Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Mt. Taranaki a okolí

09.03.2019 Duckie_on_the_way

Výlet na Mt. Taranaki

Dnes mě čeká výlet na populární horu/sopku Mt. Taranaki (Mt. Edmont), která je tolik známá z mnoha Instagramových profilů, díky své do výšky se tyčící majestátnosti. Nabízí tak pohled na zasněžené vrcholky z dalekých silnic v nížinách, což tvoří neodolatelně fotogenické prostředí.

Tou dobou jsem ještě tyhle fotky neznala a jela jsem tam jen proto, že mi to místo přišlo na mapě přitažlívý, což se později povrdilo.

Fotky z Instagramu Taranaki_nz

Cesta k tracku

Uzounká silnice se tu vine krásnými výhledy, skrze stromy zarostlou krajinu, a postupně směřuje výše až na parkoviště na začátku samotného tracku.

Počasí dnes bohužel není ideální. Nahoře se honí velké mraky a já si nejsem vůbec jistá, jestli je v takových podmínkách dobrý nápad, jít nahoru sama. 

Plánovaný výšlap

 

Chtěla jsem samozřejmě vyjít co nejvýš, ale pro jistotu se informuju v infocentruu parkoviště, jak to nahoře vypadá. Bylo mi doporučeno jít track Fanthams peak jen k prvnímu hutu (hut Syme) dál kvůli silné mlze raději ne. 

 

Cesta začínala pozvolana skrz les se nádhernými stromy porostlými mechy. Celekem se to táhlo, ale postupně jsem se začala dostávat z nížin do kopců. Cestou jsem minula první dřevěný mini domeček, který sloužil jako jediný přístřešek široko daleko, kam se můžete schovat při nepřízni počasí. Bylo hezky, takže jsem pokračovala dál až jsem konečně vykoukla z lesů na první výhled. Ten je čistě na rovinatou krajinu všude v okolí. Pohled zdola nahoru mě proto bavil asi víc.​

Šlapu dál, teď už makám opravdu do kopce, až jsem dorazila k prvnímu hutu, ten je ale soukromý, takže dovnitř se nedostanete. Tuším ale, že s etam dal použít venkovní záchod. 

Tam jsem se chtěla původně otočit a jít to zpět, ale nakonec jsem si řekla, že by to byla škoda, když už jsme tak daleko a pokračovala dál..

foto
Fotky

Čekala mě nejtěžší část. Nejdřív schody, a pak už jen kamenitej povrch a krpál jak blázen nahoru. Schody ještě šly, i když tam už dohně foukalo, ale ty kameny už byly hodně špatný. Jeden krok nahoru mě posouval o dva kroky zpět po sesouvajících se šutrech. Pořád jsem to nevzdávala, ale když jsem byla asi 600 metrů před cílem, přivalil se shora obrovský bílý mrak, skrz který nebylo vidět kudy dál.

Cesta je značena pouze kovovými tyčemi, které se celkem špatně hledají i normálně, ovšem v mlze nemám šanci. Neznám to tu a podmínky jsou na draka, takže jsem se rozhodla otočit a jít zpátky :-(.

 

Foukal fakt strašně silnej vítr, kterej mě skoro srážel na zem, kamínkovitý povrch pod nohama ujížděl. Nechtěla jsme v takovýhlech podmínkách riskovat. Né, když jdu track sama a nevím ani o nikom, kdo by šel za mnou. Štve mě to, ale bezpečnost je mi v tuhle chvíli přednější. 

Jsem a nebo nejsem srábek?

Možná jsem to neměla vzdávat, protože když jsem to sešla až dolů a ohlédla jsem se hádejte co. Byl tam jen jeden malinkej mráček, a když jsem si začala vařit oběd, nakonec se to roztrhalo úplně.

Na druhou stranu jsem nebyla jediná, kdo to na stejným místě otočil. Později jsem potkala dalších pár lidí, kteří šli ve stejnou dobu a otočili to taky (to mě utvrdilo v tom, že jsem nebylaasi zas takovej srab). Pokud tot u má někdo nachozený, asi by to nahoru dal, ale to můj případ nebyl.

Pokud tenhle track půjdete, připravte se na to, že nahoře je fakt dost silnej vítr nehledě na to, jestli je dole sluníčko a 30 stupňů, proto si nezapomeňte vzít kvalitní oblečení (hlavně nějakou neprofouknutelnou bundu).

Wilkies Pool track

 

Po návratu jsme si dala odpočinek, rozložila se deku a uvařila si na pohodičku oběd. Tohle parkoviště je zároveň freedome kemp a já se rozhodla, že se mi tu líbí a zůstanu přes noc, takže nebylo kam spěchat. 

Po jídle jsem si dala kousek filmu, a pak vyšla na další kratší výlet Wilkies pool track. Ten byl asi na 1h 20 min s návratem, takže žádná dálka a rozhodně to stálo za to. 

Fakt boží malý splávečky, který stéjkají po kamenech do takovým malých bazénků. A bylo jich tam spoustu za sebou, jako kdyby to byly privátní lázně pro skupinky kamarádů. Ale voda byla ledová, takže na vysedávání jako ve vířivce to bohužel nebylo. Nepředpokládala jsem, že přijdu k něčemu takovýmu, takže jsme s sebou neměla ani plavky.

Dala jsem si proto jen takovou backpackerskou rychlo očistu a mazala na poslední 10 minutový track dne k vodopádu Dawsons fall. 

Dawsons falls

A už si to šlapu na další podívanou. K tomuhle vodopádu se musí chvilinku zpět dolů po silnici, než vlezete odbočkou do lesa. Jedná se o nedlouhou procházku na výhled i přímo pod vodopád. Taková závěrečná relaxačka...

Noc ve freedome kempu

Pak už jsem si jen přeparkovala auto víc do závětří a zalezla. Kromě mě tam zůstávali asi jen dvě auta a bylo to hodně daleko od silnic a všeho, takže tam bylo až děsivý ticho. Trochu jsem se tam bála. 

Původně jsem ještě měla v noci políčeno na focení hvězd, protože tu byla parádní tma, ale bohužel začalo pršet, takže jsem měla čas jen na odpočinek, padající kapky deště mě navíc uklidňovaly před hrozivým tichem, takže se mi krásně spalo.

Další den mě čekal přesun po Forgotten World Highway blíže k Tongariru, kde se chystám jít za dva dny největší vysněnej highlight celýho mýho zélandskýho dobrodružství - track Tongariro Alpine Crossing.

Forgotten World highway

Ráno tedy varážím na cestu po Forgotten World Highway. 

Po cestě jsem rychle pochopila, proč má silnice název světem zapomenutá. Žádný signál, žádná benzínka, každou chvíli na silnici ovce, koza nebo kráva. 

Trochu mi to připomíná jih jižního ostrova. Moc pěkný výhledy na zelený kopečky všude v okolí, ale šílený kroucení volantem sem a tam. Cesta kvůli těm zatáčkám moc neutíká, protože na to nemůžu šlápnout. Ale je to pěkný :-).

Projíždí se tu i jedním mini tunelem, který je hodně punk. Je to opravdu jen vykutaná díra, skrz kterou se projíždí. Ze stěn čouhají šutry, žádný osvětlení. No bubákov. Vzrůšo :-)

Tady bych taky ráda zmínila další nevýhodu singl cestování a to je focení za jízdy.

Bohužel silnice jsou tu mnohdny takový, že si nemůžete dovolit fotit v situaci, kdy byste vážně moc chtěli. Občas, když za mnou jelo auto, a focení jsem to proto vážně neriskovala. Jindy mi to ale nedalo ale s jednou rukou na volantu jsem se snažila zachytit alespoň trochu z cesty. Fotky tomu většinou odpovídají, ale pro představu a vzpomínku to stačí...

Směr cesty

Takže jsem jela Stratfordu-Strathmore-Whangamomona-Tahora. Kromě zastávek na focení kopečků a oveček nikde nic. Města jsou světem zapomenutá.

Mount Damper falls

Je tu mrtvo, jen pár baráčků. Pak jsem si udělala malou odbočku z cesty k vodopádu Mount Damper falls. Tam jsem šla jen asi kilometrovou procházku na vodopád a zpátky. Bohužel finální vyhlídka byla celkem zarostlá a nedalo se na vodopád pohlédnout z jiného směru, než je na fotce. 

Ovce kam se podíváš

Víc než vodopád mě tam ale bavili bečící ovečky, na který jsem taky bečela a asi jsem jim v jejich řeči řekla něco o čem jsem nevěděla.Z ničeho nic začal bečet celej kopec a postupně začaly všechny scházet dolů k ohradě, kde během pár minut stály vyskládaný jedna vedle druhý. Asi jsem je pozvala na procházku se mnou nebo nevím. Každopádně to byla parádní podívaná.

Když jsem odešla zase se rozešly.

Noc ve freedome kempu

Večer jsme dorazila do freedome kempu Ohinepane camping ground. Pěkný místo hned u řeky se spoustou prostoru pro všechny kempery. Dala jsem si tu rychlou „sprcho-koupačku“ a večer si na chvíli vstala na focení hvězd. 

Obloha je tady prostě neuvěřitelná. Bude mi chybět. 

Velké plány

Chystá se den splnění velkého přání. Zítra se přesunu blíže k místu odkud se vychází na Tongariro Alpine crossing. Bohužel počasí posledního týdne je hodně divoký a je tu tak dostvelká pravděpodobnost, že z toho nic nebude. Já ale nepřestávám doufat.

Jak to celé dopadne? Tak o tom zase příště...

Duckie_on_the_way

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

Ze života cherry pickera
Ze života cherry pickera

Jak to chodí na třešních a jak utratit vydělané peníze?

24.10.2019 NZtko
Z Jižáku na Severák
Z Jižáku na Severák

Z Christchurch se chystám trajektem do Wellingtonu, kde začne moje druhá polovina dobrodružství. DO cesty se mi ale postavila tropická cyklona a příroda mi tak na chvíli ukázala svou druhou...

10.02.2019 Duckie_on_the_way
Návrat na Zéland aneb dny hrůzy
Návrat na Zéland aneb dny hrůzy

Příšernou noc po návratu z Austrálie vystřídala další podobná. Co se dělo a čím jsem si spravila náladu?

09.02.2019 Duckie_on_the_way
Silvestrovské mecheche
Silvestrovské mecheche

Aneb, jak si naše česká parta užila oslavu Silvestra napříč časovými pásmy.

02.01.2019 Duckie_on_the_way
Christchurch a okolí
Christchurch a okolí

Na pár dní do města kultury a umění.

07.11.2018 Duckie_on_the_way
Farewell spit
Farewell spit

Výlet do okolí nejsevernější části Jižního ostrova- slaná voda, lachtani i zelené kopce.

22.10.2018 Duckie_on_the_way
Abel Tasman - Coastal walk
Abel Tasman - Coastal walk

Jednodenní výlet na poslední část Abel Tasman Coastal tracku - loop z Wharanui.

15.10.2018 Duckie_on_the_way
Abel Tasman - kajaky
Abel Tasman - kajaky

Výlet s holkama ze sadů na kajaky do Abel Tasmanu, jednoho z nejkrásnějších míst Nového Zélandu.

09.10.2018 Duckie_on_the_way
Práce na sadu
Práce na sadu

Přijela jsem do města, kde bych se chtěla na nějakou dobu usadit a najít na pár týdnů práci. Zadaří se?

04.10.2018 Duckie_on_the_way
Bluff - na jihu jihu
Bluff - na jihu jihu

Kratičký jednodenní výlet do Bluffu - městečka na jihu Jižního ostrova.

12.06.2018 Duckie_on_the_way
Vaření v přírodě
Vaření v přírodě

Typ pro příjemný den v Čechách pro dobrodruhy věčně na cestách, který plechovka fazolí a polívka z pytlíku jen tak neuspokojí ale i pro ty, co si jenom chtějí odpočinout od víru velkoměsta.

10.06.2018 Duckie_on_the_way
Konečně první výlet - Catlins
Konečně první výlet - Catlins

Konečně to proč jsem tady, jede se objevovat...

07.06.2018 Duckie_on_the_way
Kudy kam po zélandských úřadech
Kudy kam po zélandských úřadech

Jak jsem zařizovala všechny potřebnosti nutné k legální práci.

06.06.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Northland se Sylvou
Northland se Sylvou

Z Aucklandu na nejsevernější cíp Nového Zélandu k majáku Cape Reinga.

05.01.2020 Duckie_on_the_way
Přes Auckland do Northlandu
Přes Auckland do Northlandu

První část výletu do nejsevernější části Nového Zélandu.

22.12.2019 Duckie_on_the_way
Tak trochu jiná reportáž
Tak trochu jiná reportáž

Jelikož blogů je hodně, rozhodly jsme se, rozuměj dvě pražské softballistky v nejlepších letech, poskytnout naše ojedinělé zážitky širší veřejnosti ve formě podcastů :)

02.12.2019
Ze života cherry pickera
Ze života cherry pickera

Jak to chodí na třešních a jak utratit vydělané peníze?

24.10.2019 NZtko
WHS víza v KANADE
WHS víza v KANADE

Niektorí z vás sa chystajú do Kanady alebo o nej premýšľajú. Preto som pre vás pripravila článok, v ktorom sa dočítate nielen o working holiday vízach, ale aj o praktických radách, ktoré by vám mohli...

16.10.2019 @madein_czechoslovakia_