Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Očkování

VisitKiwiCZ Zdraví a bezpečnost

Před samotným odletem se jistě vyplatí myslet nejen na to, co zabalit, ale také jak se zaopatřit. A to nejen finančně, ale také zdravotně

Nový Zéland je vyspělá a bezpečná země, kde není nutné žádné speciální očkování. Do samotné destinace ale cestujete jistě s přestupem v jiných městech, budete se potkávat s lidmi z celého světa, a dost možná si také plánujete vyrazit na výlet za hranice Nového Zélandu, poznávat krásy nejbližších slunných a písčitých ostrovů, navštívit Austrálii nebo strávit zélandskou zimu v teple na asijském kontinentu. Dobře tedy zvažte před odletem, do jakých očkování včas investovat.

Samozřejmě si můžete případně zajít na očkování i na Zélandu. Jednak ale většina z nich potřebuje aplikaci s předstihem pro dostatečný čas na vytvoření protilátek, také vás bude očkování stát zbytečný čas, zařizování a mnohem větší peníze, než v Čechách. Podrobné informace o očkování zjistíte například na www.ockovacicentrum.cz

očkování fotka

Kdy se očkovat

Očkování proti jednotlivým nemocem mají různý průběh, daný počet dávek v určitých rozmezích. Zjistěte si proto detaily o očkování, které plánujete podstoupit. Např. očkování na žloutenku je celoživotní, a tak zde jednoznačně platí pravidlo, čím dříve tím lépe. Také myslete na to, že jednotlivá očkování se nemohou aplikovat všechna najednou a mezi aplikacemi bude nutný rozestup, dále je také nutný dobrý zdravotní stav, a né vždy vám vakcína udělá dobře, proto nenechávejte očkování ani těsně před odletem.

Doporučená očkování

Každý cestovatel by měl za svým dobrodružstvím vyrážet alespoň se základní výbavou očkování, které se může hodit takřka kdekoliv. Mezi ně patří napříkad:

  • Žloutenka typu A

Očkování dvěma dávkami s odstupem 6 měsíců poskytuje dlouhodobou ochranu. Nahradit ho můžete také kombinovanou vakcínou proti Žloutence A+B.

  • Žloutenka typu B

Je možné aplikovat samostatně ve třech dávkách nebo kombinovanou vakcínou proti A+B. Při třech očkovacích dávkách je ochrana téměř doživotní. Dávkování: 1. dávka dle volby, 2. dávka po měsíci, 3. dávka po 6měsících. Pro turisty opozdilce existuje i čtyřfázové zrychlené očkovací schéma.

  • Tetanus

Očkování proti tetanu je v České republice povinné a také plně hrazené zdravotní pojišťovnou. Jeho první dávka se aplikuje v 15letech a poté každých dalších 15 let až do 60let věku, kdy je pak vyžadována častěji. Spočítejte si nebo zjistěte u vašeho lékaře, kdy vám byla aplikována poslední dávka, zejména pokud se plánujete na cestách trochu pozdržet.

  • Další pravidelná očkování

Zkontrolujte si nebo se svým praktickým lékařem zkonzultujte platnosti dalších pravidelných očkování jako např. spalničky, záškrt nebo příušnice.

Očkování doporučená pro okolní cesty

Připouštíte-li si, že se může stát, že vám bude Nový Zéland malý, a proto vyrazíte objevovat svět i za jeho hranice, což by mimo jiné bylo škoda nevyužít, pak je dobré zvážit také další očkování dle vybrané destinace.

  • Břišní tyfus

Jedno očkování poskytuje ochranu na tři roky a je vhodné, né však povinné při cestě na ostrovy v Oceánii (Fiji, Cookovy ostorvy aj.) i při cestě na asijský kontinent.

Foto

Kde se nechat očkovat

Nejsme lékaři, ale cestovatelé. Doporučená očkování jsou pouze běžným výčtem. Pokud máte specifické potřeby,  jasný plán nebo přesně vybranou zemi, kterou byste během svých cest rádi navštívili, ověřte si případná další či aktuální doporučení v očkovacím centru.
My máme dobrou zkušenost s centry Očkování a cestovní medicíny Avenier, která mají pobočky po celé republice.

Rada závěrem

Nový Zéland je opravdu bezpečná a civilizovaná země, kde byste se pravděpodobně obešli i bez jakéhokoliv očkování. Nikdy ale nevíte, kam vás vítr a náhoda zavane. Zdraví máme jenom jedno a řešit zdravotní komplikace na cestách nebo dokonce být nucen se kvůli nim vrátit, nechce nikdo z nás. Malá mnohdy celožitovní investice je proto jistě dobrým rozhodnutím, které jednoznačně doporučujeme.

Výdajů před cestou je hodně a je na vás zvážit, do čeho je skutečně důležité investovat. Zdraví by mělo být na prvním místě. Doporučujeme vám blíže si nastupovat podmínky příspěvků na očkování vaší zdravotní pojišťovny, o které byste mohli získat část zaplacených peněz zpět.

 

TIP: Nezapomeňte si také zabalit cestovní lékářničku (co do ní patří naleznete v samostatném článku). Doporučujeme také článek Bezpečnost, který vás seznámí se základními riziky cestování po Novém Zélandu a naučí chování, které může předejít případným komplikacím.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email