Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Noční auditor

03.05.2018

Před příletem na Nový Zéland jsem si myslel, že po 10tileté praxi v hotelnictví nebude problém si práci zajistit relativně rychle a snadno. Nakonec to zas tak lehké nebylo a nastálo jsem se usadil až po více než měsíci hledání. Nejprve jsem plánoval, že se uchytím v pozicích jako event manager, sales executive a nebo reservations agent - tedy pozice se kterými jsem měl zkušenost z ČR, mám dobré reference a troufnu si říct, že mi to celkem jde. V záloze jsem pak měl pozici na recepci či jako portýr.

 

Postřehy z hledání práce v oboru

Pracovních pozic v eventech, obchodním oddělení či rezervacích je na Zélandu relativně málo a fluktuace zaměstnanců je minimální. Na rozdíl od ČR si zde sales executive vydělá relativně pěkné peníze, takže nikdo nemá potřebu svoji pozici po pár letech opouštět (popravdě mi ani nepřijde, že by se kiwáci hnali za kariérním postupem).

Kiwáky nezajímají zkušenosti z ČR. Požadují místní praxi, bez které se těžko dostanete na zajímavější pozice.

Roční Working holiday víza je vystraší natolik, že v 90% případů ani neopovědí. Asi soudí podle sebe a nevěří, že by se člověk dokázal v práci zaučit za 1-2 měsíce a pak už byl pro firmu jenom přínosem.

Doporučuji předělat si strukturu životopisu - celkem se liší od našeho standardu. Uvádějte méně pracovních pozic, zaměřte se na ty důležité pro konkrétního zaměstnavatele a uvádějte příklady z praxe. Nestačí uvézt, že umíte řešit krizové problémy, ale doplňte, že jste zachraňovali opilou turistku ze střechy hotelu.

CVčka nemá absolutně smysl zasílat už z ČR - 99% emailů ignorovali. Na Linked-in zapomeňte - většinou ho nepoužívají. Pojem pohovor přes Skype ani nepochopili.

Resume: "pokud nemáte neuvěřitelné štěstí, tak "lepší pozici" na Working Holiday Visa v hotelnictví neseženete. Pokud chcete zůstat déle a podaří se vám udělat důležitý první krok (např. uchytit se na rok na recepci) tak by další postup neměl být problém.

 

Jak jsem hledal práci

Zaměřil jsem se tedy na pozici recepčního a v žádostech jsem doplňoval, že můžu pracovat i jako portýr nebo v rámci úklidu. Zkušenosti od kamarádů z jiných oborů zněly jasně: obcházej zaměstnavatele osobně. Problém v hotelnictví je ale v tom, že se dál než k recepčnímu nikde nedostanete. Váš potencionální šéf vás tedy nemá nejmenší šanci osobně poznat. Na každém hotelu mají 2-4 stránkový formulář žadatele o práci, který musíte pokaždé vyplnit a doufáte, že se Vám někdo někdy ozve.

Zaměřil jsem se na 4 města, kde jsem viděl největší šanci najít práci. Z hlediska přírody byla jasná první volba Queenstown. Problém je, že je to jasná volba pro většinu lidí, takže platy jsou tam na úrovni minimálky a ubytování přijde draho. Člověk si z toho moc nenašetří. Zamířil jsem tedy napřed do Aucklandu, kde se nachází největší počet hotelů. Myslel jsem si, že zde bude největší šance se uchytit. Bohužel jsem nepočítal s tím, že situace na trhu práce bude až tak špatná. Přes návaly levných Indů a Asijatů se opravdu těžko prosazuje. Drží si pozice pro sebe navzájem, počet uchazečů drží platy hodně nízko a zaměstnanecké benefity skoro žádné. A na rovinu, přijel jsem na Zéland a ne makat 8 hodin denně s uřvanými Asijci anebo línými Indy.

Druhý pokus byl Wellington. Město moc pěkné, počasí trochu odstrašující. Indů a asiatů pořád hodně, ale už ne tak tragické. Počet velkých hotelů cca poloviční oproti Aucklandu. Po 3 týdnech jsem dostal nabídku na práci jako Noční auditor/recepční/portýr/uklízeč na 4* hotelu. Plat mírně nad minimálkou, benefity žádné. Problém byl s dojížděním do centra. Parkování bývá problém, jezdit každý den busem se prodraží a na kole to vzhledem k terénu a počasí nemá moc smysl.

Den před nástupem do nové práce mi volali ze společnosti, která má síť hotelů po celém Zélandu, a u které jsem nechával CVčko v Aucklandu. Uvolnila se jim pozice noční auditor/recepční v Christchurch. Plat o $2 lepší než ve Wellingtonu, příplatky za noční, zdarma parkování a 1x jídlo denně. Nebylo co řešit a za týden jsem se stěhoval. Christchurch je město se specifickou atmosférou, kterou jinde nezažijete - někomu sedne a někomu ne. Mně se tady dost líbí. Hotelů je tady po zemětřesení pořád celkem málo, ale během několika let se mají otevírat nové. Najít si zde pozici na hotelu je hodně o štěstí - buď máte smůlu a dlouhou dobu nebude nic volného. Anebo máte štěstí jako já (a dobrou angličtinu a praxi) a vezmou vás hned.

fotka

Popis práce

Jídlo zdarma je bonus první 2 měsíce, pak se vám přejí. Parkování zdarma je celkem na nic vzhledem k tomu, že všude jezdím na kole a parkovat se dá na ulici. Klientela je z větší části skvělá (NZ, Austrálie, USA, západní Evropa),ale pak přijede rodina z Číny a pokaždé se budou divit, je jim po 20ti minutách sprchování dojde teplá voda (vysprchoval se jeden člen rodiny a další tři stále čekají). Nebo nejlépe přijede pár z Indie ve středním věku, každý bude mít 3 kufry a 2 tašky, zahltí vás sérií dotazů a musíte jim organizovat prakticky celou dovolenou, protože oni přece nebudou používat google nebo telefon. Samozřejmě bez dýžka.

Kolegové v práci z větší části skvělí - mix z celého světa a pár kiwáků. Příšerná ředitelka z Mexika naštěstí po pár měsících skončila, takže je teď v práci klid. Noční směny na pohodu - dopoledne spím, odpoledne se toho dá venku stihnout dost, večer před prací se v klidu stíhá rugby kino nebo divadlo. Výhoda je, že si můžu domluvit vstup na většinu místních atrakcí a zážitkových okruhů po okolí zdarma, protože je prodáváme na recepci.​

fotka

Běžný den

Vstávám okolo druhé-třetí odpoledne, abych přes zimu chytil alespoň 2 hodiny světla (na jaře už je to mnohem lepší). Snídaně a zabavit se, než přijdou spolubydlící z práce. Večeře (můj oběd),pokecat s kamarády, občas nějaké to pivko nebo film a do práce (někdy ještě hoďka spánku). Převzít směnu od kolegy, uzamknout na noc hotel (security check),počkat na příjezd posledních hostů a jde se na reporty. Zkontrolovat, zda sedí veškeré tržby, jestli jsou v systému správně nahozené údaje hostů, připravit vše pro zítřejší příjezdy a odjezdy. Vygenerovat ze systému reporty pro management a rozeslat faktury. Nahodit do systému rezervace, které přijdou přes noc, vysvětlit Japoncovi, že víc teplé vody neumím vykouzlit, vytřít podlahu na recepci, zaparkovat auta opozdilců. Občas ohřát jídlo pro room service (nechápu, jak si ho někdo může objednávat) a nejhorším případě evakuovat hotel když se rozjede firealarm.

Za klidné noci stihnu všechno za cca 5 hodin a 2 hoďky můžu relaxovat u televize nebo compu. Ráno roznést noviny, předat směnu a spát.

V porovnání s jinými pozicemi v Christu bych řekl, že jsem zvolil takovou zlatou střední cestu. Na stavbách si s určitou minimální praxí vyděláte určitě o něco víc, ale zase já jsem měl přes zimu parádní zašívárnu ve vytopené recepci. Na farmách si za 1 týden našetříte klidně 2x tolik co já, ale v zimě je pozic minimálně a úplně není o co stát.  

Pro VisitKiwi Martin Merta

Líbil se Vám tento článek?
Práce v kuchyni Práce v kuchyni Práce v kuchyni Práce v kuchyni

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
Northland pokračování
Northland pokračování

Zase sama, vstříc novým dobrodružstvím a krásám východní strany Northlandu.

24.01.2020 Duckie_on_the_way
AKO SI SPRÍJEMNIŤ POBYT V TURISTICKOM QUEENSTOWNE
AKO SI SPRÍJEMNIŤ POBYT V TURISTICKOM QUEENSTOWNE

Aj vy sa vyhýbate väčším mestám? Ak áno, tu máme pár tipov na spríjemnenie si preplneného Queenstownu!

28.04.2019 @madein_czechoslovakia_
Tongariro Alpine Crossing
Tongariro Alpine Crossing

Vysněný hike za sopečnými jezírky vysoko v horách se konečně stává skutečností.

05.04.2019 Duckie_on_the_way
Rotorua
Rotorua

Nekonečné dny plné deště mi znemožňují absolvovat plánované výlety,a tak se postupně dostávám přesjezero Taupo až do vulkanické oblasti...

09.03.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Blue Mountains
Austrálie - Blue Mountains

Dost bylo pláže. Hurá za vodopády a zelenými vrcholky hor - jen kousek od Sydney.

17.12.2018 Duckie_on_the_way
Queen Charlotte track
Queen Charlotte track

Vyrážíme na třídenní 70 km dlouhý track po severních fjordech Jižního ostrova.

07.11.2018 Duckie_on_the_way
Z Motueky do Pictonu
Z Motueky do Pictonu

Končím v práci na sadu a odjíždím směrem do Pictnu. Mrkněte na tipy, kde se cestou zastavit.

30.10.2018 Duckie_on_the_way
Farewell spit
Farewell spit

Výlet do okolí nejsevernější části Jižního ostrova- slaná voda, lachtani i zelené kopce.

22.10.2018 Duckie_on_the_way
Abel Tasman - Coastal walk
Abel Tasman - Coastal walk

Jednodenní výlet na poslední část Abel Tasman Coastal tracku - loop z Wharanui.

15.10.2018 Duckie_on_the_way
Arthur's Pass
Arthur's Pass

Nádherné výhledy i setkání s papouškem Kea na vrcholku Avalanche Peak.

20.09.2018 Duckie_on_the_way
Hokitika
Hokitika

Z ledovců do městečka Hokitika přes krásná místa v okolí.

12.09.2018 Duckie_on_the_way
Hurá na ledovce
Hurá na ledovce

Výlet k ledovcům For glacier a Franz Josef.

03.09.2018 Duckie_on_the_way
Z Wanaky na Westcoast
Z Wanaky na Westcoast

Koupačka v nejmodřejší vodě a dvoudenní tůra za bahení lázní.

30.08.2018 Duckie_on_the_way
Práce Au-Pair
Práce Au-Pair

Mé první měsíce na Novém Zélandu s Kiwi rodinou.

19.07.2018 Duckie_on_the_way
A zase do Catlins
A zase do Catlins

Tentokrát na návštěvu v září ještě zavřené Cathedral cave a na nejjižnější bod Jižního ostrova - Slope point.

14.07.2018 Duckie_on_the_way
Clifden, Riverton a okolí
Clifden, Riverton a okolí

Druhý den našeho výletu s Pavlem objevujeme malá města na jiho západním pobřeží Southlandu.

23.06.2018 Duckie_on_the_way
Eldrig Peak - Fiordland
Eldrig Peak - Fiordland

Na výletě z Invercargill po pobřeží přes Riverton a Clifden na překrásný opuštěný track Eldrig Peak ve Fiordlandu.

21.06.2018 Duckie_on_the_way
Milford Sound
Milford Sound

Další den výletění po Fiordlandu jsem se vydala na plavbu lodí do Milford Sound. Co mě cestou cestou potkalo, jak se mi výlet líbit a co bych doporučila se dočtete v následujícím...

20.06.2018 Duckie_on_the_way
Te Anau - Fiordland
Te Anau - Fiordland

Jak jsem se vydala i s celou zélandskou rodinou na průzkum Fiordlandu, krásného Národního parku ležícího na jihozápadě Jižního ostrova. V tomto článku se dozvíte o první části mého výletu do Fiordlandu -...

14.06.2018 Duckie_on_the_way
Bluff - na jihu jihu
Bluff - na jihu jihu

Kratičký jednodenní výlet do Bluffu - městečka na jihu Jižního ostrova.

12.06.2018 Duckie_on_the_way
Kudy kam po zélandských úřadech
Kudy kam po zélandských úřadech

Jak jsem zařizovala všechny potřebnosti nutné k legální práci.

06.06.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak