Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Napier

28.11.2018 VisitKiwiCZ

Město Napier, které je témeř propojeno se sousedním Hastings, se nachází zhruba uprostřed východního pobřeží Severního ostrova na okraji zálivu Hawke's bay. Tato města jsou na Novém Zélandu nazývána také jako "The Bay Cities" nebo "The Twin Cities" a dohromady tvoří populaci 134 500 obyvatel, což je celkově 6. největší oblast země. 

Doprava

Město Napier se nachází zhruba 320 km severovýchodně od hlavního města Wellingtonu. Cesta autem vám zabere asi 4h 15min. Při volbě hromadné dopravy se připravte na minimálně 5hodinovou trasu. Letadlem vám pak cesta vyjde na krásných 55 minut letu.

Plánujete-li vyrážet druhým směrem do největšího města Nového Zélandu Aucklandu, pak je doba letu téměř stejná. Autem vám zabere o trochu déle a hromadnou dopravou vás pak čeká nekonečných 7,5 hodiny cesty.

Napier se také chlubí primárním exportním přístavem pro severovýchodní Nový Zéland. Ten je největším producentem jablek, hrušek a významnou vinařskou oblastí. Vyváží se odtud také velké množství ovčí vlny, zmrazeného masa a dřeva. Menší množství těchto materiálů se dopravuje také po silnici a železnici do velkých metropolitních oblastí na Novém Zélandu jako jsou Auckland, Wellington a Hamilton.

Poloha

Co vidět

Napier je oblíbené turistické město s jedinečnou koncentrací architektury Art Deco z 30. let 20. století, jejíž budovy zde byly postaveny po velkém zemětřesení v roce 1931, které srovnalo velkou část města se zemí. Tisíce lidí se každoročně hromadí v Napieru na víkendovém veletrhu Tremains Art Deco a oslavuje dědictví a historii tohoto stylu.

Významnými budovami města jsou například Napier Prison, nejstarší vězení Nového Zélandu, MTG Hawke's Bay muzeum, divadlo a galerie umění v jednom, nebo jedno z nejvýznamějších akvárií v zemi National Aquarium of New Zealand.

Na procházky je ideální lokalitou nejen centrum města, ale také třeba promenáda kolem přístavu, která nabízí pěkné výhledy i možnost aktivního odpočinku na vodě v podobě plavání, veslování, jízdy na kajaku nebo třeba rybaření. Nedaleko odsud najdete také významnou sochu Pania of the Reef, která se symbolem města a marské mythologie. Pokud vám krátká procházka po centru nestačí, pak můžete využít místních pěších a cyklistických stezek Hawke's Bay trails propojující města Napier a Hastings a poznat tak okolí třeba na kole.

Jste-li milovníci sportu, pak můžete zavítat také do McLean parku, největšího sportoviště regionu Hawkes's Bay, kde se často utkávají sportovci v rugby nebo cricketu.

Co vidět v okolí

  • Te Mata Peak -  kopec tyčící se do výšky 399 m.n.m. nabízí krásný výhled na okolí pro všechny, kdo zdolají jeho vrchol, až už na kole nebo pěšky.
  • Shine Fall - krásný vodopád s koupáním.
  • Vinice - region vína nabízející možnosti mnoha ochutnávek místních odrůd.
  • Cape Kidnappers - výběžek jižně od Napieru tvoří poloostrov uzavírající Hawke's Bay. Krásné výhlady na divoké Tichým oceánem ošlehané skály a kolonii asi 3000 párů ptáků  Australasian gannets, kteří posedávají na skalách a dotvářejí tak úchvatný výhled na otevřený oceán. Na tomto poloostrově se také nachází krásné golfové hřiště, na jehož trávníku by si měl toužit zahrát každý správný nadšenec tohoto sportu.

video

Líbil se Vám tento článek?
Palmerston North Palmerston North Tauranga Tauranga

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

ČO URČITE NEPREMEŠKAŤ V MT. COOK!!!
ČO URČITE NEPREMEŠKAŤ V MT. COOK!!!

Čo tak prespať niekde pod vrchom Mount Cooku v malej chatke bez elektriny a bez ľudskej civilizácie? Či vidieť pukajúce ľadovce a pri každom kroku z diaľky počujete padanie skál z vrchov?

23.03.2019 @madein_czechoslovakia_
Proč zrovna na Zéland?
Proč zrovna na Zéland?

Vysněná destinace každého z nás má určitě různé podoby. Proč mě to táhlo zrovna na Zéland?

08.05.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Novozélandská příroda v ohrožení
Novozélandská příroda v ohrožení

Nový Zéland je zemí s nejvyšším podílem ohrožených původních druhů na světě.

20.05.2019 VisitKiwiCZ
Rere Rockslide - Obrovská přírodní skluzavka
Rere Rockslide - Obrovská přírodní skluzavka

Chcete si užít legraci na největší přírodní skluzavce na Zélandu? Tohle je jedinečná příležitost!

20.05.2019
Den Matek
Den Matek

Jak a kdy se slaví Den matek na Novém Zélandu?

06.05.2019 VisitKiwiCZ
Tsunami
Tsunami

Jak se chovat v případě, že je podbřeží Nového Zélandu ohroženo vlnou Tsunami.

06.05.2019 VisitKiwiCZ
Čarodějnice
Čarodějnice

Pověsti nebo pověry? Jak to bylo s čarodějnicemi na Novém Zélandu?

VisitKiwiCZ