Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Počasí

VisitKiwiCZ Nový Zéland

Nový Zéland se nachází převážně v mírném klimatickém pásu jižní polokoule. Výjimkou je severní část Severního ostrova, která zasahuje až do subtropů. Znamená to, že teploty by zde měly být přibližně stejné jako v České republice, pouze s otočenými ročními obdobími.

Realita je však v důsledku oceánského působení rozdílná a počasí na vzdálených ostrovech uprostřed Tichého oceánu je mnohem proměnlivější.

Během ročního pobytu třeba na Working holiday víza zažijete všechny druhy počasí.

 

Roční období

Jak již bylo zmíněno, roční období na Novém Zélandu jsou obrácená. Vánoce se tu tedy slaví na plážích v horkém létě. Teploty během roku nekolísají tolik jako u nás, ale mohou se značně lišit v závislosti na poloze, ve které se nacházíte, a to jednak z hlediska nadmořské výšky, kdy se můžete prohánět na lyžích po zasněžených kopcích, zatímco vaši přátelé se o několik desítek kilometrů dál radostně koupou v jezeře. Tak i z hlediska zeměpisné délky, kdy Severní ostrov zasahující do subtropického klimatu nabízí o poznání vyšší teploty, než ostrov Jižní, který má o 6°C  nižší průměrnou roční teplotu. To však neznamená, že si tu nemůžete užít i krásné slunné letní dny. 

 

PŘEHLED ROČNÍCH OBDOBÍ A PRŮMĚRNÝCH TEPLOT

  JARO LÉTO PODZIM ZIMA
OBDOBÍ Září - Listopad Prosinec - Únor Březen - Květen Červen - Srpen
TEPLOTA 16 - 19°C 20 - 25°C 17 - 21°C 12-16°C

 

JARO

Jaro na Novém Zélandu postupně přechází od mrazivého a chladného po teplé mnohdy až horké slunečné dny. Sadaři, kterým kvetou stromy i květiny pomalu mobilizují své pracovní síly, stejně jako chovatelé dobytka, kterým se začínají rodit jehňata a telata ve velkém. Můžete se tak těšit na ohrady plné roztomile poskakujících a hrajících si novorozeňat, zelenající se přírodu a tající sněhy, které nabízí ideální příležitost k maximálně adrenalinovému zážitku při raftingu.

 

LÉTO

Novozélandské léto je ideální příležitostí pro návštěvu nádherných písčitých pláží a výlety po pobřeží s úžasně tvarovanými skalisky, která můžete pozorovat nejen ze souše, ale také například z plachetnice či kajaku. Užijte si koupání, surfing či jiné vodní aktivity zakončené večerním grilováním na pláži. Pokud jste ranní ptáčata, pak si s pozorováním západu slunce kolem půl desáté večerní můžete užít až 15 hodin slunečního svitu denně. 

 

PODZIM

I přesto, že novozélandská příroda je věčně zelená, po sklizni plodin mnohé listy mění své barvy a nabízí tak krásnou podívanou. Teploty pomalu klesají, což nabízí ideální příležitost k delším túrám na trasách, které se budou na zimu z důvodu bezpečnosti zavírat. Zvyšuje se ale také četnost srážek a zkracuje se den, proto si dejte pozor, abyste vyrazili včas.

 

ZIMA

Se zimou přichází více srážek, které se ve vyšších nadmořských výškách mění ve sníh. Se svými nízkými teplotami, které mohou v horách dosahovat až -10°C tak přináší ideální příležitost k návštěvě zimních středisek a ledovců.

Proměnlivost počasí

Nový Zéland je ostrovní země, která nemá k pobřeží nikde daleko. To se značně projevuje na velké proměnlivosti počasí. Buďte proto připraveni na rychlé změny teplot, přívalové deště i silný studený vítr, který v několika minutách mohou opět vystřídat hřejivé sluneční paprsky. Při vašich výletech tak rozhodně nepodceňujte přípravy a nezapomeňte na kvalitní nepromokavé a teplé oblečení, stejně tak jako na ochranu před sluncem v podobě slunečního krému, brýlí a pokrývky hlavy. 

Tip: Více informací o tom, jak se vybavit na túru naleznete v článku Treky. Kvalitní vybevení na cesty pak nakoupíte na našem e-shopu nebo na webu Hannibal.cz.

 

SLUNEČNÍ ZÁŘENÍ

I přesto, že se Nový Zéland nachází převážně v mírném klimatu, slunce je zde neobyčejně silné, a tak i při teplotách dosahujících třeba jen dvaceti stupňů obrovsky pálí. To se projeví nejen na pocitu horka, ale velmi rychle i na vaší pokožce. Nový Zéland se totiž "pyšní" velmi slabou ozonovou vrstvou, která s sebou přináší nepříjemná prvenství jako např. největší počet lidí s rakovinou kůže. Není třeba se toho obávat, ale je nutné na to myslet a před sluncem se chránit i ve zdánlivě pochmurných dnech. Doporučujeme svědomitě používat opalovací krémy s ochranným faktorem minimálně 30, ideálně však 50.

Tip: Více informací o této problematice se dočtete v našem článku věnovaném speciálně ozonové díře.

 

SRÁŽKY

Stejně jako vás může rychle spálit slunce, mohou vás nečekaně zaskočit i silné srážky, které mohou být jak nárazové, tak i několikadenní. Jsou ovlivněny zejména mořským prouděním vzduchu, které přináší mračna na pobřeží, kde se pod vlivem změny tlaku či zachycením o vysoké hory proměňují v dešťové srážky. Nevyzpytatelnost počasí tak můžete částečně ovlivnit alespoň svým výskytem.

Největší srážky očekávejte na západním pobřeží Jižního ostrova v okolí Fiordlandu a West coast, kde se pohybuje v rozmezí mezi 4000 - 10 000 mm ročně. Oblast s průměrnými srážkami pohybujícími se mezi 600 - 1600 mm/rok pak najdete například ve středovém pásu Severního ostrova. Nejméně deštivými oblastmi jsou pak východní pobřeží obou ostrovů.

Při přívalových deštích se mohou malinké malebné potůčky velmi rychle měnit na nebezpečné rozbouřené a neprostupné řeky. Nezapomínejte proto na nevyzpytatelnost počasí při plánování tracků či delších výletů, a buďte o předpovědi, cestách a jejich případných rizicích dobře informováni.

 

VÍTR

Na Novém Zélandu vanou obecně nejčastěji západní větry, avšak situace se může měnit s ročním obdobím či dle specifického území.

Největrnějším místem Nového Zélandu je hlavní město Wellington situované na jihu Severního ostrova, kde více jak polovinu roku fouká vítr o síle okolo 60 km/h. Díky této statistice se tak stává dokonce jedním z největrnějších měst světa.

Díky poměrně stálému směru větru jsou na Novém Zélandu velice efektivní větrné elektrárny, které dokáží generovat elektřinu téměř bez přestání po celý rok. Ne vždy ale vítr přináší pouze užitek. Není výjimkou, že tyto větry s sebou několikrát ročně přinesou také tropickou cyklónu, která zpustoší zemi v podobě vichřice či lokálních záplav.

Tip: Více o nevyzpytatelnosti počasí a jejich následcích se dočtete v našem článku bezpečnost.

 

ZAJÍMAVOSTI O POČASÍ

A jaké jsou rekordy v počasí na Novém Zélandu?

Nejteplejší den:           42,4°C         Rangiora, 1973 
Nejchladnější den:    - 25,6°C         Ranfurly, Eweburn  1903
Nejsinější vítr:            250 km/h      Mt. John, Canterbury, 1970

Nejbližší akce

Žádné naplánované akce

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email