Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Novozélandský řidičský průkaz

06.04.2018 VisitKiwiCZ Auto

Pokud vám již mezinárodní řidičský průkaz nestačí a zdržujete se v zemi déle, budete si muset obstarat zélandský řidičský průkaz. V tomto případě vás čeká trochu zdlouhavější a dražší proces, při kterém budete muset projít teoretickými testy a praktickými jízdami. Zároveň tu také existuje další nepříjemné pravidlo, které vás po jeho získání opravňuje k řízení auta jen pod dohledem osoby, která má NZ řidičský průkaz už alespoň dva roky.

 

PRŮBĚH ZÍSKÁNÍ

ŽÁDOST

Žádost si můžete podat na pobočkách VTN či AA vyplněním formuláře DL5 = Application for conversion of an overseas driver licence.

Společně s formulářem budete při žádosti potřebovat také český a mezinárodní řidičský průkaz a pas (v ideálním případě i jejich barevné kopie). Úředník za přepážkou s vámi projde celý formulář a případně pomůže vyplnit chybějící kolonky. Poté si vás na místě vyfotí a prověří si váš zrak čtením písmenek na dálku, tak jako se to dělá u doktora. Potom zaplatíte poplatek (kolem 45 NZD) a objednáte se na teoretické zkoušky. Ty si můžete nacvičovat online. Opakujte cvičení tak dlouho, dokud nebudete schopni prospět se dvěma až třema chybami. Získáte tak veškeré znalosti a jistotu, že projdete na poprvé. Na samotnou zkoušku si raději opět přineste všechny doklady.

 

TEORETICKÉ ZKOUŠKY

Zkoušky se dělají na místním počítači, ke kterému dostanete přidělený PIN kód. Nejprve si přečtete úvodní informace a poté spustíte test. Spustí se vám 35 náhodně vybraných otázek, na které máte 30minutový časový limit. Abyste u testu prospěli, nesmíte udělat více, jak 4 chyby. Pozor na to, že některé otázky mohou mít více správných odpovědí (i když většinou je správná jen jedna).

Po vypršení časového limitu se vrátíte zpět k přepážce, a pokud jste test absolvovali úspěšně, dorazí vám do týdne na vaši adresu řidičský průkaz, po jehož obdržení se můžete přihlásit na praktické jízdy.

 

PRAKTICKÉ ZKOUŠKY

Po obdržení průkazu zajdete s patřičnými doklady (nový průkaz) zpět na pobočku, vyplníte formulář (vždy zaškrtněte FULL LICENCE) a objednáte se na praktické jízdy. Za tuto službu zaplatíte další poplatek (kolem 60dolarů). Jízdy pak probíhají stejně jako u nás, akorát že přímo ve vašem voze. Proto si dejte pozor na jeho nezávadnost a platné WOF a REGO. Na webových stránkách je opět možné zjistit si základní údaje o tom, na co si dát při jízdách pozor. Při Full licenci budete muset být schopni komentovat potencionální nebezpečí při jízdě. Po půlhodinové cvičné jízdě s klasickými pokyny doleva, doprava, vám v případě zdárného absolvování komisař vymění váš řidičský průkaz za jiné dočasné papírové potvrzení, které budete používat do doby, než vám poštou dorazí originál. Tento proces trvá maximálně tři týdny.

(ve spolupráci s Honzou Vlachem)

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email