Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Národní parky

VisitKiwiCZ Turistické cíle

Máte-li rádi přírodu, tak vězte, že národní parky Nového Zélandu budou jedním z vrcholů vašeho cestování. Je jich 14 a zaujímají téměř třetinu celkové rozlohy země. Pro srovnání národní parky v ČR pokrývají zhruba 2% rozlohy.

Najdete v nich všechny možné druhy krajiny, ledovce, skalnaté štíty, lesy a džungle, fjordy a jezera či vulkanické prvky, krásné řeky a vodopády. Jsou skutečnou pýchou Nového Zélandu a budete-li dodržovat stanovená pravidla, otevřou se vám v celé své kráse. Prozkoumávat je můžete pěšky, na kole či třeba na kajaku. Poznávat je budete jak z exponovaných vrcholů, tak z vody či podzemí.

Všechny parky jsou spravovány Oddělením pro ochranu přírody zde obecně známým jako DOC. Kromě ochrany parku a jeho obyvatel má DOC rovněž za cíl vám zprostředkovat jeho poznání. Proto také perfektně připravuje veškeré mapy, treky, značení, odpočívadla, vyhlídky apod. Každý z parků je propletený sítí rozmanitých cest různého charakteru a obtížnosti. Na své si přijdou jak senioři s hůlkou, tak expediční střelci s mačkami a cepíny. Ať už se najdete na této škále kdekoliv, když začnete návštěvou nejbližšího DOCu, nikdy tím nic nezkazíte a naopak získáte spoustu užitečných informací. A nenajdete-li kanceláře nezoufejte, DOC má stejně dobře zpracovány i webové stránky, kde můžete prozkoumávat a plánovat seč vám budou síly stačit.

 

 

Ve většině parků naleznete rovněž huty k přespání. Ty bývají různě vybaveny a také různě obsazeny. Obvykle se zamlouvají dopředu a to právě v kanceláři DOCu. Některé musíte zamlouvat i mnohem déle předem, v případě tzv. Great walků – nejznámějších novozélandských treků – až měsíce dopředu. Vícedenní průzkum na vlastní pěst s přespáváním v hutech vám rozhodně nemůžeme nedoporučit, máte-li duši trampa, rozhodně si přijdete na své.

 

It is hereby declared that the provisions of this Act shall have effect for the purpose of preserving in perpetuity as national parks, for their intrinsic worth and for the benefit, use, and enjoyment of the public, areas of New Zealand that contain scenery of such distinctive quality, ecological systems, or natural features so beautiful, unique, or scientifically important that their preservation is in the national interest.

— National Parks Act 1980, Part 1, section 4, subsection 1

 

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email