Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Surfing - mořské proudy

31.10.2018 Duckie_on_the_way

Jistě se těšíte, že na vašich cestách budete nejen objevovat nová místa, ale také zažívat nové zážitky včetně těch adrenalinových, kterým je Nový Zéland více než nakloněn. Ceny těchto aktivit nejsou z nejlevnějších, přesto si je nechcete nechat ujít, a tak hledáte nejlevnější způsoby, jak si užít co nejvíce zábavy za co nejmenší poplatek.

Surfing může být dobrou volbou, protože patří mezi sporty, kterým stačí první investice a dále už jen vaše vlastní iniciativa a nadšení. Plánujete-li si pořídít svůj vlastní surf, pak by vaše první kroky měli vést k našemu základnímu článku o surfingu, který vám poradí jak vybrat správné vybavení, i kde najít nejlepší surf spoty. 

Bezpečnost na prvním místě

Dříve, než se svým "novým" surfem poprvé vrhnete do vln, je důležité abyste se informovali nejen o tom, jak se surfuje, ale zejména o tom, jak se ve vodě chovat a jak ji číst. Skrývá v sobě totiž nebezpečí v podobě silných vodních proudů.

Je překvapující, kolik lidí v životě o ripech neboli vodních proudech nikdy neslyšelo nebo nevědělo, co dělat, pokud se do nějakého dostanou. Přitom je každoročně nejvíce utonutí, v lepším případě záchran, způsobeno právě vodními proudy. Pro představu jen v UK je to okolo 40, v USA pak okolo 100 utonutí ročně. 

A právě z tohoto důvodu jsme se rozhodli ve spolupráci s českým coachem surfingu Adamem Žáčkem, který přes léto vyučuje právě na Novém Zélandu, připravit krátký článek o tom, jak takové vodní proudy rozpoznat, jak se jim vyhnout a jak se chovat v případě, že vás proud začne unášet od pobřeží.

Co je to RIP

Nejjednodušeji si RIP můžete představit jako nějakou “řeku v oceánu”, která vás táhne směrem pryč od pevniny. Průměrný rip je 15-30 metrů široký a dosahuje vzdálenosti 90  a více metrů od pláže. Síla ripu se různí v závislosti na mnoha faktorech jako je místo, aktuální podmínky apod. Běžně ale dosahuje rychlosti 9km/h (15m/s), je tedy rychlejší než Michael Phelps v nejlepší formě, z čehož jasně vyplývá, že dostanete-li se neplánovaně do jeho spárů, pak máte problém.

Jak vzniká RIP

Ripy primárně vznikají působením gravitace měsíce. Proto jsou samozřejmě nejsilnější při odlivu, kdy se voda vrací do oceánu. Jsou ale i výjimky, kdy se na některých místech ripy mění během celého dne, a to zejména kvůli tvaru mořského dna. Perfektním příkladem je např. populární surfový spot na Severním ostrově (NZ) Piha, kde se v závislosti na přílivu/odlivu dramaticky mění pozice ripu během minuty. Pokud tam někdy budete, pak pamatujte, že při odlivu se máte vyvarovat pravé straně okolo Lion rock, při přílivu naopak levé straně okolo Camel rock. Piha je krásné místo, ale zároveň velice zákeřná pláž, co se “ripu” týče.

Jak poznat RIP

Nejjednodušší způsob, jak si ověřit bezpečnost dané lokality je zeptat se lifeguardů (plavčíků) na pláži a řídit se jejich pokyny. Samozřejmě narazíte i na pláže bez plavčíků. Pak se poptejte lokálních surfařů nebo místních obyvatel na pláži. Nenechte si ale nic namluvit a používejte rozum. K rozhodnutí, jestli do vody opravdu vstoupit vám může pomoci několik základních pravidel:

  • Ripy jsou v 99,9 % kolem skal, přístavních mol - jednoduše větších objektů v oceánu. Proto se vyvarujte vstupu do oceánu přímo u nich.
  • Ve většině případu lze nejlépe ripy spozorovat z vyvýšeného místa (samozřejmě to chce trochu zkušenosti) ale lze je poznat. Vlny se na tomto místě budou lámat po stranách, takže mezi dvěma vlnami uvidíte pás “klidné” vody. Další znamení je, že na povrchu bude voda zakalená (od písku z mořského dna, které je vířené právě proudem vody, případně bude zpěněná) a bude mířit do oceánu.

Největší nebezpečí tkví v tom, že rip může být i během krásného dne s malými 2ft vlnami. Na silnejší rip, který vám odnese daleko od pobřeží pak bohatě stačí 2-3ft vlny. 

Instruktážní video - jak poznat RIP

Jak se chovat v RIPU

Jako první je nutné zmínit, že základem bezpečnosti je snažit se nikdy do ripu nedostat. Pokud ale tato situace nastane, pak pro vás máme několik rad, jak se v takovém případě chovat.

  • Nikdy,nikdy, nikdy, se nesnažte plavat proti proudu- jak už bylo výše zmíněno, rip je silnější než nejrychlejší plavec planety a jediné čeho docílíte je vysíleni a utonutí.
  • Když plavat, tak 90 stupňů od ripu (pokud jste velmi dobrý plavec tak 45 stupňů).
  • Rip není stovky metrů široký, takže jak jednou pocítíte, že jste z něj venku, plavte rovnou k pláži, případně si chyťte vlnu.
  • Druhé řešení, které se od minulého roku velmi doporučuje všemi lifeguardy je pouze splývat na hladině. Zvedněte jednu ruku jako signál, že potřebujete pomoci a vyčkejte. Proud vás ve většině případů (i pokud žádná pomoc okolo není) opět neodtáhne moc daleko a jakmile cítíte, že přestal působit, začněte znovu plavat. Nejdříve opět udržujte daný úhel a pak, jakmile jste ve vlnách (tzn.není tam žádný protiproud) pokračujte přímo k pláži.

Reálné příběhy

  • Velká Británie

Byl krásný červencový den, malý swell okolo 1,5-2Ft. Okolo 7 h večer, kdy plavčíci už nejsou ve službě si 3 kluci (24-27 let) šli zaplavat. Vstoupili do oceánu přímo vedle obrovského skalnatého výběžku přímo do ripu (obrovská chyba). Co přesně následovalo už lze jen odhadovat nicméně muž, který se procházel po skalnatém výběžku spozoroval 3 těla na hladině. Ihned se na ně snažil upozornit surfaře, kteří byli pár desítek metrů od nich.

Důležitý fakt: každý si představuje topení jako velice hlučné, ale opak je pravdou. Většinou topení sluchově moc nezaznamenáte. Obzvlášť ve vlnách. Proto když se dostanete do problému, využijte mezinárodní signál pro zavolání pomoci a to vztyčenou ruku nad hlavou.

Mezi surfaři byli shodou okolností dva, kteří prošli kurzem plavčíka (pobřežniho záchranáře ) a všechny 3 tonoucí dostali z vody a přivolali pomoc. Jednoho oživili přímo na pláži a pokračovali v resuscitaci dalších dvou až do příletu vrtulníku. Ten na místo přiletěl do 5minut.

Přes veškerou snahu bohužel jeden v nemocnici zemřel.

Příběh je starý rok....

  • Velká Británie

Novější příběh ze stejné pláže 30.červenece 2018 - podobný čas, větší vlny. Čtyřčlenná rodina včetně dvou dětí s bodyboardy byla stažena do podobného ripu. Tentokrát měli neskutečné štěstí, že zrovna v tu chvíli trénovali ve vodě členové Lifesaving clubu (něco jako club lifeguardů) a všechny zachránili.

  • Skotsko 

22letý Matthew Bryce byl surfovat, když v tom po dvou hodinách, když chtěl skončit, se extrémně změnilo počasí - vítr i vlny. Sebral ho silný proud, který ho odtáhl 13 mil daleko od pevniny, kde díky tomu, že po celou dobu zůstal na prkně a měl silný neoprén přežil přes 30 hodin.

Záchranáři ho nejdříve nemohli najít, ale nakonec díky svým zkušenostem a znalostem, jakým stylem se mohly proudy změnit (směr,síla) odhadli, kde by asi měli rozšířit oblast pátrání. Takových situací, kdy vás rip odtáhne tak daleko skutečně moc není a bylo to hlavně tím, že se sešlo více faktorů, které to způsobily. Ale jak vidíte, stát se to může. Proto je nutné vždy zachovat chladnou hlavu.

  • Velká Británie

​​​Je tomu pár dní co byl český instruktor Adam svědkem toho, jak žáci jeho surfové hodiny během lekce chytali vlny na bezpečném místě, které se o 10 sekund později proměnilo v silný rip (převážně působením řeky která ústí do oceánu). Naštěstí stihl vše rychle vyhodnotit a všech 6 lidí včetně 7letého kluka stáhl z tohoto místa včas pryč. Dvěma dalším turistům na stejném místě museli pomoci záchranáři, kteří naštěstí hlídkovali okolo.

 

Tyto příběhy jsou pouhou kapkou v moři incidentů, které se každoročně odehrávají po celém světe. Buďte proto rozumní a snažte se chovat zodpovědně.

Ve zkratce na závěr

  • Rip current je “kanál se silným proudem vody” který vás táhne pryč do oceánu nebo do strany.
  • To co zabijí je vaše panika. Jakmile cítíte (jak popsal jeden můj kamarád, když se setkal poprvé s ripem a nevěděl co to je), že vás neznáma síla táhne pryč, nebojujte s tím. V první řadě se uklidněte, uvědomte si, kterým směrem vás to táhne a plavte/pádlujte v úhlu 90 stupňů do strany, případně splývejte.
  • Když dorazite na nový spot, zeptejte se lifeguardů či lokálů na ripy a jiné nebezpečí, případně se sami podívejte z vyvýšeného místa, kde to vypadá bezpečně.
  • Rip sám o sobě není špatný a vám jako surfařům může pomoci dostat se na line up - můžete tak proudu využít a ušetřit sílu při cestě za vlnami.
  • Ripy vznikají vedle sandbanku (místa, kde se lámou vlny, tudíž místa kam se chceš dostat -  po stranách bude mít v 99% rip takže výtah zdarma).

 

Pár slov na závěr: vždy si opravdu zjistětě podmínky dané pláže. To, že někde není rip právě v tu chvíli, kdy vstupujete do oceánu neznamená, že tam nemůže být za půl hodiny. Jednejte zodpovědně, nechoďte do vody sami a řiďte se základními pravidly.

Přejeme vám příjemnou zábavu a mnoho zdolaných vln.

Líbil se Vám tento článek?
Ozonová díra Ozonová díra Z Motueky do Pictonu Z Motueky do Pictonu

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak