištění Third party, tedy pojištění při poškození druhé osoby, které vřele doporučujeme. Nikdy nevíte, o jaké auto se můžete omylem opřít. A mohlo by vás to přijít opravdu draho. Pro zřízení pojištění můžete volit z několika základních variant.

Základní varianty pojištění

  • COMPREHENSIVE CAR INSURANCE

Při takovém pojištění jste v případě způsobení dopravní nehody celkově kryti do výše sjednané částky. Znamená to, že bude odškodněn, jak poškozený, který obdrží finanční kompenzaci odpovídající poškození, tak vy. Toto pojištění je nejdražší možností s největší možnou jistotou. Navíc nabízí další přidané služby, jako odtah zdarma, pojištění proti odcizení, ohni aj. Pro mnohé je ale tato částka příliš vysoká a při zamyšlení, kolik je vlastně hodnota vaše vozidla (většinou starého backpackerského vanu) možná i nevýhodná.

 

  • THIRD PARTY CAR INSTURANCE

Pojištění, které zajišťuje finanční kompenzaci poškozené protistraně (pozor pouze do smluveného maximálního krytí), ale škody na vašem autě zaplaceny nebudou. Při této pojistce máte smluvně danou určitou výši spoluúčasti, kterou si občas i můžete nastavit dle vlastního posouzení. Samozřejmě se od toho bude odvíjet konečná cena. Tedy čím nižší výše spoluúčasti, tím dražší platba pojišťovně. Vzhledem k tomu, že pojistka na Novém Zélandu není povinná, spousta turistů a místních to prostě riskuje. Pokud vás ale nabourá někdo, kdo pojištěný není, máte smůlu. Nic si na něm nevezmete, a pokud vám nebude chtít zaplatit, jediné co vám zbyde je soud. Opravdu máte dost peněz, zkušeností a energie na soud? Skutečně se nevyplatí investovat pár desítek dolarů měsíčně? Je to samozřejmě na vás, ale pokud vsadíte na jistotu a zaplatíte si alespoň tuto základní variantu pojištění, v případě, že vás nabourá nepojištěný řidič, který uzná svou vinu, zaplatí vám náhradu vaše pojišťovna.

 

  • THIRD PARTY, FIRE & THEFT

Toto pojištění je jakousi nadstavbou základní third party, které navíc obsahuje připojištění proti odcizení vozidla (pozor nevztahuje se na vykradení) a také pojištění proti požáru. Dále je zde možná také volba pojištění skla. Tuto variantu je rovněž dobré zvážit, zejména pokud budete cestovat po kamenitých cestách jižního ostrova, kde vám kamínek může rozbít okno dříve, než vás to vůbec stihne napadnout. Další věc je, že pro mnohé z vás je auto zároveň domovem a největší vstupní investicí po příjezdu. Pokud vám ho někdo ukradne, nemáte nic. Pokud se vám rozbije a stojí několik dní v servisu, nemáte střechu nad hlavou. 

Na co si dát pozor

  • ADRESA VÝSKYTU VOZIDLA

Ať už si zajišťujete jakékoliv z výše vybraných pojištění, máme pro vás důležitý typ, jak ušetřit. Při vyplňování údajů zadejte na otázku, kde obvykle parkujete své vozidlo, zadejte adresu nějakého malého městečka, kde díky nízké frekvenci dopravy hrozí mnohem menší nebezpečí, že dojde k nehodě. Z toho se totiž poté vypočítává výsledná cena pojištění.

  • ŘÍZENÍ JINÉ OSOBY

Pojištění, které si sjednáváte, sjednáváte na jméno určité osoby. Pokud bude auto v případě nehody řídit někdo jiný je automaticky také kryt, ale mohou se na něho stahovat jiné podmínky pojištění. Pro jistotu si toto vždy ověřte. Pokud víte od začátku, že budete řídit dva, můžete to zadat již při koupi pojistky.

  • AGREED VALUE

Při zadávání ceny automobilu si rozmyslete, kolik uvedete jako absolutní hodnotu auta (tzn. pokud by bylo na odpis, kolik byste dostali v případě oprávnění od pojišťovny zaplaceno). I to samozřejmě ovlivní vaše měsíční splátky. Při pojištění u AA Insurace vám ihned při přepsání částky vyskočí konečná platba. Můžete si s tím tady trochu pohrát a najít ideální hranici únosnosti. Stejně tak si můžete nastavit, jestli chcete splácet ročně větší obnos, měsíčně únosný obnos nebo denně malinkou částku.

  • SPOLUÚČAST

Při výběru pojistky si můžete zvolit výši spoluúčasti, tedy částku, do jejíž výše budete hradit škodu vy, vše nad limit pak pojišťovna (do smluvené maximální výše). Dále jsou ještě vytvořeny další okruhy lidí, které musí navíc připlácet. Jedná se o:

  • Osoba pod 25 let - Pak ještě záleží, jestli je tato osoba tou, na kterou je pojištění napsáno nebo cizí.
  • Nezkušený řidič - Pokud způsobil nehodu řidič, který vlastní řidičský průkaz kratší dobu, než dva roky.

 

  • DÉLKA POJIŠTĚNÍ

Většina místních pojišťoven pojišťuje pouze na rok, kratší pojištění seženete u pojišťoven specializující se na turisty, ale to je samozřejmě dražší.

Jedničkou na trhu pojišťoven je AA Insurance, která do své velikosti a spolehlivosti jen těžko hledá konkurenci. Najdete ale samozřejmě i mnoho dalším menších firem. Prostudujte si podmínky jednotlivých z nich a zvolte takovou, která nejvíce vyhovuje vašim individuálním potřebám.

A ještě jeden tip na závěr. Většina větších pojišťoven je poměrně flexibilních a úroveň pojištění vám změní obratem na základě telefonu a okamžitě přepočítává i výše pojistného. Pokud se tedy přesouváte spíš nárazově, připojistěte se vždy před cestou a pak pojistné opět snižte na minimum.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email