Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Mezinárodní řidičský průkaz

04.03.2019 VisitKiwiCZ Cesta

Abyste byli na Zélandu oficiálně oprávněni k řízení motorových vozidel, musíte vlastnit buď novozélandský řidičský průkaz nebo řidičský průkaz v angličtině (či s oficiálním překladem). Pro první rok pobytu je nejjednodušší si těsně před odletem zažádat o mezinárodní řidičský průkaz.

Ten seženete na počkání na jakémkoliv dopravním úřadě s rozšířenou pravomocí. K jeho dostání budete potřebovat:

  • Platný řidičský průkaz
  • Doklad totožnosti (občanku nebo pas)
  • 1 pasovou fotografii
  • 50 Kč
  • Vyplněnou žádost

Formulář s žádostí o vydání mezinárodního řidičského průkazu můžete vyplnit přímo na místě nebo ho vytisknout z internetu a přinést již vyplněnou z domu. 

Vše trvá jen pár minut a za chvíli odcházíte s mezinárodním řidičákem v kapse. Jeho platnost je 1 rok ode dne vydání. Pozor ale, platí pouze dohromady s tím českým. Pokud si doklad nestihnete zařídit před odletem, můžete si nechat udělat oficiální překlad českého řidičáku na Zélandu. Poplatek ale potom činí 50 dolarů, což je 15-ti násobek české ceny.

Často se stává, že při klasické silniční kontrole policistovi stačí pouze český řidičák, ovšem pokud nemáte oficiální doklady na řízení vozu v zemi a způsobíte dopravní nehodu, může nastat situace, že vám pojišťovna odmítne proplatit náklady. Pokud jste na Zélandu čerstvě, silniční kontrola se většinou spokojí jen s českým řidičákem. Pokud ale uvidí, že překračujete hranici pobytu jednoho roku, mohou se pídit po dalších dokumentech, protože mezinárodní řidičák i český řidičák s překladem můžete využít na maximálně 12 měsíců od vstupu do země. Pokud si tedy plánujete pobyt na Zélandu prodloužit o více jak rok, musíte si pořídit řidičák zélandský, anebo vycestovat ze země na kratší dovolenou a vrátit se zpět. Poté vám začne znovu platit 12ti měsíční platnost od vstupu do země. Užitečná informace pro vás je, že jako oficiální překlad vašeho českého řidičáku můžete použít i již propadlý mezinárodní řidičský průkaz. 

fotka
Nový Zéland Working Holiday 2019
Přidat se ke skupině

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Booking.com

Novinky na Váš email