Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Náklady na cestu

VisitKiwiCZ Peníze

Nový Zéland nepatří mezi nejlevnější země. Ruku v ruce s vyšší minimální mzdou jdou také vyšší ceny. Náklady na život jsou tu dle statistik o 60.13% vyšší než v České republice. Výrazně se samozřejmě liší podle toho, jaká máte očekávání a životní standard. Můžete si pronajmout dům a stravovat se v restauracích, na druhé straně můžete bydlet v autě a zásobit se balíkem čínských nudlí. A samozřejmě cokoliv mezi tím.

Na Novém Zélandu se platí novozélandským dolarem ($NZD), který v závislosti na aktuálním kurzu odpovídá 15 Kč. 

fotka

Náklady před odletem

Ať už se chystáte na Nový Zéland na dovolenou či na dlouhodobý pobyt, obecně budete před odletem potřebovat pořídit:

Jelikož v letecké dopravě neexistuje nic jako je last minute cena, letenky se vyplatí pořizovat s časovým předstihem, a to až rok dopředu. Občas se ale na trhu objeví cenová akce, na kterou se počkat vyplatí. Nikdy ale nevíte, jestli nějaká přijde, nečekejte proto příliš dlouho, protože čím blíže odletu jste, tím méně míst v letadle je k mání, a tím pádem ceny stoupají. Díky spolupráci s leteckými společnostmi a mnohaleté praxi máme k dispozici výhodnější ceny, než které naleznete v klasických letenkových vyhledávačích, proto se jistě vyplatí zaslat nám nezávaznou poptávku.

Ceny letenek se odvíjejí od:

  • Období nákupu (často dříve tím lépe - nemusí být pravidlem - o nejlepším odobí se informujte v poptávkovém formuláři) 
  • Akčních nabídek (ty přicházejí neplánovaně)
  • Období letu (obecně nejvíce Čechů létá na Nový Zéland od druhé půlky září do konce října až konce února, dále druhá půlka července a první půlka srpna)
  • Výběru jednosměrné či zpáteční letenky (zpáteční je výhodnější)
  • Komfortu při letu (ekonomická či busyness třída)
  • Délky letu (pokud jste ochotni na cestě strávit mnoho dnů s dlouhým čekáním mezi přestupy, pak se cena celkového letu může snížit)
  • Počtu přestupů (méně přestupů = vyšší cena)
  • Přestupních míst (nejčastěji Praha - Evropské město - Singapur, nebo Bangkok, nebo Shanghaj, nebo Hongkong, nebo Osaka, nebo Tokio - Auckland; Případně Praha - Soul - Auckland, nebo Praha - Dubaj- Auckland/Christchurch.
  • Cílové destinace (výběr města - nejlevnější je přílet do Aucklandu, který je nejblíže)
  • Zavazadla (množství a velikost zavazadel, popřípadě nadměrná zavazadla)
  • A dalších...

TIP: Pro výběr ideálního termínu a cílové destinace pro přistání si přečtěte naše články Kdy vyrazit a  Do jakého města letět.

 

Příklady cen letenek na Nový Zéland

Jednosměrná letenka od 11 000,- až 13 000,-
Zpáteční letenka od 18 000,- až 23 000,-

 

TIP: Cestujete-li na Nový Zéland v rámci turistických víz, pak je nutností pořídit si letenku nejen na Nový Zéland, ale také pryč ze země - volte pro vždy nákup zpáteční letenky či nákup jednosměrné letenky v kombinaci s pořízením další letenky např. do Asie či Austrálie.

Foto

Také cena cestovního pojištění samozřejmě záleží na mnoha faktorech, jako je například:

  • Poskytovatel služby
  • Výše krytí
  • Připojištění sportu, zavazadel aj.
  • Délka pobytu
  • A mnoho dalších

Pokud disponujete nějakým z ročních cestovních pojištění (např. ke kartě apod.), vždy si ověřte, na jakou dobu s takovým pojištěním můžete vycestovat - bývá často omezeno na cca 30 dní a také jaké světové destinace jsou v něm zahrnuty, jaká je výše krytí a co vše pojištění obsahuje.

Průměrná cena lepší celoroční pojistky na Nový Zéland vyjde na cca 5000 - 8000,-. Může se ale klidně vyšplhat na dvojnásobek.

TIP: Pro více informací o dlouhodobém cestovním pojištění včetně nejvýhodnějších cen na trhu navšivte naše články Jak vybrat pojištění, Cestovní Pojištění od ČPP či článek o oblíbeném spolehlivém poskytovateli True Traveller poskytujícím pojištění backpackerům na míru. 

foto

Také samotná víza jsou určitou neodkladnou investicí. 

Při žádosti o Working Holiday víza je v posledním kroku součástí úspěšného odeslání formuláře platba 245NZD. Při turistických vízech vzniká od 1. října 2019 nově povinnost online registrace před odletem a úhrana turistického poplatku, což vás vyjde dohromady na (12 NZD + 35 NZD) = 47NZD.

  • PENÍZE V HOTOVOSTI

Jistě se vyplatí mít s sebou nějaký ten drobák na samotnou cestu, s velkými obnosy to ale nemusíte přehánět, postačí vám platební karta. Cestujte-li ale raději s hotovostí, pak doporučuje pořídit si pár amerických dolarů, protože s eury daleko nepochodíte. 

Po příletu na Nový Zéland si pak můžete vybrat místní měnu v prvním bankomatu nebo vyměnit ve směnárně.

Foto
  • FINANČNÍ ZÁLOHA PRO DRŽITELE WHS VÍZ

V případě, že cestujete na Nový Zéland v rámci Working holiday, pak je v rámci splnění podmínek držitelů daných víz disponovat při vstupu do země také finanční rezervou odpovídající minimálně 4.200 NZD na osobu

Kontrola zůstatku probíhá namátkově a děje se v rámci imigrační kontroly na prvním letišti při příletu. Pokud dostatečný zůstatek neprokážete, porušíte tím podmínky přidělení víza a nemusíte být vpuštěni do země.

Častá otázka je, jak se dostatek peněz prokazuje. Pro to neexistuje žádný předpis. Kontrolovat vás budou pouze, pokud budete nějakým způsobem podezřelí. Buďte ale na takovou situaci připraveni - stačí obyčejný screenshot z internetového bankovnictví v češtině nebo potvrzený výpis z účtu, který vám vytisknou a orazítkují na vaší bankovní pobočce. Dbejte ovšem na to, aby nebyl příliš strarý, proto případnou návštěvu banky nechte až na poslední chvíli. Pokud dojde na nejhorší a nic nebude stačit, nechají vás se přihlásit do internetového bankovnictví a ukázat jim zůstatek. 

Existují cesty, jak se dá tento finanční limit obejít. My vám toto minimum skutečně doporučujeme dodržet., jedná se o finanční rezervu, která vám může pomoci v začátcích vaší cesty, při zařizování prvních povinností či hledání práce. Budete mít více klidu a jistoty.

Foto

Náklady po příjezdu

Náklady pro život na Novém Zélandu jsou často diskutovaným tématem, který prostě nelze jednoznačně shrnout. Každý z nás máme jiné životní standardy a jiná očekávání, od čehož se odvíjí i náklady spojené s každodenním životem. Jako běžný backpacker budete při příjezdu pořizovat a zajišťovat nejspíše následující:

​Cena se může pohybovat dle města, volby dopravního prostředku a vzdálenosti z letiště do centra zhruba mezi 20-80  NZD.

Opět záleží na vaší volbě. Určitě doporučujeme zařídit si ubytování na prvních pár dní s předstihem, abyste neměli zbytečné starosti po příletu. Myslete na únavu z daleké cesty, jet-leg, neznámé prostředí, těžká zavazadla a typicky novozélandskou angličtinu, jež vám budou počáteční zařizování na místě komplikovat. Navíc, přilétáte-li v hlavní sezoně, mohou být mnohé ubytovací kapacity zaplněné. Ceny ubytování se pohybují od kempů za 8-20 NZD, přes hostely od 25-50 NZD po dražší motely za 120 NZD či hotely za 200 NZD na osobu/noc.

Průměrný backpacker zaplatí za týdenní ubytování včetně stravy okolo 300 - 500 NZD.

Zvolit můžete kromě klasické rezervace také AirBnb, Woofing.nebo třeba housesitting.

Chystáte-li se na Nový Zéland v rámci Workign Holiday víz či na delší pobyt, pak se vám jednoznačně vyplatí nákup vlastního auta. Ceny se opět výrazně mění dle sezóny, lokality nákupu, velikosti a certifikace. Pro představu ale pořídíte starý osobák za cca 2000 NZD, osobák s vestavěnou postelí pro dva za 4000-5000 NZD, obytný camprvan s certifikací až za 10 000 NZD.

Chystáte-li se na Nový Zéland pouze na kratší dovolenou, pak pro vás bude možná celkem nepříjemným zjištěním, že za svůj pobyt do auta budete muset investovat téměř stejnou částku jako za jeho nákup. Máte zde ale samozřejmě jistotu, že se vám nic nerozbije (popř. že nebudete muset hradit opravy, což je u nákupu samozřejmě vždy risk). Navíc nemusíte řešit "povinné ručení" aj. starosti. I pronájem samozřejmě záleží na místě vypůjčení, délce pronájmu, typu vozu a sezóně. Ceny se pohybují zhruba okolo 25-60 NZD za pronájem malého autíčka po 60-200 NZD na den za campervan.

foto

Přeprava peněz

Abyste nemuseli vozit peníze v hotovosti, je možné využít výhodných služeb pro převod peněz. Rychlejší a levnější, než mezinárodní bankovní převod z vaší české banky jsou společnosti CurrencyFair a TransferWise. Více o tématu píšeme v článku Převody peněz.

Pokud se přeci jen rozhodnete nějakou finanční sumu převážet, pak zvažte zvolenou hodnotu. Cesta je dlouhá, vaše tělo unavené a nekonečná koncentrace na vaše osobní zavazadla takřka nemožná. Abyste předešli krádežím osobních dokladů či peněz, doporučujeme vám pořídit si jednu z vychytávek od výrobce cestovních batohů a doplňků od značky PacSafe, které naleznete u nás v e-shopu. Díky jejich bezpečnostním systémům a uzamykatelným kapsám nemají kapsáři šanci. Bližší informace získáte v samostatném článku Cennosti na cestách.

Průměrný přehled cen na Novém Zélandu

Restaurace - KLIKNI ZDE

 

Služba / Produkt Cena
Jídlo v levné restauraci 18 NZD
Jídlo pro dva ve středně drahé restauraci (3 chody) 90 NZD
Menu v McDonaldu  12 NZD
Čepované pivo 0,5 8 NZD
Káva 4,5 NZD
Coca Cola, Voda 3 NZD

Obchod - KLIKNI ZDE

 

Produkt Množství Cena
Mléko  1l 2,7 NZD
Chléb 500 g 2,2 NZD
Rýže 1 kg 2,7 NZD
Vejce 12 ks 4,8 NZD
Sýr 1 kg 9,8 NZD
Kuřecí prsa 1 kg 12,6 NZD
Jablka 1 kg 3,6 NZD
Banány 1 kg 3 NZD
Pomeranče 1 kg 3,8 NZD
Rajčata 1 kg 5,1 NZD
Brambory 1 kg 3 NZD
Cibule 1 kg 2,5 NZD
Voda 1,5 l 1,8 NZD
Víno láhev 15 NZD
Pivo místní / dovoz 0,5 l / 0,3 l 5 NZD
Cigarety Marlboro 20 ks 28 NZD

 

Doprava - KLIKNI ZDE

 

Služba Cena
Jednorázový lístek na MHD 3,5 NZD
Taxi nástupní sazba 3,5 NZD
Taxi za 1 km 3 NZD
Nafta 1 litr 2,2 NZD

 

fotka

Závěrem

Při shromažďování financí na cestu je obecně vždy lepší počítat s horší a dražší variantou, díky které v případě komplikací (jako je nevčasné sehnání práce, porucha auta aj.)nezůstanete ve štychu. Můžete pak být ve skutečnosti jen mile překvapeni. Je to lepší než naopak. Od věci není ani zvážit nějakou rezervu ve formě kreditní karty či povoleného debetu ve vaší bance pro všechny případy. 

Nejbližší akce

Žádné naplánované akce

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email