Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Nikdy neříkej nikdy aneb Hello from the other side. Again.

01.03.2019 Magdaléna
Nikdy neříkej nikdy aneb Hello from the other side. Again.
Víte, jak se o někom říká "ta má víc štěstí, než rozumu?" No, tak to vymysleli kvůli mě, protože to je zkrátka story of my life. A tady je story o tom, jak jsem se dostala zpátky na můj milovanej Zéland. Do roka a do dne.

Jak asi všichni víme, dostat se na Zéland je sakra velkej oříšek. Začíná to při žádání o Working Holiday víza, kdy to ani po třech letech, čtyřech počítačích, pěti mobilech a nekonečnym klikání dlouho do noci stejně nedostanete. A když máte to obrovský štěstí a do kvóty se vejdete, tak tohle peklo pokračuje prodlužováním o další tři drahocenný měsíce za spoustu peněz, ještě víc papírování a posílání pasu poštovní dodávkou přes půl země, takže se ve finále modlíte, aby vám ten pas alespoň přišel zpátky, klidně i bez toho razítka. A on pak přijde i s nálepkou, vy jste celý šťastný, že si tu můžete svobodně užívat celých 15 měsíců, až dokud se váš čas na Zélandu doopravdy nenaplní.


A tady začíná moje story - 31. ledna 2018, přesně 15 měsíců ode dne, kdy jsem přistála v Christchurch jsem znovu nasedla do letadla v prosluněnym Queenstownu a vydala se vstříc zimní Evropě s 30 dolarama na účtu a jedinou myšlenkou. Jak se sakra dostanu zpátky na Zéland?!


Chápejte, ono to vážně neni jen tak, když je vám 21, máte východoevropskej pas a v CV "full time traveler" aneb škola života. A můžete mít třeba tisíc kamarádů po Zélandu, mluvit perfektně anglicky a milovat „the land of the long white cloud“ víc, než polovina místních, stejně to nebude stačit. Ne, pokud nemůžete nabídnout žádný essential skills nebo se neplánujete vdát za kiwáka.No a tak jsem se vrátila domů plná dojmů, stesku a (bez)naděje, že to snad jednou nějak vyjde a přestěhovala se do Walesu. Dostala jsem práci v luxusní restauraci, vydělávala snový peníze a pomalu se vzdávala myšlenky na návrat "domů." Plánovala jsem zkusit Working Holiday v Japonsku s mým tehdejším partnerem a tak nějak utlumila všechny ty hlasy vycházející z mojí dušičky prahnoucí po zemi na konci světa - Novém Zélandu.A pak se to stalo. Jednoho krásnýho letního dne (na tom vlastně nezáleží, pro mě to byl den v práci jako každej jinej) za mnou přiběhla kolegyně, že na terase sedí nějaký kiwáci a že mě chtějí poznat, protože jim samozřejmě hned vyslepičila, že s ní pracuje Češka, co žila na Zélandu. No a tak jsem šla, že si to teda odbydu, bylo by přece nezdvořilý tam nejít, ale vážně mě to nijak nevzrušuje, Zéland je za mnou, už jsem na něj přece dááááávno zapomněla.....


No jenže pak jsem je slyšela mluvit tou nedbalou kiwenglish, kterou jsem slyšela naposledy 31. ledna 2018 na letišti v Queenstownu a málem jsem upustila všechno, co jsem jim nesla na stůl. Najednou se ze "zapomenutýho Zélandu" stalo něco až moc živýho a z "půjdu je jen zdvořile pozdravit" asi hodinu dlouhý povídání a vtipkování. Bavili jsme se o všem, od Northlandu po Steward Island a od práce až po zábavu a než odcházeli, tak jsme se ještě pobavili s jedním z nich o tom, jaký mají štěstí, že se narodili právě na Novém Zélandu.


Věděla jsem, že to budou mega sympaťáci hned, jak jsem s nima prohodila prvních pár slov. Co jsem ale nevěděla bylo, že mluvím s prezidentem Shearing Contractors Association a jedním z hlavních kontraktorů ve wool industry na Jižním Ostrově.


Každopádně jsme si zkrátka padli do noty a když jsme se loučili u východu, tak se mi najednou zeptali, jestli jsem někdy pracovala kolem ovcí a vlny. Koukala jsem na ně jako sůva, protože nejblíž, co jsem se já k ovcím kdy dostala bylo, když jsme jako malí přelejzali plot u sousedů a provokovali berana. Jim to ale evidentně stačilo, protože vytáhli vizitku se slovy "Here´s my contact, drop me an email and I´ll sort something out for ya." 

No, co vám budu povídat, stála jsem tam jako Karlík, když v Továrně na čokoládu našel zlatej ticket, prohlížela jsem si tu vizitku asi deset minut a pomalu se vzpamatovávala z toho, co že se to vlastně stalo. Právě se mi totiž otevřely dveře zpátky na Zéland, i když jsem si to v tu chvíli ještě vůbec neuvědomovala.


Když jsem přišla večer domů, ani jsem si nezula ty nepohodlný baleríny z práce a už jsem mailovala Jamiemu McConachie. Druhej den mi přišla do podrobna vypsaná pracovní nabídka a když jsem viděla Southland, 2 hours drive from Queenstown, bylo rozhodnuto.


Jamie mi vyřídil všechny papíry, který jsem potřebovala pro žádost o Essential Skills Work Visa na sezónu 2018/19 a já byla ready to go. 

Jenže.

To by to nebyl Nový Zéland, kdyby s mou žádostí nebyly problémy. Abych pravdu řekla, tak mě dopředu varovali, že letos to bude hodně trvat a skoro mě prosili, abych si o vízum zažádala opravdu co nejdřív. Já ale byla pořád busy ve Walesu, a tak jsem svou žádost odeslala až 30. října s tím, že na Zéland poletím koncem listopadu – v práci mě očekávali od začátku prosince.


No, tak to se nestalo. Na vízum jsem čekala přes dva měsíce a když už jsem ani nedoufala, rozhodla jsem se zkusit zavolat na imigrační a vysvětlit jim, že moje vízum se vztahuje na sezónní práci, proto ho potřebuju ASAP (sezóna končí v půlce dubna, takže asi chápete, že kdyby mi dali vízum v březnu, tak je mi to prd platný). Paní se chvilku cukala, diplomaticky odpověděla, že udělá, co bude v jejích silách a ten zdlouhavej a hrozně drahej hovor ukončila.


A hle, asi o 7 hodin později, 9. ledna, tj. přesně 2 měsíce a 10 dní od podání žádosti (!!!!!!!!!!!) mi přišlo moje vymodlený Essential Skills vízum. Letenku jsem koupila dřív, než jsem stihla začít zmatkovat a než jsem se nadála, tak už jsem 15. ledna 2019 přistávala na letišti v prosluněnym Queenstownu. Do roka a do dne.

Ponaučení z příběhu

  • Pokud žádáte o jakýkoli jiný vízum než WH, udělejte to s nelidskym předstihem, protože to čekání už bude každým rokem jen horší a horší.
  • Essential Skills (jak jste asi pochopili z názvu) je pro lidi, kdo mají nějaký zkušenosti a zkrátka skills v oboru, pro který vízum dostali. Jak jsem řekla, nenarodila jsem se zrovna na ovčí farmě, takže… LHÁT LHÁT LHÁT! Moje kategorie byla naštěstí lower skilled migrant a vízum je jen na sezónu, takže to zas tolik nehrotí, ale stejně si radši vymyslete historku do zásoby. Mě se totiž na letišti začal security guy ptát na otázky jako kde a kdy a co si budem, potila jsem se tak, že mě pustil dál jenom z lítosti…
  • Pokud dostanete nabídku práce od kiwáka a je tam zmíněno, že práce je sice fyzicky náročná, ale dobře ohodnocená, tak to myslí vážně. Hlavně teda to s tou náročností. Ale o tom už v dalším článku!

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

Tongariro Alpine Crossing
Tongariro Alpine Crossing

Vysněný hike za sopečnými jezírky vysoko v horách se konečně stává skutečností.

05.04.2019 Duckie_on_the_way
Z Jižáku na Severák
Z Jižáku na Severák

Z Christchurch se chystám trajektem do Wellingtonu, kde začne moje druhá polovina dobrodružství. DO cesty se mi ale postavila tropická cyklona a příroda mi tak na chvíli ukázala svou druhou...

10.02.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Blue Mountains
Austrálie - Blue Mountains

Dost bylo pláže. Hurá za vodopády a zelenými vrcholky hor - jen kousek od Sydney.

17.12.2018 Duckie_on_the_way
Christchurch a okolí
Christchurch a okolí

Na pár dní do města kultury a umění.

07.11.2018 Duckie_on_the_way
Queen Charlotte track
Queen Charlotte track

Vyrážíme na třídenní 70 km dlouhý track po severních fjordech Jižního ostrova.

07.11.2018 Duckie_on_the_way
Z Motueky do Pictonu
Z Motueky do Pictonu

Končím v práci na sadu a odjíždím směrem do Pictnu. Mrkněte na tipy, kde se cestou zastavit.

30.10.2018 Duckie_on_the_way
Farewell spit
Farewell spit

Výlet do okolí nejsevernější části Jižního ostrova- slaná voda, lachtani i zelené kopce.

22.10.2018 Duckie_on_the_way
Abel Tasman - Coastal walk
Abel Tasman - Coastal walk

Jednodenní výlet na poslední část Abel Tasman Coastal tracku - loop z Wharanui.

15.10.2018 Duckie_on_the_way
Abel Tasman - kajaky
Abel Tasman - kajaky

Výlet s holkama ze sadů na kajaky do Abel Tasmanu, jednoho z nejkrásnějších míst Nového Zélandu.

09.10.2018 Duckie_on_the_way
Arthur's Pass
Arthur's Pass

Nádherné výhledy i setkání s papouškem Kea na vrcholku Avalanche Peak.

20.09.2018 Duckie_on_the_way
Hokitika
Hokitika

Z ledovců do městečka Hokitika přes krásná místa v okolí.

12.09.2018 Duckie_on_the_way
Hurá na ledovce
Hurá na ledovce

Výlet k ledovcům For glacier a Franz Josef.

03.09.2018 Duckie_on_the_way
Z Wanaky na Westcoast
Z Wanaky na Westcoast

Koupačka v nejmodřejší vodě a dvoudenní tůra za bahení lázní.

30.08.2018 Duckie_on_the_way
Clifden, Riverton a okolí
Clifden, Riverton a okolí

Druhý den našeho výletu s Pavlem objevujeme malá města na jiho západním pobřeží Southlandu.

23.06.2018 Duckie_on_the_way
Eldrig Peak - Fiordland
Eldrig Peak - Fiordland

Na výletě z Invercargill po pobřeží přes Riverton a Clifden na překrásný opuštěný track Eldrig Peak ve Fiordlandu.

21.06.2018 Duckie_on_the_way
Polární záře ve Fiodlandu
Polární záře ve Fiodlandu

Jaká byla výprava za pokusem o zachycení mojí první polární záře na výletě ve Fiordlandu.

15.06.2018 Duckie_on_the_way
Te Anau - Fiordland
Te Anau - Fiordland

Jak jsem se vydala i s celou zélandskou rodinou na průzkum Fiordlandu, krásného Národního parku ležícího na jihozápadě Jižního ostrova. V tomto článku se dozvíte o první části mého výletu do Fiordlandu -...

14.06.2018 Duckie_on_the_way
Bluff - na jihu jihu
Bluff - na jihu jihu

Kratičký jednodenní výlet do Bluffu - městečka na jihu Jižního ostrova.

12.06.2018 Duckie_on_the_way
Konečně první výlet - Catlins
Konečně první výlet - Catlins

Konečně to proč jsem tady, jede se objevovat...

07.06.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Novozélandská příroda v ohrožení
Novozélandská příroda v ohrožení

Nový Zéland je zemí s nejvyšším podílem ohrožených původních druhů na světě.

20.05.2019 VisitKiwiCZ
Rere Rockslide - Obrovská přírodní skluzavka
Rere Rockslide - Obrovská přírodní skluzavka

Chcete si užít legraci na největší přírodní skluzavce na Zélandu? Tohle je jedinečná příležitost!

20.05.2019
Den Matek
Den Matek

Jak a kdy se slaví Den matek na Novém Zélandu?

06.05.2019 VisitKiwiCZ
Tsunami
Tsunami

Jak se chovat v případě, že je podbřeží Nového Zélandu ohroženo vlnou Tsunami.

06.05.2019 VisitKiwiCZ
Čarodějnice
Čarodějnice

Pověsti nebo pověry? Jak to bylo s čarodějnicemi na Novém Zélandu?

VisitKiwiCZ