Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Lezení

23.09.2019 VisitKiwiCZ Sportovní aktivity

Lezení na Novém Zélandu? Rozhodně ano!

Nový Zéland nabízí kromě turistických aktivit také mnoho dalších outdoorových alternativ, které nepochybně stojí za vyzkoušení. Jednou z nich je nepochybně také lezení. Proto pokud jste fandy tohoto sportu, měli byste určitě zpozornět. Lezení na Novém Zélandu je totiž zábava. Kromě zajímavých skalních stěn tu totiž máte mimo jiné také neuvěřitelné výhledy na okolní krásnou přírodu.

Lezecké vybavení

Když jsme se balili na Nový Zéland, lezecký matroš se do našich batohů prostě vejít musel. Pokud i vy patříte mezi fandy tohohle úžasného životního stylu, tak i vy byste neměli zapomenout přibalit do svého batohu alespoň sedák a lezečky. Vybavení si samozřejmě můžete koupit i zde na Zélandu, ale počítejte s tím, že jsou tu především velcí výrobci a značky jako Petzl, Beal, Black Diamond, La Sportiva atd. a neseženete tu levnější alternativy jako v Čechách.

Klasifikace obtížností

Připravte se na to, že zde neplatí žádná z klasifikací, na které jsme z Evropy zvyklí (UIAA nebo FRA). Cesty jsou tu klasifikovány podle australské stupnice, např. 21 AUS je přibližně 7- UIAA / 6b+ FRA. Australská stupnice není tak snadno převoditelná, a tak se může stát, že rádoby lehká cesta může pěkně zatopit.

fotky

Tabulka obtížností na stěně Extreme Rock Edge v Aucklandu

Informace o lezeckých oblastech

My jsme si pořídili průvodce Rock Deluxe North, který ale neobsahuje všechny cesty v oblastech v něm zmíněných, a dále jsme hledali informace o oblastech, sektorech a cestách na webu www.thecrag.com.

Některé menší průvodce naleznete ke stažení na stránkách www.freeclimb.co.nz. Zakoupit si můžete rovněž tištěné průvodce zaměřené na jednotlivé oblasti.

A pokud jste sami, můžete sehnat parťáka např. v facebookové skupině New Zealand Climbing.

Lokality: Severní ostrov

Zatím máme za sebou jen Severní ostrov, a tak vám přinášíme pár našich tipů na místa, která byste neměli během vašeho putování minout.

Výběr není kompletní, některé oblasti jsme museli vynechat kvůli nepřízni počasí a jiné byly obtížností mimo naše lezecké možnosti.  Zároveň se jedná o naše subjektivní hodnocení, takže se někomu můžou líbit více jiné oblasti, než se líbily nám. Rozdělíme si to pro přehled na venkovní lezení a umělé stěny.

Lezení venku

Venku se nám nejvíce líbilo v oblasti Kawakawa Bay poblíž jezera Taupo, kde se nachází vzdušné exponované cesty sportovního i tradičního charakteru (po vlastním).

Z těch sportovních je naprostý must do cesta High Hopes (45m, 16 ***) v sektoru The Point v části High Hopes Area, za tradiční sektor Cracks Wall cesta Gecko Groove (28m, 16 ***). Do oblasti se lze dostat pěšky na těžko 10km trekem z obce Kinloch nebo ze stejné obce lodí za 90 $ (jednosměrná jízdenka pro 4 lidi včetně bagáže). Na místě se smí stanovat se zákazem rozdělávání ohně, pro případ špatného počasí je zde přístřešek a není zde žádná voda kromě té z jezera. Přístup k sektorům je dobře značený a nechá se dobře zorientovat podle průvodce, cestám chybí popisky, skála je kvalitní a pevná.

Foto

Kawakawa Bay

Další nadílka lezeckých oblastí se nachází v regionu Wharepapa poblíž vesnice Wharepapa South – Froggatt Edge, Sheridan Hills, Bayley Rd a Waipapa Dam. Oblasti se nachází na soukromých pozemcích, tudíž bez svolení vlastníků platí zákaz vstupu. Pro povolení ke vstupu do oblastí Sheridan Hills a Bayley Rd je třeba telefonicky předem kontaktovat majitele. Zbylé oblasti mají u příjezdové brány knihu, do které se zapíšete, a tím máte hotovo.  Za nás rozhodně doporučujeme navštívit oblast Froggatt Edge, kde se nachází krásná skála, spoustu sportovně odjištěných cest napříč škály obtížností, cesty na slunci i ve stínu.

foto

Froggatt Edge - Main Cliff

Neméně zajímavá lezecká oblast co se týče cest i přístupu se nachází v rokli Mangorewa. Ke skále se dostanete buď potokem, což zabere cca 20min. a nezabloudíte, nebo je to o něco déle po vyznačeném treku vyžadujícím přebrodění potoka. Z tohoto důvodu odložte návštěvu brzy po silných deštích. Skála je zde pevná, sportovně odjištěná a jsou zde převážně obtížnější cesty.

text

Mangorewa – River Wall

Další oblast, která stojí za navštívení je Buck Rock, kterou jsme našli na webu the crag. Jedná se o kvalitní skálu s možností užít si vícedélky až do 80m.

Lézt se dalo i na hoře Maunganui u Taurangy, aktuálně zde ale platí zákaz a probíhá jednání majitelů a příslušných autorit o povolení lezecké aktivity. Mezi další větší lezecké lokality patří Ti Point, Mangaokewa a Waitomo.

Naopak mezi lezecké černé díry patří jednoznačně oblast Hawke´s Bay. Ačkoliv na internetu najdete jakousi zmínku o stěně v Hastings i Napieru, obě stěny jsou již několik let zavřené a asi nejbližší lezení odtud naleznete u jezera Taupo.

Indoor lezení

A abyste nevypadli z lezecké kondice, když zrovna prší, můžete vyzkoušet jednu z lokálních umělých stěn. My osobně vyzkoušeli:

  • Exreme Rock Edge v Aucklandu, který můžeme jednoznačně doporučit. Za nás to byla nejlepší stěna. Najdete zde různé profily převážně ale převisy. 
  • The Wall and Basement Cinema v Rotorue - ta nás dostala hlavně svým přátelským přístupem (nevyžadovali zde leading licence). 
  • The Edge Rockwall v Taupu -příjemně vysoká, ale malá co se do počtu cest (rovněž zde nevyžadovali leading licence).
Foto

Extreme Rock Edge v Aucklandu

Leading licence

K čemu je dobrá leading licence a jak ji získáte? Na většině stěn najdete spoustu možností lezení na toprope. Když si ale zatoužíte cestu vytáhnout, provozovatel stěny vám to legálně smí umožnit pouze, pokud prokážete, že jste toho bezpečně schopni.

V praxi to znamená, že předtím než vás nechají tahat, musíte za jednorázový poplatek složit zkoušku, při které zpravidla vy a váš parťák vytáhnete cestu, necvaknete poslední jištění v cestě a skočíte do lana. Jistič musí pád bezpečně chytit a lezec s sebou nesmí švihnout jak pytel cementu.

O licenci můžete následně kdykoliv přijít, pokud se vy nebo váš partner budete chovat nebezpečně. Licence se váže ke konkrétní stěně, která vám ji vydala, a na jiných stěnách můžete být opětovně vyzváni ke složení příslušné zkoušky.

Foto

Lead licence

A to by bylo za nás o lezení na Severním ostrově asi vše, my míříme na Jižní ostrov, třeba se tu potkáme, ať už na skále nebo na stěně. Lezení zdar!

Pro Visitkiwi Martin Slavík a Markéta Králová - navštivte jejich blog a dozvíte se víc o jejich cestách.

Líbil se Vám tento článek?
Rybaření Rybaření

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak