Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Krev, pot a That´s a box!

19.04.2019 Magdaléna
Krev, pot a That´s a box!

Zdroj: Magdaléna Bláhová

Když se řekne Nový Zéland, snad první, co se nám všem vybaví jsou ovce. Přestože je ale farming a wool industry na Zélandu společně s turismem naprosto stěžejní, málokdy narazíte na backpackera, kterej by si mohl odškrtnout práci v shearing sheds. No, já holt musim mít vždycky něco extra!

Stodola life

Jak už jsem popsala v minulym článku, tentokrát jsem na Zéland jela na základě pracovní nabídky. Taky jsem se zmínila, že pokud vám v e-mailu napíšou, že se "sice jedná o fyzicky náročnější práci.....," tak to myslí vážně. Ale tím nechci nikoho odrazovat, takže radši začnu základnímy pojmy/fakty ze shearing industry aneb stříhání ovcí.

Nejdůležitější (hned po ovcích) je shearer (střihač). Střihači jsou v podstatě novej živočišnej druh, protože nejen, že všichni vypadají jako terminátoři, ale mají taky stejnou sílu. Ono když denně oholíte 300-400 ovcí, tak se to asi někde projevit musí.

Pak jsme tu my, rouseys (wool handlers), shearovy pomocnice. My se staráme o to, aby jsme všechno odklidily z cesty shearerovy, odstraňujeme všechny nečistoty z vlny a třídíme jednotlivý její části a druhy.

Presser se stará o to, aby měl shearer vždycky dost ovcí v penech (ohradách) a jak už jste asi pochopili z názvu "presser," taky přebírá vlnu od rouseys a dává jí do lisu (pressu), z kterýho potom vyndá hotovej bail (180 kilovej pytel vlny, kterej pak farmář pošle ke zpracování/prodeji).

No a shearing shed je místo, kde se celý tohle divadlo odehrává. Je to v podstatě taková stodola speciálně postavená pro stříhání ovcí. Tzn. jednu část zabírají ohrady, který končí dvířkama na board, kde sheareři střihají. Před boardem je plac pro rouseys a press a taky stůl, na kterej se vlna hází, ale to záleží, o jakou vlnu se jedná.

Ewes jsou dospělý ovce (samice). Při shearování dospělých ovcí se bavíme o full wool, tzn. že vlna je vkuse (jako když si jdete koupit takový ty fake předložky před postel). Při full wool se rouseys střídají na brooming, tj. odklízení kousků vlny a třídění "odpadu," pick up, tj. přebírání vlny od shearera a rozložení na stůl a table, kde rozloženou vlnu očistíme od nečistot a vytřídíme do jednotlivých pytlů. Očištěná vlna jde pak ze stolu rovnou do pressu.

Lambs jsou jehňata. Jehňata mají vlnu krátkou, proto nedrží vkuse. Rouseys jsou rozmístěny u jednotlivých shearerů a dělají vpodstatě všechny 3 práce (broom, pick up, table) najednou za pochodu. Zdá se to jako makačka. ale jehňata jsou celkem čistý a lehký (váhově). Čistou vlnu (spíš chmíří) pak rozsypete na zem, odkud si jí presser vezme do lisu.

Rams, berani, to už taková sranda neni. Ve stádě jich ale bejvá jen pár, takže se to dá přežít. Některý berany ale musí vytáhnout z ohrady 4 chlapi, protože to už jsou vážně těžký a nebezpečný monstra. Pro rouseys je proces v podstatě stejnej jako u ewes, akorát stojíme 4 kroky od boardu :D :D (asi chápete proč).

Second shear to je holení mladých ovcí, který jsou velikostně ewes, ale pořád mají krátkou vlnu. Takže proces stejnej jako u lambs, jenom to od nich víc bolí, když vás kopnou!

Broom, to byla celou sezónu moje pravá ruka, teda v podstatě obě ruce. Broom je nástroj, kterej rouseys používají pro uklízení a v podstatě pro všechno. Je to spíš takový malý hrablo s násadou koštěte.

Handpiece, aneb shearerova zbraň je strojek, kterým ovce holí. Existují různý druhy a různý nástavce pro různou vlnu.

Shearing school, to je místo, kde se tohle kouzlení většina shearerů naučila. No, vzhledem k tomu, že je to hlavní průmysl na Zélandu, tak se to holt někde učit musí. Kurzy stříhání ovcí máme i v ČR, ale zdaleka ne tak rozšířený, jako tady.

Shearing shed s výhledem, Glenorchy

Zdroj: google

5.30 yard

Tak, teď když už všichni znáte všechny profi pojmy, je čas začít the real story!

No, jak už asi chápete z názvu odstavce, první a zásadní problém, na kterej jsem v mym novym domově (Winton, Southland) narazila, bylo vstávání. Já teda tušila, že se asi bude začínat brzy, ale budík ve 4.40 každej den, to by mělo bejt protizákonný.

Než se ale stačíte rozkoukat a postěžovat si, už si vás partička veze pracovním vanem na základnu (yard), kde se v 5.30 všichni ty ospalci schází. Na yardu je velká tabule, kde je celá banda rozdělená na několik gangů a váš jedinej úkol je najít svoje jméno a sednout si do správnýho vanu (což je v 5.30 docela náročný jako...).

Gangy se pořád mění. Každej den/týden jezdíme na jinou farmu, kde na nás čeká farmář a jeho stovky/tisíce ovcí. Vyskáčeme z vanu, sheareři si začnou připravovat nádobíčko (to trvá něco přes půl hodiny) a my zatím připravujeme boxy a pytle na třídění vlny. Já teda většinou spim, ale to až když připravíme ty pytle a boxy. Presser nahání ovce dovnitř a jakmile ručička na hodinách ukáže celou, show může začít.

Jelikož strojky dělají celkem kravál, každej gang má svůj reprák a celej den si pouštíme hudbu. Nahlas. Hodně nahlas. Takže si umíte představit ty války o to, čí playlist se bude hrát. Život v shearing sheds by se totiž dal shrnout do dvou slov: rock a country. Takže... tak. No.

Pracuje se celkem 8 hodin (4 kola po dvou hodinách). První smoko trvá 30 minut, oběd 45 a druhá smoko zase 30 minut. Snídaně, svačiny a obědy máme zajištěný, stejně jako dopravu a ubytování. Za pokoj v hostelu (vlastní lednička, telka, dřez, jo a taky elektrická deka v posteli, to si musim pořídit domů!!!), dopravu, snídaně svačiny, obědy a večeře mi strhávali 100 dolarů týdně. Což je v podstatě zadarmo, zvlášť na Zélandu. Nebo vlastně kdekoli..

Když jsem byla v práci první den, připadaly mi ty pauzy hrozně dlouhý. Časem jsem ale sama pochopila, že bez delší pauzy se to nedá fyzicky zvládat, zvlášť, pokud jste shearer. Vlastně i pokud jste rousey a děláte třeba 1,5. To znamená, že nemáte každá svýho shearera, ale musíte zvládat 1,5 najednou (2 rouseys na 3 shearery, někdy dokonce 2 na 4, ale to už je hardcore). Všechno ale záleží právě na shearerovi. V podstatě se dělí na normální lidi a pealery (hodně slangovej výraz), jelikož některý chlapi zvládnout ostřihat přes 400 ewes za den!!! a to už je vážně next level. Na takových shearerech je těžký dělat i 1 na 1, natož 1,5.

Každej gang má svýho gangera, to je hlavní shearer, kterej dělá to málo paper worku, který je třeba udělat a taky řídí van do práce a z práce. Což je celkem na prd, hlavně ráno, kdy všichni ostatní můžou ještě na chvíli po cestě zalomit a on se chudák snaží nezalomit. Pak máme head rousey, to je vrchní wool handlerka, která se domlouvá s farmářem, co všechno máme čistit a oddělovat a zkrátka nás má na povel.

Velikost gangu se pochopitelně mění podle velikosti shearing shed. Pokud je shed malá, např. three stand (tzn. board pro 3 shearery), bude gang složenej ze 3 shearerů, 2 nebo 3 rouseys a 1 pressera. Pak máme ale sheds pro 6 i 7 shearerů, tj. gang o 14 lidech a víc!

Jeden z našich párty vanů!

Víkend? Co to je?

Práce v shearing industry je fyzicky náročná. Lambs jsou možná snažší než full wool a tak, ale pořád to neni snadná práce. Už jen to vstávání je hrozný a to jste se ještě ani nezačali hejbat. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, kolik vypijete za sezónu piva, je vlastně docela štěstí, že je ta práce fyzicky náročná, protože jinak byste se ani neodkutáleli zpátky domů!

Pokud chcete potkat lidi z celýho světa a začít přátelství s backpackerama, pak shearing industry neni to správný místo. 99% zaměstnanců jsou totiž kiwáci, právě proto, že na shearing musíte mít všechno vybavení (který neni vůbec levný) a hlavně skills. Nemůžete zkrátka zaklepat kontraktorovi na dveře a říct "Dobrej, já jsem Majda a chtěl(a) bych shearovat."

Bohužel, protože jak už se Jamie zmínil v emailu, je to taky práce dobře ohodnocená. Shearer je totiž placenej od ovce (asi $2.5 za kus, to znamená, že pokud ostříhá přes 400 ovcí za den, tak si vydělá okolo  $1000 za den. Pro srovnání, to si já nevydělam ani za tejden).

Mainshear (hlavní sezóna) trvá od prosince do dubna a nepočítejte s volnýma víkendama. Jsou týdny, kdy si musíte říct o den volna, jinak prostě makáte pořád. Což jsou sice dobrý peníze, ale co si budem, každej občas potřebuje trochu oraz. A taky párty. Hlavně párty.

A teď k tej krvi, potu a boxům

Když už se bavíme o párty, nejenom, že máte zajištěný jídlo, dopravu a ubytování, ale v podstatě taky pivo. Každodenní after work rutina je totiž to, že se zastavíte v nejbližším liquor storu a sheareři nakoupí boxy. Teda buď sheareři, nebo někdo, kdo něco ten den podělal. Protože jakmile "šlápnete vedle," tak je jedno, jak nahlas hraje hudba, protože se ze všech stran ozve "THAT´S A BOX!"

A šlápnout vedle to se prostě stane každýmu. Jako rousey si hlavně musíte dávat pozor, abyste nestrkali prsty tam, kam nemáte. Mě (a každýmu learnerovi) chvilku trvalo, než jsem našla ty správný pohyby, a tak se asi po týdnu stalo, že mi jeden ze shearerů omylem oholil kůži z prstu!

Ale největší "nebezpečí" jsou pochopitelně samotný ovce. Ačkoli jim holením nijak neubližujeme a všechno probíhá hezky humánně (jinak bych tam nebyla, kdo mě zná, ví..), tak se zkrátka mršky chtějí vysmeknout. A kopou. Do všech stran a hodně silně. Proto jsem se ani neobtěžovala přiblížit k beranovi! Dostala jsem totiž párkrát za vyučenou, hlavně, když me jedna z ewes kopla do krku. Au.

Taky jsem vlastně párkrát OMYLEM praštila jinou rousey koštětem. Ale o tom se nemluvi!

Now let the good times roll

Asi si říkáte, co tam teda sakra děláš, když je to tak náročný, nebezpečný, špinavý a opilý?!

Pro někoho by život v malym neznámym městě mezi kiwákama mohl znít jako něco nudnýho a otravnýho, ale pro mě to byla neuvěřitelná jízda, naučila jsem se věci, o kterých jsem ani nevěděla, že existovaly a HLAVNĚ, žila v malym neznámym městě mezi kiwákama, kam se teď můžu každej rok na mainshear vrátit. Našla jsem rodinu při popíjení Speights a zpívání songů z osmdesátek a tak moje náhodný setkání s Jamiem a Raelene zůstává tou nejúžasnější věcí, co se mi stala!

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

Northland pokračování
Northland pokračování

Zase sama, vstříc novým dobrodružstvím a krásám východní strany Northlandu.

24.01.2020 Duckie_on_the_way
Coromandel
Coromandel

Cesta na poloostrov plný pláží včetně Hot water beach s horkou vodou či populárního Cathedral Cove.

08.10.2019 Duckie_on_the_way
Tongariro Alpine Crossing
Tongariro Alpine Crossing

Vysněný hike za sopečnými jezírky vysoko v horách se konečně stává skutečností.

05.04.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Blue Mountains
Austrálie - Blue Mountains

Dost bylo pláže. Hurá za vodopády a zelenými vrcholky hor - jen kousek od Sydney.

17.12.2018 Duckie_on_the_way
Queen Charlotte track
Queen Charlotte track

Vyrážíme na třídenní 70 km dlouhý track po severních fjordech Jižního ostrova.

07.11.2018 Duckie_on_the_way
Z Motueky do Pictonu
Z Motueky do Pictonu

Končím v práci na sadu a odjíždím směrem do Pictnu. Mrkněte na tipy, kde se cestou zastavit.

30.10.2018 Duckie_on_the_way
Farewell spit
Farewell spit

Výlet do okolí nejsevernější části Jižního ostrova- slaná voda, lachtani i zelené kopce.

22.10.2018 Duckie_on_the_way
Konečně první výlet - Catlins
Konečně první výlet - Catlins

Konečně to proč jsem tady, jede se objevovat...

07.06.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak