Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Napier

01.07.2019 VisitKiwiCZ

Město Napier, které je témeř propojeno se sousedním Hastings, se nachází zhruba uprostřed východního pobřeží Severního ostrova na okraji zálivu Hawke's bay. Tato města jsou na Novém Zélandu nazývána také jako "The Bay Cities" nebo "The Twin Cities" a dohromady tvoří populaci 134 500 obyvatel, což je celkově 6. největší oblast země. 

Doprava

Město Napier se nachází zhruba 320 km severovýchodně od hlavního města Wellingtonu. Cesta autem vám zabere asi 4h 15min. Při volbě hromadné dopravy se připravte na minimálně 5hodinovou trasu. Letadlem vám pak cesta vyjde na krásných 55 minut letu.

Plánujete-li vyrážet druhým směrem do největšího města Nového Zélandu Aucklandu, pak je doba letu téměř stejná. Autem vám zabere o trochu déle a hromadnou dopravou vás pak čeká nekonečných 7,5 hodiny cesty.

Napier se také chlubí primárním exportním přístavem pro severovýchodní Nový Zéland. Ten je největším producentem jablek, hrušek a významnou vinařskou oblastí. Vyváží se odtud také velké množství ovčí vlny, zmrazeného masa a dřeva. Menší množství těchto materiálů se dopravuje také po silnici a železnici do velkých metropolitních oblastí na Novém Zélandu jako jsou Auckland, Wellington a Hamilton.

Poloha

Co vidět

Napier je oblíbené turistické město s jedinečnou koncentrací architektury Art Deco z 30. let 20. století, jejíž budovy zde byly postaveny po velkém zemětřesení v roce 1931, které srovnalo velkou část města se zemí. Tisíce lidí se každoročně hromadí v Napieru na víkendovém veletrhu Tremains Art Deco a oslavuje dědictví a historii tohoto stylu.

Významnými budovami města jsou například Napier Prison, nejstarší vězení Nového Zélandu, MTG Hawke's Bay muzeum, divadlo a galerie umění v jednom, nebo jedno z nejvýznamějších akvárií v zemi National Aquarium of New Zealand.

Na procházky je ideální lokalitou nejen centrum města, ale také třeba promenáda kolem přístavu, která nabízí pěkné výhledy i možnost aktivního odpočinku na vodě v podobě plavání, veslování, jízdy na kajaku nebo třeba rybaření. Nedaleko odsud najdete také významnou sochu Pania of the Reef, která se symbolem města a marské mythologie. Pokud vám krátká procházka po centru nestačí, pak můžete využít místních pěších a cyklistických stezek Hawke's Bay trails propojující města Napier a Hastings a poznat tak okolí třeba na kole.

Jste-li milovníci sportu, pak můžete zavítat také do McLean parku, největšího sportoviště regionu Hawkes's Bay, kde se často utkávají sportovci v rugby nebo cricketu.

Co vidět v okolí

  • Te Mata Peak -  kopec tyčící se do výšky 399 m.n.m. nabízí krásný výhled na okolí pro všechny, kdo zdolají jeho vrchol, až už na kole nebo pěšky.
  • Shine Fall - krásný vodopád s koupáním.
  • Vinice - region vína nabízející možnosti mnoha ochutnávek místních odrůd.
  • Cape Kidnappers - výběžek jižně od Napieru tvoří poloostrov uzavírající Hawke's Bay. Krásné výhlady na divoké Tichým oceánem ošlehané skály a kolonii asi 3000 párů ptáků  Australasian gannets, kteří posedávají na skalách a dotvářejí tak úchvatný výhled na otevřený oceán. Na tomto poloostrově se také nachází krásné golfové hřiště, na jehož trávníku by si měl toužit zahrát každý správný nadšenec tohoto sportu.

video

Líbil se Vám tento článek?
New Plymouth New Plymouth Tauranga Tauranga

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

Z Jižáku na Severák
Z Jižáku na Severák

Z Christchurch se chystám trajektem do Wellingtonu, kde začne moje druhá polovina dobrodružství. DO cesty se mi ale postavila tropická cyklona a příroda mi tak na chvíli ukázala svou druhou...

10.02.2019 Duckie_on_the_way
Návrat na Zéland aneb dny hrůzy
Návrat na Zéland aneb dny hrůzy

Příšernou noc po návratu z Austrálie vystřídala další podobná. Co se dělo a čím jsem si spravila náladu?

09.02.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Scotland Island
Austrálie - Scotland Island

Lodí na výlet na nedaleký ostrov, krmení divokých papoušků a konečně i klokanů.

30.01.2019 Duckie_on_the_way
Vodní svět v Sydney
Vodní svět v Sydney

Návštěva místního akvária a šnorchlovačka s pozorováním rejnoků.

18.01.2019 Duckie_on_the_way
Výlet na koaly
Výlet na koaly

Taky byste si někdy v životě chtěli pochovat koalu?

18.01.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Blue Mountains
Austrálie - Blue Mountains

Dost bylo pláže. Hurá za vodopády a zelenými vrcholky hor - jen kousek od Sydney.

17.12.2018 Duckie_on_the_way
Austrálie - Sydney
Austrálie - Sydney

Prvních pár dní na rozkoukanou před roadtripem po východním pobřeží.

08.12.2018 Duckie_on_the_way
Práce Au-Pair
Práce Au-Pair

Mé první měsíce na Novém Zélandu s Kiwi rodinou.

19.07.2018 Duckie_on_the_way
Bluff - na jihu jihu
Bluff - na jihu jihu

Kratičký jednodenní výlet do Bluffu - městečka na jihu Jižního ostrova.

12.06.2018 Duckie_on_the_way
Vaření v přírodě
Vaření v přírodě

Typ pro příjemný den v Čechách pro dobrodruhy věčně na cestách, který plechovka fazolí a polívka z pytlíku jen tak neuspokojí ale i pro ty, co si jenom chtějí odpočinout od víru velkoměsta.

10.06.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak