Organizace spojených národů vyzývají členské země, aby vypracovaly komplexní plány environmentálního řízení v boji proti klimatickým změnám. Nový Zéland se proto pro podporu této akce rozhodl vysadit 1 miliardu nových stromů. Právě ty totiž hrají důležitou roli při pohlcování emisí skleníkových plynů, které jsou vypuštěny do atmosféry.

Jak stromy pomáhají
Stromy bojují proti klimatickým změnám tím, že snižují emise skleníkových plynů z atmosféry. Pomáhají také chránit krajinu před extrémními následky klimatických změn, jako jsou povodně a bouře. To je navíc k mnoha dalším výhodám stromů jako je čištění vzduchu, půdy a vody; poskytování potravin a přístřeší; a mnoho dalších.
Financování
Vláda přidělila projektu ke stávajícímu rozpočtu dalších 240 milionů dolarů, čímž celkový rozpočet na budoucí tři roky dosáhl 485 milionů dolarů. Jak uvádí novozélandský informační deník Stuff.co.nz, pokud bude program schválen, bude hrát klíčovou roli v úsilí země o zmírnění klimatických změn.
Nový Zéland zamýšlí do roku 2050 přijmout cíl nulových emisí. Výsadba stromů by tak mohla být začleněna také do programů "Cap-and-Trade" nebo "Emmisions Trading Scheme (ETS)", které se věnují právě emisní problematice. Začlenění do programu ETS by mohlo v příštích 10 letech vést k výsadbě 340 milionů stromů, což je dvojnásobek současného plánu.
Ministr lesního hospodářství Jones prohlásil, že stromy pomohou obnovit degradované prostředí, pomoci rozvíjet divokou zvěř a poskytnout asi 1000 pracovních míst. Druhou stranou mince jsou pak kritici, jejichž konání pozastavilo realizaci. Obviňují vládu, že její rozhodnutí jsou neopodstatněná a pídí se po zdroji finančních prostředků.
Iniciativa má však podle deníku Stuff širokou podporu. Vláda také zvažuje partnerství veřejného a soukromého sektoru, která by poskytovala granty majitelům půdy, kteří na svých pozemcích vysázejí stromy.