Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Kultura

VisitKiwiCZ Nový Zéland

Kulturní odkaz britských přistěhovalců je na Novém Zélandu velice nepatrný. Jednak je to krátkou historií bílého člověka na ostrovech a zároveň také tím, že osadníci museli být v novém prostředí mnohem více prakticky zaměřeni a na umění zkrátka nebyl čas. I to je jeden z důvodů, proč se jakékoliv umění na Novém Zélandu dnes tolik cení. Z výše uvedených důvodů se veškeré starší kulturní památky logicky točí okolo maorského dědictví.

Foto

Zdroj: Martin Hunter Getty

Jazyky

Z výše uvedených důvodů se veškeré starší kulturní památky logicky točí okolo maorského dědictví. Vzhledem k původu Maorů, se tak můžete těšit na silný polynéský nádech, kterého si můžete povšimnout například v jazyce. Maorština nám evropským uším zní velice zajímavě a exoticky. Zejména pak při přednesu písní či básní, nebo v kombinaci s hrou na autentické hudební nástroje, bude představovat nezapomenutelný zážitek. Bohužel přesto, že se jedná vedle angličtiny a znakové řeči o jeden z úředních jazyků, postupně se vytrácí a v běžném životě jej dnes používá jen asi 10% Maorů. Zaslechnout ale můžete pár celostátně zažitých maorských výrazů jako např. pozdrav Kia Ora.

Architektura

Architektura je celkově velkou směsicí různých vlivů. Živelná rizika, jako zemětřesení a rozdílné klima, donutila osadníky své stavitelské zvyky výrazně přehodnotit. Domy jsou ze dřeva a na budovy starší 50 let narazíte jen velice zřídka. I přesto že se Nový Zéland snaží uchovat co nejvíce z původní maorské architektury, do současnosti se toho moc nezachovalo. Stále si ale můžete prohlédnout překrásné maorské chýše s neuvěřitelným řezbářským detailem v některých muzeích. Třeba rovnou v tom nejpopulárnějším Muzueu Te Papa ve Wellingtonu.

Řezbářství

Řezbářská tradice je patrná na celé řadě uměleckých předmětů, od primitivních nástrojů až po zbraně. Vysoce hodnotné je také šperkařství. Velice typické je opracovávání nefritů nazývaných greenstone, který má pro Maory významný spirituální význam. Když budete mít štěstí či velmi dobře vycvičené oči, můžete si najít vlastní greenstone na pláži mezi oblázky. Pokud nechcete trávit hodiny hledáním malého kousíčku, můžete si ho prostě koupit v obchodě, a to jak v surové podobě, tak i zpracovaný do podoby šperku či přívěsku. Kromě kamenů je typické i opracování hovězích kostí, ze kterých se vyrábí ozdobné šperky maorských tvarů.

foto

Zdroj: Cinzia Jonathan

Tetování

Nedílnou součástí maorské kultury je také tetování tzv. Tā moko, specifické pro maorskou populaci celé oblasti Polynésie. 

Příjem moko představoval důležitý mezník mezi dětstvím a dospělostí a byl doprovázen mnoha obřady a rituály. Za pomoci tetování se nejen zdůrazňoval stav, zájmy či hodnosti dané osoby, ale také se tak stávala přitažlivější pro druhé pohlaví. Muži byli nejčastěji tetováni na tvářích, hýždích a stehnech. Ženy obvykle nosily moko na rtech a bradě. 

Stravování

K maorským tradicím se úzce váže i typický maorský pokrm hangi. Jedná se o slavnostní jídlo, které se připravuje ve vyhloubené jámě, kde se rozdělá oheň. Ten rozpálí velké kameny, na které se pak navrší mnoho druhů různých mas. Nejčastěji se jedná o skopové, vepřové a hovězí, které se proloží se kořenovou zeleninou, batáty či brambory, a celé se zakryje. Vše se pak mnoho hodin peče, udí a dusí.

Mezitím se, jak už je u Maorů zvykem, pozve široké okolí na hostinu. Hangi ochutnáte i v některých takeaways, či v rámci různých turistických atrakcí zejména v typické vulkanické oblasti Rotorua, kde se připravuje nad horkými párami vyvěrajících vulkanických pramenů.

Počítejte ale, že komerčně připravované se tomu domácímu s láskou připravovanému vyrovnává velice těžko.

TIP: Více o stravování na Novém Zélandu se dočtete v našem článku Jídlo a nápoje.

Foto

Ragby a haka

Samostatnou kapitolou je na Novém Zélandu ragby. Jedná se sice o sport, ten je ale v tomto případě také důležitou kulturní součástí země, a to včetně turisticky oblíbeného tradičního tance haka. Ten byl původně perforován místními maorskými obyvateli pro zastrašení cizinců přicházejících do země.

V dnešní době se s jeho tradiční formou včetně původních převleků a doplňků, setkáte spíše v rámci turistických atrakcí či státních oslav. Těšit se na něj můžete ale také v rámci mezinárodních utkání nejslavnějšího ragbyového týmu světa, novozélandských All Balcks, kteří tento tanec předvádějí soupeři, pro zastrašení a navození správné bojové nálady, před každým zápasem.

TIP: Více informací o novozélandském sportu naleznete v našem článku Sport.

All Blacks

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email