Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Kiwi - sady

02.01.2019

Prací, které jsou na Zélandu k dispozici je nepočítaně. Já bych vám rád popsal, jak to vypadá s prací na kiwi, okolo které jsme se s přítelkyní motali skoro celý rok pohybovali.

 

Pěstování

Pěstování kiwi má na Novém Zélandu dlouho tradici, i když se jedná původem o ovoce z Číny. Nový Zéland býval největším producentem těchto plodů, prvenství si ale nyní drží Itálie. Práce na kiwi je možností, jak se zabavit na celý rok. Přeskočím obecné informace, které si v případě zájmu můžete snadno najít na internetu a přejdu k tomu, co je důležité a zajímavé.

Kiwi se pěstuje ve velkých sadech s výměrou od jednotek po desítky hektarů. Kmeny kiwi rostou v řádkách, kde se postupně rozrůstají a upínají na vodorovné dráty. Sad připomíná jakési tunely, které jsou přibližně 170 cm vysoké. Z toho hned plyne první menší upozornění. Pokud jste hodně malí nebo hodně vysocí, nemusí být pro vás práce na kiwi sadu vhodná. Menším lidem se dávají stupačky, které s sebou musí tahat a vysocí lidé ryjí hlavou v kiwi, nebo jsou ohnutí, čímž trpí záda. Na sadu se často vyskytují včely a vosy a hrozí štípnutí. Alergici by s tím měli raději počítat, ne vždy se tomu dá vyhnout.

 

Doba práce a platové podmínky

Většinu času se pracuje od rána do večera během celého roku. Během dne jsou kráké pauzy na svačiny a dlouhé na oběd. Ten si během práce na sadu na 99% nikde nekoupíte. Pokud si budete vařit, jídlo si neohřejete, jediná možnost je strčit krabičku za okno auta a voilá. Na oběd bývá 30 minut, ostatní pauzy 15 minut x 3 denně. Kratší pauzy jsou proplacené, oběd nebývá. První pauza je okolo 10:00, oběd 12:30, poté pauzy 15:00 a 17:00. Poslední pauza může být jen na 10 minut.

Práce na sadu je tvrdě závislá na počasí. Kvůli nemoci PSA se nesmí pracovat za nebo po dešti a klidně se může stát, že bude týden v kuse pršet.

Pokud je mzda hodinová, je většinou minimální, krom sběru zlatého kiwi. Pokud se jede na kontrakt, je šance na lepší výdělek, ale závisí na kontraktorovi. Peníze během sběru se vydělat dají, ale nejde to srovnávat s dobrým sadem na třešně, kde jsou výdělky vyšší. Pokud půjdete na sběr, snažte se najít tým, který vypadá silně. Výdělek na sběru se dělí mezi 10 lidí a pokud budete mít slabý tým, nevyděláte si.

fotka

Doprava

Sady jsou vždy mimo civilizaci a vlastní auto je nutnost. Pokud budete mít štěstí, můžete jezdit s kolegy z práce, ale prvních pár dnů nemáte jinou možnost. Také budete potřebovat novozélandské  telefonní číslo, na které vám  každé ráno přijde SMS kam se ten den jede nebo nejede.

 

Nástroje a vybavení

Za začátku nepotřebujete nic speciálního, postupem času budete potřebovat malé a velké nůžky, které se dají koupit ve Warehousu za pár dolarů. Může se stát, že vám vybavení půjčí nebo pořídí šéf. V prvním případě zadarmo, v druhém vám cenu strhne z platu.

Pokud budete mít dobrého šéfa, dovolí vám taktéž poslouchat hudbu. Někdo toleruje jedno sluchátko, někdo obě, někdo externí reproduktor.

Práce není náročná na naučení a žádná praxe není podmínka, nicméně může být výhoda. Protože je to práce sezónní, počítejte s dlouhými hodinami. V létě se běžně pracuje od 8 ráno do 7 večer, pokud přeje počasí a světlo. Pokud se hodně nestíhá, může nastat i noční práce, ale je to spíš výjimka.

Nejčastěji narazíte na kiwi zelené a zlaté. Zelené kiwi je pro Evropany známé, zlaté je novozélandská specialita a má jiné zacházení než kiwi zelené. Je taktéž dražší a při práci s ním budete mít rukavice.

 

Balička

Pokud půjdete do baličky, existují různé práce které můžete dělat. Nejméně peněz má tray prep a packing. Stacker, strapper a další různé místa jsou lépe placená, ale také náročnější a bývají dřív rozebraná. Balička má lepší zázemí, kantýnu a kafe.

Pro VisitKiwi Jan Homolka (jhomolko.photo@gmail.com)

 

Kde a kdy pracovat na kiwi a jaké další možnosti práce na sadech se nabízejí ve vašem regionu se dozvíte v našem sezonním kalendáři.

Líbil se Vám tento článek?
Silvestrovské mecheche Silvestrovské mecheche Austrálie - ze Sydney na Gold coast Austrálie - ze Sydney na Gold coast

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak