Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Občanka Chile

27.04.2019 VisitKiwiCZ Chile

Co dělat po příjezdu do Chile

Aneb jak dokončit vízový cyklus v Santiagu? 

Jako jinde na světě zde vládne byrokracie, u které si občas říkáte: "Proč?!" Ale pro dokočení "vízového cyklu" je to nutnost. Zvláště pak, pokud chcete zakoupit auto.

Takže jak vlastně začít?

Nejdříve vás provedeme celým procesem registrování víz a získání občanského průkazu. Zároveň vám prozradíme i vychytávky, které jsme si vynalezli a aplikovali sami, které opravdu usnadní cestu a hlavně ušetří čas. Hodně času. Tak jdeme na to!

Důležité info ze začátku:

 • KOPIE, KOPIE, KOPIE! Vše si důkladně okopírujte, a to hned několikrát! Jak vaše víza v pase, tak na papíře, váš pas, občanský průkaz, řidičský průkaz a mezinárodní řidičák. Nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit!
 • Otevírací doba úřadů v Santiagu: 8:30 - 14:00 
foto

Přechod ČR - Chile

Jak jsme cestovali my?

Vybrali jsme si nejlevnější letenky směr Rio de Janeiro. Rio jednak milujeme, ale také to byl nejjednodušší způsob, jak spojit užitečné s příjemným. Plánovali jsme cestu opravdu dlouho, aby to vyšlo hodinově přívětivě a netrčeli jsme někde zbytečně. Našli jsme mnoho možností - buď přímo do Chile - přes Madrid nebo Řím. Nicméně finančně stále lépe vycházely letenky Praha - Lisabon - Rio - Santiago. Dvě letenky nás tudíž vyšly na cenu jedné letenky Praha - Santiago. A navíc jsme strávili v Lisabonu krásných 8 hodin a trošku prozkoumali město, a v Riu jsme byli 5 dní a užívali si melodií samby!

 • Jakmile dorazíte na letiště, uvidíte, že pasová kontrola je rozdělena na dvě části - Chilani a ostatní.
 • Zde si připravíte veškeré dokumenty, které jste dostali od ambasády - pas a papír s vízy, kde je i váš otisk prstu.
 • Pracovník PDI vám dá razítko do pasu s datem vstupu do Chile. Upozorní vás, že od této doby máte 30 dní na registraci víz a následné zažádání si o občanský průkaz.
 • Také vám dá do pasu nebo do ruky malý bílý lísteček (který vypadá jako účtenka z obchodu, co vyzývá k vyhození) s nadpisem PDI - ZA ŽÁDNOU CENU TENTO PAPÍREK NEVYHAZUJTE. Vložte si ho do pasu nebo kamkoli na bezpečné místo. Doteď jsme nepřišli na jeho funkci, když máte vlastně razítko v pasu s datem vstupu do země, ale víme, že pokud ho mít nebudete a budete kdekoli na hranicích, bude problém. Patrik ho při přejezdu mezi Chile a Argentina neměl, a pracovníci nebyli nadšení. Takže abyste se vyvarovali problémům, radši si ho schovejte.

Registrace víz

Vzhledem k tomu, že se změnily zákony ohledně dostání občanského průkazu, musíte před zažádáním o něj, registrovat nejdříve vaše víza. Musí to udělat naprosto každý, kdo chce v této zemi zůstat. Stále stoupá vlna imigrantů z Venezuely a Haiti a bohužel v Santiagu budou pobočky natřískané.

Registrace víz probíhá na tzv. PDI (Policía De Investigaciones). Než se ale vydáte směr PDI Santiago, musíte si svá víza "přihlásit" na webu. Je to velmi zdlouhavá záležitost, protože tato místa jsou obsazená prakticky na další dva týdny. My s Páťou jsme byli lucky, protože jsme se vešli do jednoho termínu, který byl ob týden. Můj nakonec zrušili, ale Páťův zůstal. Díky tomu jsme přišli na fígle, jak urychlit tento proces. Tato místa si totiž "bookují" místní, kteří je pak prachsprostě prodávají těm, ktěří je potřebují. Dokonce za vás i vyčkají frontu! Cena se pak odvíjí od toho na jaké pozici stojí. Někteří i přespávají před úřadem PDI a čekají, až opět otevřou, a mohli tak prodat svoje místo za nemalý peníz. Je to prý legální byznys. Již jsme pomohli několika lidem tuto frontu a čekání přeskočit a ušetřili díky nám mnoho trápení.

Foto

Foto

Vyplnění registrace víz

 • Vše vyplníte dle návodu, my jsme použili i Google překladač, abychom rozumněli a vyplnili vše správně. A povedlo se.
 • Zanedlouho obdržíte email, který potvrzuje den a čas, kdy se máte dostavit na PDI. A teď právě začíná ta sranda.
 • Vaše schůzka může být kdykoli zrušena. Rozhodně nepočítejte, že pokud máte v pozvánce přesný čas, že v tento čas přijdete na řadu. Náš čas byl 13:30, ale přišli jsme již v 10:00 a na tajňačku jsme proklouzli. A ano, pak jsme na řadu, díky obrovským frontám, přišli ve 14:00. Pokud bysme přišli na 13:30, kdo ví, kdy bysme se dostali k přepážce. Možná bysme tam stáli ještě teď.
 • Díky těmto frontám a dlouhému čekání a "legálnímu" byznysu s místy ve frontě, se totiž taky může stát, že se na vás nedostane, a vy tak nestihnete svou 30-ti denní lhůtu. Ten den, co jsme ve frontě stáli my, stála s námi i jedna slečna z Německa. Která právě v procesu, který trval dlouho a nebylo jí tak umožněno dostat se na PDI včas, tedy do 30 dní, má tak o dost více zapeklitou cestu - návštěva ambasády, kde jí musí vydat papír o prodloužení. Asi si umíte představit její zděšení po 4h stání v této frontě. Navíc v pátek. Což znamená, že na ambasádě již nikdo nebude a slečna musí tak čekat do pondělí. Víme z vlastní zkušenosti, když jsme v zápalu bezmoci požádali o pomoc naši českou ambasádu v Santiagu.

Jak tedy předejít komplikacím? 

 • Zažádejte si již z ČR. Žádat o návštěvu PDI můžete online i bez toho, abyste byli přítomni v Santiagu.
 • Vyplňujete hlavně číslo pasu, datum narození, jméno, atd. Zároveň tak datum vstupu (a místo vstupu) na území Chile a adresu v Chile. To vše si můžete zjistit již před cestou. Dostanete tak tedy náskok před ostatními, kterým již běží 30-ti denní lhůta.
 • Již máte svůj email, ale nelíbí se vám datum a čas? Jednoduše si ho přepošlete. Když v emailu dáte přeposlat, můžete provádět změny. Tudíž si můžete změnit jak datum, tak i čas. Tím, že se zaregistujete online stejně nezískáváte žádné číslo, dle kterého by vás našli v systému. V systému mají jen vaše jméno. Kolikrát ani adresu ne, takže o vás prakticky nic nevědí, a nemají tak tedy šanci zjistit, zda je email platný, či ne. Ale bez něj vás rozhodně nepustí. Vše kontrolují ostřílení hoši s bouchačkami, kteří korigují masu lidí stojící před bránou. 
 • Ovšem nejjednodušší způsob je nám napsat. Kontaktovat nás můžete přes web dnesletim.eu nebo na mém facebooku Czech_chick_in_chile. My máme email schovaný a můžeme vám ho kdykoli přeposlat. Napište nám tedy, jaký den a čas se chcete dostavit na úřad, a my vám email vyplníme a zašleme. Váš jediný úkol je, si tento mail vytisknout.
fotka

Adresa PDI v Santiagu:
Eleuterio Ramiréz 852, Santiago
Tel.: +56 2 2708 1043
Cena: 800 pesos / os

 • Vždy je nejlepší na úřady chodit brzy ráno. Není tam až tak narváno a celkově vše běží rychleji. Vemte si sebou láhev vody a nějakou svačinku. Po 4h strávených ve frontě budete mít hlad.
 • Na PDI si sebou určitě nezapomeňte: Pas, víza, která máte na papíře s otiskem prstu (kopie), lísteček z PDI z letiště a samozřejmě vytisknutý email.
 • Pak konečně dostanete velmi důležitý papír s razítkem, že vaše víza jsou zaregistrována. Bez tohoto dokladu nemůžete v Santiagu jít na Registro de civil pro občanku.

Občanský průkaz

To nejtěžší máte za sebou. Teď se můžete vydat na Registro de civil pro občanský průkaz.

Zde je opět velmi důležité přijít brzy ráno, později by před vámi mohlo být i 150 lidí. Nicméně prostředí je zde mnohem lepší, než na PDI. Nemusíte stát ve frontě, ale můžete si sednout a jen čekáte, než vyvolají vaše číslo. Naštěstí zde vyvolávací systém opravdu funguje a nikdo nepředbíhá (jako tomu je na PDI) - a to beze srandy. Někteří si myslí, že mají prostě to privilegium být před vámi.

Foto

Adresa Registro de Civil:
Huérfanos, Santiago
Tel.: +56 600 370 2000
Cena: 4270 pesos / os - platí se u přepážky
 

 • Důležité dokumenty: Pas, kopie víz (s otiskem prstu), kopie PDI papíru o registraci Vašich víz, kopie pasu, kopie víz v pasu, kopie razítka z letiště při vstupu na území Chile. Pokud nemáte všechny kopie, nevadí. Za malý peníz vám je okopírují před vchodem do Registro de Civil na "pojízdné" kopírce. 
 • Po vstupu do budovy se vás ujmou místní pracovníci, kteří, než vás vpustí do celého oběhu, vám nejdříve zkontrolují veškeré dokumenty, zda máte vše, a poradí, co dodat nebo jak a kam se vydat.
 • Ukáží vám na malou budku, kde dostanete pořadové číslo a spojí veškeré potřebné dokumenty dohromady.
 • Poté vás pošlou se posadit. Tím, že nemusíte čekat ve frontě, ale máte své pořadové číslo, získáváte volnost. Můžete jít na kávu, či využít služeb místních prodejců, kteří lačně čekají na své kupce před budovou.
 • Po vyvolání vašeho čísla se vydáte se k přepážce, kde se pracovnice zeptá na jméno vašeho otce a matky a email. Vezme vám otisky prstů a nechá vás zkontrolovat si ještě jednou vaše údaje.
 • Ještě vás vyfotí a vydá "dočasnou" občanku, na které je datum a místo vyzvednutí si té pravé.
 • Zároveň si požádá o platbu občanky, která je 4270 pesos.
 • Zaplatíte a máte vyhráno! Veškerý koloběh je dokončen!
fotka
 • Teď už jen stačí počkat si pár týdnů a svou občanku si můžete vyzvednout na dané pobočce, kterou vám přidělí.
 • Většinou místo vyzvednutí přidělují dle místa vašeho bydliště - takže pokud bydlíte v Santiagu v hotelu/hostelu/Airbnb, můžete zadat jejich adresu. Nebo, pokud nechcete již nadále pobývat v Santiagu, ale přesunout se jinam, napište adresu vaší budoucí polohy.Mně přidělili Santiago, tudíž ta samá adresa, jako jsem o občanku žádala.
 • Vždy s sebou noste hotovost, v Jižní Americe to je opravdový poklad. A i když by instituce měly být vybaveny terminály, nespoléhejte na jejich funkčnost. Navíc jsou zde celkem vysoké poplatky za platbu kartou, takže je lepší si buďto založit svůj chilský bankovní účet nebo si jednorázově vybrat větší sumu

Máte-li jakékoliv další dotazy ohledně žádosti o chilská víza a dalšími s nimi spojenými aktivitami, rádi vám poradíme. Stačí nás kontaktovat na webu www.dnesletim.eu.

Pro VisitKiwi Hanka @ceskavchile  a Patrik

Líbil se Vám tento článek?
Nákup auta v Chile Nákup auta v Chile WHS víza Chile WHS víza Chile

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
Ze života cherry pickera
Ze života cherry pickera

Jak to chodí na třešních a jak utratit vydělané peníze?

24.10.2019 NZtko
ČO URČITE NEPREMEŠKAŤ V MT. COOK!!!
ČO URČITE NEPREMEŠKAŤ V MT. COOK!!!

Čo tak prespať niekde pod vrchom Mount Cooku v malej chatke bez elektriny a bez ľudskej civilizácie? Či vidieť pukajúce ľadovce a pri každom kroku z diaľky počujete padanie skál z vrchov?

23.03.2019 @madein_czechoslovakia_
Návrat na Zéland aneb dny hrůzy
Návrat na Zéland aneb dny hrůzy

Příšernou noc po návratu z Austrálie vystřídala další podobná. Co se dělo a čím jsem si spravila náladu?

09.02.2019 Duckie_on_the_way
Vodní svět v Sydney
Vodní svět v Sydney

Návštěva místního akvária a šnorchlovačka s pozorováním rejnoků.

18.01.2019 Duckie_on_the_way
Backcountry Huts..
Backcountry Huts..

.. aneb jak nabourat stereotyp každodenního spaní v autě

05.01.2019 Rádes
Austrálie - Blue Mountains
Austrálie - Blue Mountains

Dost bylo pláže. Hurá za vodopády a zelenými vrcholky hor - jen kousek od Sydney.

17.12.2018 Duckie_on_the_way
Arthur's Pass
Arthur's Pass

Nádherné výhledy i setkání s papouškem Kea na vrcholku Avalanche Peak.

20.09.2018 Duckie_on_the_way
Kahurangi National Park - Mt. Arthur
Kahurangi National Park - Mt. Arthur

A zase do hor, tentokrát na výšlap na vrcholek Mt. Arthur s úžasnýma výhledama. Jak jinak!

14.09.2018 Duckie_on_the_way
Hokitika
Hokitika

Z ledovců do městečka Hokitika přes krásná místa v okolí.

12.09.2018 Duckie_on_the_way
Queenstown a Wanaka
Queenstown a Wanaka

Dvoudenní výlet do okolí Queenstown a Wanaky pro mě byl neuvěřitelným zážitkem, díky kterému se tahle oblast stala jedna z mých nejoblíbenějších na celém...

12.08.2018 Duckie_on_the_way
Vaření v přírodě
Vaření v přírodě

Typ pro příjemný den v Čechách pro dobrodruhy věčně na cestách, který plechovka fazolí a polívka z pytlíku jen tak neuspokojí ale i pro ty, co si jenom chtějí odpočinout od víru velkoměsta.

10.06.2018 Duckie_on_the_way
Konečně první výlet - Catlins
Konečně první výlet - Catlins

Konečně to proč jsem tady, jede se objevovat...

07.06.2018 Duckie_on_the_way
Domov je tam, kde zaparkuješ
Domov je tam, kde zaparkuješ

Život na kolech má své strasti, ale hlavně neodolatelné kouzlo.

15.04.2018 Magdaléna

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak