Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Na jablkách

Třešňová hysterie se s koncem února překlopila do jablečné, tudíž se všichni přesunuli do Nelsonu, kde je to samá jabloň. Od našich jsme dostali tip na unikátního kiwáckého sadaře, který zaměstnává pouze Čechy. Mezi našinci už ale nebylo místo a tak nás čechomilný sadař poslal ke kamarádovi odnaproti, se kterým evidentně sdílel některé součásti tohoto typu podnikání, jako packhouse, nějaké stroje a podobně. V Hoddys Fruit, kde pro změnu zaměstnávají převážně Vanuaťany, nás i přes výrazné rozdíly s protěžovanou etnicitou zaměstnali. Ke kempování nám bylo vymezeno místo na zaměstnaneckém parkovišti ještě s několika karavaňáckými důchodci pracujícími v pekáči. Sociály byly ukázkovou diskriminací rozděleny pro bílé a pro Vanuaťany vlajkou, vylepenou na dveřích příslušných toalet a sprch. V kuchyni jsme se ale s kluky z Vanuatu pravidelně potkávali a pak samozřejmě také v akci na sadu, což vedlo po čase k ceněnému pozvání na kavu - vanuatský rituální nápoj z kořene omamné rostliny Kava Kava. Toho času nebyl fresh kořen k dostání a tak byli kluci odkázáni jejich každodenní doušek štěstí připravovat z prášku. Po smíchání s vodou jej filtrovali přes "prý" čistou ponožku. 


    Kolegové z Vanuatu

    Zdroj: www.nztko.blogspot.com

Principy práce na jablečném sadu byly vesměs stejné jako na třešních. Tedy, po krátkém každo-ranním briefingu jakou velikost a jakou barvu jablek trhat, jsme byli odesláni do příslušné aleje, kde už na nás čekal žebřík a bin - bedna na paletě o objemu 400 kg jablek. No a takové "bedýnky" bylo třeba denně natrhat zhruba čtyři (podle pohyblivého ratingu), abychom se dostali na minimální mzdu za osmihodinovou pracovní dobu. Výhodou pro nadlidi bylo, že vše nad 4 biny denně znamenalo výdělek nad minimální mzdu. Avšak pro lidi jako jsme my to znamenalo zejména strach z propuštění za nesplnění požadavku na minimální množství natrhaných jablek. I když je třeba podotknout, že Péťa se sem tam nad minimálku opravdu vypick. Nic však nebylo více devastující než pohyblivá odměna za jeden natrhaný bin, kterou určoval supervisor. Když už už se zdálo, že bychom to dnes na krásných stromech  s obrovskými jablky mohli nad minimálku dát, ten necita kontrolor snížil rating za bin naprosto nelidským způsobem. A nejen že byl supervizor 'bedna' na přesný odhad ceny za bin jablek, on i naprosto přesně věděl, jaké procento jablek se špatnou barvou, velikosti a dalšími nejrůznějšími defekty jsme se do binu snažili zakamuflovat. Jeho statistiky samozřejmě většinou nevedly k naší pochvale. 

Zdroj: www.nztko.blogspot.com

Asi nejnáročnější na tom všem byl způsob nošení natrhaných jablek . Nezbytnou součástí trhače je vedle žebříku a binu také bag - jakýsi vak s tráky jako od batohu, který se ale nenosí na zádech, nýbrž na břiše, a do kterého kupíte jablka, dokud není jeho 20 kg objem plně využit. V momentě, kdy už se do bagu nic nevejde, je nutné s ním opatrně sešplhat ze žebříku a dokolíbat se k binu, kde jeho obsah uvolněním dna begu do binu vysypete. Zde konečně narážíme i na poslední zásadní okolnost sběru jablek jakou je traktorista. Traktorista odváží, přiváží a rozváží plné a prázdné biny v alejích. Z hlediska pickera jde o to, že pokud ho traktorista drží v nelibosti, něco se k binum nachodí. Takový traktorista mu rozdistribuuje biny v aleji naprosto neefektivně, tedy moc daleko nebo moc blízko u sebe a když bude chtít bin posunout, traktorista bude k nenalezení. Náš traktorista byl asijského původu a asi nás měl spíš rád, neboť nám ze své pětileté zkušenosti z pickování, tedy ještě před kariérou traktoristy, předal pár praktických rad:

 1. Zaujmi postoj bojovníka – narovnaná záda, nohy lehce pokrčené v podřepu, bag si opři o kolena, ke stromu se nestojí čelem ale z boku, nahoru a dolů se pohybuj v kolenech, čímž šetříš záda.

 2. Jednou rukou si odhrnuj větve a listí, aby bylo vidět na jablka

 3. Pokud to jde, trhej oběma rukama

 4. Nauč se jich utrhnout a udržet více v jedné ruce

 5. Nezabývej se malými jablky

 6. Kvalitu kontroluj důsledně jen ze začátku, než si to nakoukáš. Později už jen při vysýpání - špatné vyházíš přímo z binu

 7. Při trhání už koukej krok dopředu

 8. Zpět se už nikdy neohlížej

 9. Plný bag si dej při chůzi na stranu, jdeš rychleji a nechodíš jako kachna

 10. Na žebřík šplhej jen pro více než tři jablka

 11. Vytvoř si pohodlnou techniku stavění a přenášení žebříku - šetři síly

 12. Jestli si chceš vydělat, soustřeď se při práci na výše uvedené body.

Zdroj: www.nztko.blogspot.com 

A protože jsou novozélandští zaměstnavatelé lišky mazané, všemi mastmi podšité, nenechávají své zaměstnance přes svátky za příplatky přece pracovat (1). Někteří je dokonce raději rovnou propustí, aby si to volno pořádně užili. My jsme naštěstí spadli do první kategorie a museli se tak vyrovnat pouze s prodlouženým víkendem. Napálili jsme to tedy do Kaikoury, kde tuleni a velryby dávají dobrou noc.

Kaikoura

Zdroj: www.nztko.blogspot.com 

Zejména pak tulení štěňata u vodopádu na Ohau Point nám přivodila jeden z nejsilnějších zážitků. Školka k smrti roztomilých tuleních dětiček se chodí plácat do protiproudu jedné z říček přitékajících do oceánu. Někteří si nás pro svou mladickou nebojácnost přišli i očichat, což celý zážitek posunulo do éterických dimenzí. 

Ohau Waterfall

Zdroj: www.nztko.blogspot.com 

Sawcut George, taková zélandská tour de kaňon nás sice na pár místech trochu zklamala, neboť pasáže z promo fotek byli evidentně již zřícené. I tak to ovšem byl moc pěkně probrozený výlet (2).

Sawcut George

Zdroj: www.nztko.blogspot.com

Cestou zpátky k jablkům jsme se ještě stavili u torza zrezivělé lodi (Shipwreck Of The SS Waverley), někde mezi exkrementy obyvatel nedalekého Blenheimu. Stezka k vraku lodi totiž vedla přes oblast přírodního čištění městských odpadních vod, které tam vypouští mezi speciální biocenózu. No, zkrátka se nám zdálo, že ty hnědý kytičky, to se jim tam tak daří, mají nějaký divný zobáky.

Shipwreck of SS Waverley

Zdroj: www.nztko.blogspot.com

Po měsíci a půl už jsme měli jablka úplně všude v autě. Byla to solidní zásoba, která nám vydržela na celý následující měsíc. Tuto jablečnou výbavu jsme pořídili zcela legálně z vyřazených jablek, které náš zaměstnavatel poskytoval svým pracovníkům jako milý bonus. Sad jsme opustili pár týdnů před ukončením trhačské sezóny, takže jsme se ošidili o nějaký ten kalíšek kavy, který by na last bin párty určitě nechyběl.

1) Svátky jsou placené královsky. 200% základní minimální mzdy +x$ navíc za každý bin. Byli jsme na jeden sváteční den pozvání k partě českých sběračů, kteří byli překvapeni jaké bomby jsme se naučili s klukama z Vanuatu trhat. Rekordy padly.


2) Krásná příjezdová gravelka s hezkým výhledem, ale pod nejpříkřejším kopcem závora a soukromý pozemek. Vyšplhat se zpět do kopce bylo na hranicích možností našeho vanu. Přístup na již formálně nepřístupný track byl vysokou trávou, ale v korytě řeky značení stále přežívá.

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Ze života cherry pickera
Ze života cherry pickera

Jak to chodí na třešních a jak utratit vydělané peníze?

24.10.2019 NZtko
Práce na sadu
Práce na sadu

Přijela jsem do města, kde bych se chtěla na nějakou dobu usadit a najít na pár týdnů práci. Zadaří se?

04.10.2018 Duckie_on_the_way
Práce Au-Pair
Práce Au-Pair

Mé první měsíce na Novém Zélandu s Kiwi rodinou.

19.07.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak