Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Mezinárodní řidičský průkaz

04.03.2019 VisitKiwiCZ Cesta

Abyste byli na Zélandu oficiálně oprávněni k řízení motorových vozidel, musíte vlastnit buď novozélandský řidičský průkaz nebo řidičský průkaz v angličtině (či s oficiálním překladem). Pro první rok pobytu je nejjednodušší si těsně před odletem zažádat o mezinárodní řidičský průkaz.

Ten seženete na počkání na jakémkoliv dopravním úřadě s rozšířenou pravomocí. K jeho dostání budete potřebovat:

  • Platný řidičský průkaz
  • Doklad totožnosti (občanku nebo pas)
  • 1 pasovou fotografii
  • 50 Kč
  • Vyplněnou žádost

Formulář s žádostí o vydání mezinárodního řidičského průkazu můžete vyplnit přímo na místě nebo ho vytisknout z internetu a přinést již vyplněnou z domu. 

Vše trvá jen pár minut a za chvíli odcházíte s mezinárodním řidičákem v kapse. Jeho platnost je 1 rok ode dne vydání. Pozor ale, platí pouze dohromady s tím českým. Pokud si doklad nestihnete zařídit před odletem, můžete si nechat udělat oficiální překlad českého řidičáku na Zélandu. Poplatek ale potom činí 50 dolarů, což je 15-ti násobek české ceny.

Často se stává, že při klasické silniční kontrole policistovi stačí pouze český řidičák, ovšem pokud nemáte oficiální doklady na řízení vozu v zemi a způsobíte dopravní nehodu, může nastat situace, že vám pojišťovna odmítne proplatit náklady. Pokud jste na Zélandu čerstvě, silniční kontrola se většinou spokojí jen s českým řidičákem. Pokud ale uvidí, že překračujete hranici pobytu jednoho roku, mohou se pídit po dalších dokumentech, protože mezinárodní řidičák i český řidičák s překladem můžete využít na maximálně 12 měsíců od vstupu do země. Pokud si tedy plánujete pobyt na Zélandu prodloužit o více jak rok, musíte si pořídit řidičák zélandský, anebo vycestovat ze země na kratší dovolenou a vrátit se zpět. Poté vám začne znovu platit 12ti měsíční platnost od vstupu do země. Užitečná informace pro vás je, že jako oficiální překlad vašeho českého řidičáku můžete použít i již propadlý mezinárodní řidičský průkaz. 

fotka

Vypršení platnosti

Nevýhodou mezinárodního řidičského průkazu je, že je platný pouze 1 rok od vydání. Pokud tedy plánujete zdržet se déle, budete muset podniknout jeden z následujících kroků.

  • Vycestovat z Nového Zélandu a opět se vrátit
  • Pořídit si novozélandský řidičský průkaz

 

Foto

Cesta mimo Nový Zéland

Neplánujete-li zůstat na Novém Zélandu dlouhodobě, pak je cesta za jeho hranice a zpět asi nejlepším řešením. Nejen, že se podíváte na krásná místa v okolí, Ale hlavně vám při návratu na novozélandskou půdu začne platit opět 12 měsíční lhůta, po kterou je možné používat český řidičský průkaz společně s oficiálním překladem do angličtiny. Jako oficiální překlad navíc můžete jednoduše využít i propadlý mezinárodní řidičák, takže vlastně nemusíte kromě dovolené do Austrálie, Asie či nějaký z autonomních přilehlých ostrovů nic řešit. A to se vyplatí :-).

Pro klid v duši si můžete vytisknout také oficiální potvrzení z naší emailové komunikace:

Foto

Vyřízení novozélandského řidičáku

Pokud plánujete zůstat v zemi déle a neustále vycestovávání za hranice není nejlepším řešením, pak bude nutné pořídit si oficiální novozélándský řidičský průkaz. To ovšem samozřejmě něco stojí - nejen peníze, ale také nějaké to úsilí. Čekat vás budou teoretické i praktické zkoušky, stejně jako při pořizování řidičáku v Čechách. Jak celý proces probíhá a kde si o vyřízení zažádat se dozvíte v našem samostatném článku novozélandský řidičský průkaz.

Foto

Neplatné doklady

Mnohdy se vám může stát, že během si silniční hlídka při kontrolu v prvním roce vašeho pobytu vystačí s vašim českým řidičským průkazem a ten mezinárodní je ani nebude zajímat. Nespoléhejte se ovšem na to, že to tak bude i nadále. Po roce pobytu se může lehce stát, že budete pořádáni o doložení dalších platných dokladů, čímž je dle vaší volby buď novozélandský řidičák či prodloužená platnost toho stávajícího za pomoci vycestování.

To, že tyto věci novozélandská policie neřeší je jen fáma - pokud taková situace nastane a budete mít štěstí, vyváznete pouze s upozorněním, abyste si vše zařídili. Můžete ale také vyfasovat nepěknou pokutu. 

Dalším problémem může být způsobení dopravní nehody. Ať už jste sebelepší řidič, nikdy nevíte, co se může přihodit a v případě, že v takové situaci disponujete neplatnými doklady můžete se opět zamotat do problémů, nehledě na to, že vaše pojišťovna může odmítnout úhradu škody. Proto raději neriskujte a zařiďte si včas platné dokumenty.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email