Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Napier

01.07.2019 VisitKiwiCZ

Město Napier, které je témeř propojeno se sousedním Hastings, se nachází zhruba uprostřed východního pobřeží Severního ostrova na okraji zálivu Hawke's bay. Tato města jsou na Novém Zélandu nazývána také jako "The Bay Cities" nebo "The Twin Cities" a dohromady tvoří populaci 134 500 obyvatel, což je celkově 6. největší oblast země. 

Doprava

Město Napier se nachází zhruba 320 km severovýchodně od hlavního města Wellingtonu. Cesta autem vám zabere asi 4h 15min. Při volbě hromadné dopravy se připravte na minimálně 5hodinovou trasu. Letadlem vám pak cesta vyjde na krásných 55 minut letu.

Plánujete-li vyrážet druhým směrem do největšího města Nového Zélandu Aucklandu, pak je doba letu téměř stejná. Autem vám zabere o trochu déle a hromadnou dopravou vás pak čeká nekonečných 7,5 hodiny cesty.

Napier se také chlubí primárním exportním přístavem pro severovýchodní Nový Zéland. Ten je největším producentem jablek, hrušek a významnou vinařskou oblastí. Vyváží se odtud také velké množství ovčí vlny, zmrazeného masa a dřeva. Menší množství těchto materiálů se dopravuje také po silnici a železnici do velkých metropolitních oblastí na Novém Zélandu jako jsou Auckland, Wellington a Hamilton.

Poloha

Co vidět

Napier je oblíbené turistické město s jedinečnou koncentrací architektury Art Deco z 30. let 20. století, jejíž budovy zde byly postaveny po velkém zemětřesení v roce 1931, které srovnalo velkou část města se zemí. Tisíce lidí se každoročně hromadí v Napieru na víkendovém veletrhu Tremains Art Deco a oslavuje dědictví a historii tohoto stylu.

Významnými budovami města jsou například Napier Prison, nejstarší vězení Nového Zélandu, MTG Hawke's Bay muzeum, divadlo a galerie umění v jednom, nebo jedno z nejvýznamějších akvárií v zemi National Aquarium of New Zealand.

Na procházky je ideální lokalitou nejen centrum města, ale také třeba promenáda kolem přístavu, která nabízí pěkné výhledy i možnost aktivního odpočinku na vodě v podobě plavání, veslování, jízdy na kajaku nebo třeba rybaření. Nedaleko odsud najdete také významnou sochu Pania of the Reef, která se symbolem města a marské mythologie. Pokud vám krátká procházka po centru nestačí, pak můžete využít místních pěších a cyklistických stezek Hawke's Bay trails propojující města Napier a Hastings a poznat tak okolí třeba na kole.

Jste-li milovníci sportu, pak můžete zavítat také do McLean parku, největšího sportoviště regionu Hawkes's Bay, kde se často utkávají sportovci v rugby nebo cricketu.

Co vidět v okolí

  • Te Mata Peak -  kopec tyčící se do výšky 399 m.n.m. nabízí krásný výhled na okolí pro všechny, kdo zdolají jeho vrchol, až už na kole nebo pěšky.
  • Shine Fall - krásný vodopád s koupáním.
  • Vinice - region vína nabízející možnosti mnoha ochutnávek místních odrůd.
  • Cape Kidnappers - výběžek jižně od Napieru tvoří poloostrov uzavírající Hawke's Bay. Krásné výhlady na divoké Tichým oceánem ošlehané skály a kolonii asi 3000 párů ptáků  Australasian gannets, kteří posedávají na skalách a dotvářejí tak úchvatný výhled na otevřený oceán. Na tomto poloostrově se také nachází krásné golfové hřiště, na jehož trávníku by si měl toužit zahrát každý správný nadšenec tohoto sportu.

video

Líbil se Vám tento článek?
New Plymouth New Plymouth Tauranga Tauranga

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Nejnovější články

Northland pokračování
Northland pokračování

Zase sama, vstříc novým dobrodružstvím a krásám východní strany Northlandu.

24.01.2020 Duckie_on_the_way
Northland se Sylvou
Northland se Sylvou

Z Aucklandu na nejsevernější cíp Nového Zélandu k majáku Cape Reinga.

05.01.2020 Duckie_on_the_way
Přes Auckland do Northlandu
Přes Auckland do Northlandu

První část výletu do nejsevernější části Nového Zélandu.

22.12.2019 Duckie_on_the_way
Tak trochu jiná reportáž
Tak trochu jiná reportáž

Jelikož blogů je hodně, rozhodly jsme se, rozuměj dvě pražské softballistky v nejlepších letech, poskytnout naše ojedinělé zážitky širší veřejnosti ve formě podcastů :)

02.12.2019
Ze života cherry pickera
Ze života cherry pickera

Jak to chodí na třešních a jak utratit vydělané peníze?

24.10.2019 NZtko