Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Mezinárodní řidičský průkaz

04.03.2019 VisitKiwiCZ Cesta

Abyste byli na Zélandu oficiálně oprávněni k řízení motorových vozidel, musíte vlastnit buď novozélandský řidičský průkaz nebo řidičský průkaz v angličtině (či s oficiálním překladem). Pro první rok pobytu je nejjednodušší si těsně před odletem zažádat o mezinárodní řidičský průkaz.

Ten seženete na počkání na jakémkoliv dopravním úřadě s rozšířenou pravomocí. K jeho dostání budete potřebovat:

  • Platný řidičský průkaz
  • Doklad totožnosti (občanku nebo pas)
  • 1 pasovou fotografii
  • 50 Kč
  • Vyplněnou žádost

Formulář s žádostí o vydání mezinárodního řidičského průkazu můžete vyplnit přímo na místě nebo ho vytisknout z internetu a přinést již vyplněnou z domu. 

Vše trvá jen pár minut a za chvíli odcházíte s mezinárodním řidičákem v kapse. Jeho platnost je 1 rok ode dne vydání. Pozor ale, platí pouze dohromady s tím českým. Pokud si doklad nestihnete zařídit před odletem, můžete si nechat udělat oficiální překlad českého řidičáku na Zélandu. Poplatek ale potom činí 50 dolarů, což je 15-ti násobek české ceny.

Často se stává, že při klasické silniční kontrole policistovi stačí pouze český řidičák, ovšem pokud nemáte oficiální doklady na řízení vozu v zemi a způsobíte dopravní nehodu, může nastat situace, že vám pojišťovna odmítne proplatit náklady. Pokud jste na Zélandu čerstvě, silniční kontrola se většinou spokojí jen s českým řidičákem. Pokud ale uvidí, že překračujete hranici pobytu jednoho roku, mohou se pídit po dalších dokumentech, protože mezinárodní řidičák i český řidičák s překladem můžete využít na maximálně 12 měsíců od vstupu do země. Pokud si tedy plánujete pobyt na Zélandu prodloužit o více jak rok, musíte si pořídit řidičák zélandský, anebo vycestovat ze země na kratší dovolenou a vrátit se zpět. Poté vám začne znovu platit 12ti měsíční platnost od vstupu do země. Užitečná informace pro vás je, že jako oficiální překlad vašeho českého řidičáku můžete použít i již propadlý mezinárodní řidičský průkaz. 

fotka

Vypršení platnosti

Nevýhodou mezinárodního řidičského průkazu je, že je platný pouze 1 rok od vydání. Pokud tedy plánujete zdržet se déle, budete muset podniknout jeden z následujících kroků.

  • Vycestovat z Nového Zélandu a opět se vrátit
  • Pořídit si novozélandský řidičský průkaz

 

Foto

Cesta mimo Nový Zéland

Neplánujete-li zůstat na Novém Zélandu dlouhodobě, pak je cesta za jeho hranice a zpět asi nejlepším řešením. Nejen, že se podíváte na krásná místa v okolí, Ale hlavně vám při návratu na novozélandskou půdu začne platit opět 12 měsíční lhůta, po kterou je možné používat český řidičský průkaz společně s oficiálním překladem do angličtiny. Jako oficiální překlad navíc můžete jednoduše využít i propadlý mezinárodní řidičák, takže vlastně nemusíte kromě dovolené doAustrálie, Asie či nějaký z autonomních přilehlých ostrovů nic řešit. A to se vyplatí :-).

Pro klid v duši si můžete vytisknout také oficiální potvrzení z naší emailové komunikace:

Foto

Vyřízení novozélandského řidičáku

Pokud plánujete zůstat v zemi déle a neustále vycestovávání za hranice není nejlepším řešením, pak bude nutné pořídit si oficiální novozélándský řidičský průkaz. To ovšem samozřejmě něco stojí - nejen peníze, ale také nějaké to úsilí. Čekat vás budou teoretické i praktické zkoušky, stejně jako při pořizování řidičáku v Čechách. Jak celý proces probíhá a kde si o vyřízení zažádat se dozvíte v našem samostatném článku novozélandský řidičský průkaz.

Foto

Neplatné doklady

Mnohdy se vám může stát, že během si silniční hlídka při kontrolu v prvním roce vašeho pobytu vystačí s vašim českým řidičským průkazem a ten mezinárodní je ani nebude zajímat. Nespoléhejte se ovšem na to, že to tak bude i nadále. Po roce pobytu se může lehce stát, že budete pořádáni o doložení dalších platných dokladů, čímž je dle vaší volby buď novozélandský řidičák či prodloužená platnost toho stávajícího za pomoci vycestování.

To, že tyto věci novozélandská policie neřeší je jen fáma - pokud taková situace nastane a budete mít štěstí, vyváznete pouze s upozorněním, abyste si vše zařídili. Můžete ale také vyfasovat nepěknou pokutu. 

Dalším problémem může být způsobení dopravní nehody. Ať už jste sebelepší řidič, nikdy nevíte, co se může přihodit a v případě, že v takové situaci disponujete neplatnými doklady můžete se opět zamotat do problémů, nehledě na to, že vaše pojišťovna může odmítnout úhradu škody. Proto raději neriskujte a zařiďte si včas platné dokumenty.

Nový Zéland Working Holiday 2019
Přidat se ke skupině

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Booking.com

Novinky na Váš email