Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Kupuju auto

Blíží se posledních pár týdnů mé práce v roli au-pair. Brzy se mi otevřou dveře do skutečného světa dobrodružství a já vyrazím na cesty. K tomu ale nejdřív potřebuju auto.

S výběrem jsem si dávala na čas, protože jsem věděla, že není kam spěchat. Od rodiny jsem měla jejich auto k dispozici.

Co hledám?

Chystám se cestovat sama, takže nemám s kým sharovat investici. Proto pokoukávám spíš po větším osobáku, který je levnější než dodávka. Nebude tam sice asi tolik prostoru, ale pro jednoho by to mělo bohatě stačit. 

Jelikož jsem tu sama holka, nejraději bych koupila už hotový předělaný auto, který bych si případně jen nějak poupravila. Bohužel ale bydlím naprosto mimo turistickou a backpackerskou komunitu (Invercargill), daleko od takových nabídek, takže buď se pro pořádný auto budu muset vydat do větších měst v okolí Dunedin nebo Queenstown nebo se smířit s nákupem auta v městským bazaru a další úpravy a přestavby řešit za pochodu.

Blbý na prohlídkách aut ve vzdálenějších městech je to, že pokud by se mi auto líbilo a chtěla bych ho koupit, nebudu ho mít jak odvézt pokud přijedu rodinným autem. Řešením by pak byl autobus, což je ael docela drahá a zároveň neflexibilní záležitost.

Kde hledám?

Rozhazuju sítě na všemožnejch frontách a čekám, co se stane. Používám jak český, tak i mezinárodní facebookový skupiny, jak už cestovatelský, tak i prodejní:

 

Webový stránky věnující se prodeji aut:

 

A taky jsem začala mapovat autobazary ve městě a okolí.
 
Nejen, že jsem četla nabízený inzeráty, ale i jsem si napsala poptávku. Pár lidí se mi ozvalo. A já se tak měla šanci sejít s klučinou v Dunedinu a Čechem Pavlem. Z nákupu sice nic nebylo, ale domluvili jsme se alespoň na společný vejletění. 
 
Poznámka: Jak jsme měli si můžete přečíst v článcích Eldrig Peak - FIordland a Clifden, Riverton a okolí
 
Nabídek spousta, ale nic kloudnýho co by mi sedělo nikde. Už jsem se pomalu smiřovala s faktem, že začnu objíždět autobazary ve městě, kde koupím auto, do kterýho si zatím hodím jen matračku a jeho zútulňování a přestavbu budu řešit za pochodu.

Kolik můžu investovat?

Zmapovala jsem, že takový auto, který sháním, se dá koupit za zhruba $2000 - 4500. 

Samozřejmě záleží na stavu, vybavení aj. To mnohdy ale podle ceny nepoznáte, protože každej chce samozřejmě koupit co nejlevnějí a prodat co nejdráž nebo alespoň za cenu, kterou do auta vrazil, a tak se stává, že 20 let stará auta si drží i přes jejich zhoršující technický stav stále stejné ceny.

Já si stanovila strop nákupu na $4000, což bylo v přepočtu 60 000 Kč. 

Před TransferWise jsem si poslala peníze z českýho bankovního účtu na zélnadský, abych byla připravená rychle jednat a můj lov na káru snů mohl začít.

Mám káru

Nakonec stalo se něco neuvěřitelnýho.

Našla jsem přes facebook holčinu, která prodává auto s postelí přímo tady v Invercargillu, což je téměř neuvěřitelný. 

Už jsem byla smířená s tím, že koupím ojetinu, kterou si budu muset nějak sama přizpůsobit bydlení, ale tohle je lepší varianta. Jela jsem se teda podívat jak vypadá zblízka, a protože autům rozumim jako klasická holka, tedy má to čtyři kola a je to modrý, poprosila jsem Nicka, bratra Julie (maminky od dětí, o které se starám), jestli by mohl jet se mnou, protože je to automechanik (lucky me). 

Při prohlídce jsem se proto mohla cítila mnohem líp, když jsem měla za zádama někoho, kdo si neprohlíží postel a světýlka, ale motor a pneumatiky. 

Auto vypadá celkem slušně a vzhledem k tomu, že tu není moc na výběr, beru ho. Zahrála jsem ještě trochu nátlakový divadýlko, protože mi bylo jasný, že stejně jako já jsem šťastná., že jsem našla někoo, kdo prodává auto tady ve městě, musela být stejně šťastná i druhá strana, která se nemusí kodrcat prodat auto do Queenstownu, proto jsem ještě zkusila zatlačit na cenu, a to se mi povedlo celkem královsky. Konečnou cenu jsem stáhla o 400 dolarů z 3300 dolarů na $2900.

WUHU! 

To je ona!

MAZDA MPV 

  • Rok výroby 1999
  • Automat
  • Vestavěná výklopná postel na spaní pro dva (při vyklopení se uvolní sedadlo pro třetího pasažéra)
  • Vybavení: Kempingové náčiní včetně stanu, 2 karimatek, 2 spacáků, nádobí, pěřin a aj.
  • Postel je celkem vysoko takže nezbývá moc místa nad postelí (v posteli se nedá sedět), na druhou stranu to poskytuje obrovský úložný prostor pod postelí.
Už se těším, až všechno vyperu a začnu ladit detaily. Chci si jí pořádně zabydlet a zútulnit. Proto jsem koupila ve Warehousu dvě plastový skříňky se šuplíkama, který jsem krásně napasovala pod postel a vytvořila si tak novou šatní skříň. Taky pár velkej uzavíratelnejch plastovejch boxů na jídlo a nádobí, aby se mi do toho neprášilo. Taky jsem si koupila závěsný kapsář na dveře do bytu, kterej jsem rozstříhala a vytvořila si tím spoustu dalšího úložnýho prostoru nad postelí, kam můžu strkat maličkosti jako telefon, čelovku aj.
 
Jsem nadšená a už se nemůžu dočkat prvního výletu.

 

Na co si dát při koupi pozor

Pokud nebudete mít extrémní štěstí, pak nepočítejte s tím, že za takovou cenu koupíte nejnovější model auta. Tyhle backpackerský káry se většinou pohybujou okolo roku výroby 2000 i dříve, což už tak trochu naznačuje, že né každý bude úuplně bez problému a škrábance.

Většinou jsme cetovatelé a né automechanici a nákup auta by nám dělal probém i v Čechách na to pak v cizí zemi. Na co je teda dobrý se zaměřit?

  • Zkontrolujte známky vnějšího poškození- aut obejděte a hledejte větší odřeniny, promáčkliny nebo jakékoliv poškození, které by mohlo poukázat na nějaký další skrytý problém.
  • Auto si vždy projeďte - při jízdě vypněte hudba a poslouchejte podivný zvuky, zkuste zatočení volantu na plných naprava i doleva, rychlou brzdu i rychlejší jízdu mimo město.
  • Zkontrolujte jestli fungují elektrická zařízení - okýnka, topení, klimatizace, rádio.
  • Podívejte se pod auta, jestli po delším stání nevytýká nějaká kapalina.
V ideálním případě si k prohlídce sežeňte technika nebo se domluvte s majitelem, že auto zavezete na servirní kontrolu.
 
Poznámka: Já svoji kontrolu z samém rozjažení nezvládla úplně precizně, i přesto, že jsem s sebu měla technika. Nevšimla jsem si zrdcátka, který kdysi někdo urazil a teď je přidělaný jen silikonem. Projevilo se to až po koupi při rychlejí jízdě, kdy se začalo celý klepat. To jsem ale neviděla jako zásadní problém, takže jsem spokojená.
 
Nakonec všechno skvěle dopadlo, když mi táta Jeremy zrdcátko famózně opravil. Nevypadalo to sice pěkně na pohled, ale už se ani nehlo a o to tady šlo :-).

 

Přepis auta

Pár pracovních dní domluvě o koupi se scházíme na poště, kvůli převodu auta. 

Tenhle proces je tu až neuvěřitelně jednoduchej. 

Stačí vyplnit dva formuláře, které dostanete přímo na pobočce každý pošty (jako kupující k tomu potřebujete číslo řidičáku, adresu, telefonní číslo). Celý převod stojí 9 dolarů. Na stejné pobočce, kde je pošta je i moje banka Kiwi bank, která má vždy pobočky společné s poštou, což je fajn. Hodilo se mi to při žádání o IRD number (daňové číslo) i teď při koupi auta, kdy rovnou vybírám vyšší obnos peněz, platím, beru auto a jedu. 

ZASE WUHU! 

Kára co má jméno

Backpackerský auta nejsou jen stroje, ale taky vaši každodenní parťáci. Jsou to čtyři kola, který tě dostanou do situací i míst, který si budete pamatovat do konce života. Jsou to káry s duší. A každá duše si zaslouží mít jméno. 

Ta moje je holka a její původní jméno bylo Suzie. Já se ale rozhodla pro změnu, a protože mi tu chybí Tomáš, nechala jsem mu dát jméno alespoň mojí parťačce. Přišel se jménem Amélie podle první ženy, která přeletěla Atlantik. Mě ale nějak cestovatelská dvojice vznešená Amélie nějak nešla dohromady s mým "jménem" Kachna. 

Nakonec přišel Tom s návrhem Amélie von Duck a náhle tak z mýho pojízdného domečku vykouzlil vznešený pětihvězdičkový hotel. Takže to je ona, moje Amélie.

Další zprávy z prvního výletu už brzy...

Duckie_on_the_way

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak