Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Novozélandská příroda v ohrožení

20.05.2019 VisitKiwiCZ

I přesto, že je Nový Zéland plný přírodních parků a chráněných zón, dle posledních výzkumů vychází najevo šokující zpráva. Nachází se totiž na prvním stupínku v celosvětovém měřítku ohrožení lokální biodiverzity.

Zdejší situace je tedy světově nejvážnější!

Dle posledního měření Environment Aotearoa 2019 jsou téměř dvě třetiny vzácných ekosystémů ohroženy kolapsem. Tisíce živočišných druhů jsou řazeny, buď mezi ohrožené druhy, nebo jim dokonce hrozí úplný zánik. 

To zahrnuje:

  • 90% všech mořských ptáků
  • 84% plazů
  • 76% sladkovodních ryb
  • 74% suchozemských ptáků

Mnoho dalších druhů navíc nebylo hodnoceno.

Důležitost biologické diverzity

Biodiverzita je chápána jako počet druhů v dané zemi nebo ekosystému. Zahrnuje genetickou a ekosystémovou rozmanitost včetně klíčových složek, jako je endemicita (druhy nalezené nikde jinde na světě), přirozená rozmanitost (podíl původních druhů) a druhy, které jsou zásadní pro funkci ekosystému.

Globálně biodiverzita ve všech jejích podobách prochází neustálým poklesem. Její klasifikace stavu ohrožení je velmi složitá. Při popisu její úrovně je proto mnohdy jednodušší podívat se naopak na podíl druhů uvedených jako „neohrožené“. Ale i tento údaj je pro Nový Zéland alarmující.

Neohrožených je na Novém Zélandu pouze asi:

  • 18% brouků
  • 26% sladkovodních ryb
  • 38% mořských savců
  • 12% ještěrek
  • 5% hlemýžďů
  • 50% rostlin

Nový Zéland přitom disponuje obrovským množstvím endemických druhů, tedy zvířat, která nežijí nikde jinde na světě. Pokud tedy daný živočišný druh nebude zachráněn, bude navždy neobnovitelně zatracen.

V současné situaci je těžké určit, zda novozélandská biodiverzita klesá či nikoliv, protože jedna čtvrtina z téměř 4 000 druhů, které jsou v současné době klasifikovány jako ohrožené, byla hodnocena pouze jednou, a tak neexistuje možnost porovnání, zda se stav jejich ochrany změnil. Ze zbývajících zhruba 3000 ohrožených se ale 10% zhoršilo  a pouze 3% zlepšily, což poukazuje na celkovou neúspěšnost dlouhodobého plánu pro ochranu místní krajiny.

Lidský dopad na zemi

Kromě neefektivní ochrany druhů je dalším faktorem ztráty místních ekosystémů stále se zvyšující využití půdy pro intenzivní zemědělství a stavbu měst.

První změny nastaly s příchodem Polynésanů, další pak po evropské kolonizaci, která zapříčinila  masivní odlesňování a s ním spojené odvodňování místních mokřadů, které byly domovem mnoha jedinečných rostlinných i živočišných druhů.

V nedávné době přispělo k dalšímu znehodnocení rozšíření mléčných farem. Celkové vegetační pokrytí v zemi se snížilo z původních 90% (za období bez osídlení člověkem) na současných 30%. Jedna třetina země je navíc pokryta nepůvodními exotickými travními porosty.

Dalším vzorovým příkladem pak může být  úbytek sladkovodních ryb, jejichž nárůst podílu ohrožených druhů se na počátku 90. let minulého století zvýšil z přibližně jedné čtvrtiny na tři. Nejinak jsou na tom i mořské druhy ryb, které jsou naprostým zákazem výlovu chráněny jen v 0,4% území. 

Kam to spěje?

Nový Zéland má v rámci cílů udržitelného rozvoje OSN závazek snížit úbytek biodiverzity v zemi.

Jendá se o dosažení:

  • SDG 14 (život pod vodou), který stanovuje zachování trvalé využitelnosti oceánů, moře a jejich zdrojů pro udržitelný rozvoj.
  • SDG 15 (život na souši), který se naopak věnuje ochraně, obnově a podpoře udržitelného využívání suchozemských ekosystémů, udržitelného lesního hospodářství a boje proti zastavení degradace půdy. 

V udržení plánu však neexistují žádné známky skutečného úspěchu.

Nový Zéland sice v roce 2000 vypracoval národní strategii v oblasti biologické rozmanitosti, ten je ale při zlepšování jejího stavu do značné míry neúčinný. Jak OECD poznamenala, strategie a plán postrádají jasnost a jasné způsoby provádění.

Je proto čas začít jednat na všech úrovních společnosti. Města a regiony musí zajistit, aby byly parky a chráněná území náležitě řízeny. Vláda musí pracovat na aktualizaci neúčinné legislativy a zavázat se k prosazování práva. Jedině tak má Nový Zéland šanci na záchranu nevratného procesu vymíraní vzácných druhů, se kterými se v případě neúspěchu již nikdy nesetkáme.

Zdroj: theconversation.com

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

Z Jižáku na Severák
Z Jižáku na Severák

Z Christchurch se chystám trajektem do Wellingtonu, kde začne moje druhá polovina dobrodružství. DO cesty se mi ale postavila tropická cyklona a příroda mi tak na chvíli ukázala svou druhou...

10.02.2019 Duckie_on_the_way
Návrat na Zéland aneb dny hrůzy
Návrat na Zéland aneb dny hrůzy

Příšernou noc po návratu z Austrálie vystřídala další podobná. Co se dělo a čím jsem si spravila náladu?

09.02.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Scotland Island
Austrálie - Scotland Island

Lodí na výlet na nedaleký ostrov, krmení divokých papoušků a konečně i klokanů.

30.01.2019 Duckie_on_the_way
Vodní svět v Sydney
Vodní svět v Sydney

Návštěva místního akvária a šnorchlovačka s pozorováním rejnoků.

18.01.2019 Duckie_on_the_way
Výlet na koaly
Výlet na koaly

Taky byste si někdy v životě chtěli pochovat koalu?

18.01.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Blue Mountains
Austrálie - Blue Mountains

Dost bylo pláže. Hurá za vodopády a zelenými vrcholky hor - jen kousek od Sydney.

17.12.2018 Duckie_on_the_way
Austrálie - Sydney
Austrálie - Sydney

Prvních pár dní na rozkoukanou před roadtripem po východním pobřeží.

08.12.2018 Duckie_on_the_way
Práce Au-Pair
Práce Au-Pair

Mé první měsíce na Novém Zélandu s Kiwi rodinou.

19.07.2018 Duckie_on_the_way
Bluff - na jihu jihu
Bluff - na jihu jihu

Kratičký jednodenní výlet do Bluffu - městečka na jihu Jižního ostrova.

12.06.2018 Duckie_on_the_way
Vaření v přírodě
Vaření v přírodě

Typ pro příjemný den v Čechách pro dobrodruhy věčně na cestách, který plechovka fazolí a polívka z pytlíku jen tak neuspokojí ale i pro ty, co si jenom chtějí odpočinout od víru velkoměsta.

10.06.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak